Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – Nadchodzi bezdomność dla zwykłych Ukraińców

Ukraina – Nadchodzi bezdomność dla zwykłych Ukraińców

Spełnienie wymagań Międzynarodowego Funduszu Walutowego może doprowadzić większość Ukraińców do bezdomności, uważa minister finansów Ukrainy.

a1,1

Spełnienie wymagań Międzynarodowego Funduszu Walutowego może doprowadzić większość Ukraińców do bezdomności. Uważa tak nawet minister finansów Ukrainy, informuje ukraiński portal MIGnews.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje od władz Ukrainy przyjęcia takich ustaw, które uczynią bezdomnymi większość ludności kraju, uważa minister finansów pochodzenia amerykańskiego, Natalia Jaresko.

Według jej słów jedną z nierozwiązanych kwestii udzielenia władzom Ukrainy kolejnego kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest nieprzyjęcie przez Radę Najwyższą niektórych projektów ustaw. Są to w szczególności: „Projekty ustaw związane ze zwiększeniem możliwości NAK „Naftogaz” egzekwowania swoich należności. Mowa jest o zdjęciu rozlicznych istniejących moratoriów, które na dzień dzisiejszy na to nie pozwalają” – sprecyzowała Jaresko.

Według niej są dwa takie problematyczne projekty ustaw. „Jeden z tych projektów ustaw, ja wiem, znajdzie się na porządku dziennym Rady Najwyższej w czwartek a drugi będzie musiał być złożony powtórnie ponieważ nie został on przyjęty” – powiedziała minister finansów.

Obecnie na Ukrainie obowiązuje moratorium na przymusowe eksmisje, za długi, z mieszkań dłużników. Jest to w pełni uzasadnione w warunkach najostrzejszego kryzysu gospodarczego na Ukrainie, zamrożonych wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Konsekwencją kryzysu jest wzrost bezrobocia i gwałtowny spadek dochodów Ukraińców.

Ludzie, obiektywnie rzecz biorąc, nie mogą uiszczać opłat socjalno-mieszkaniowych, które rząd Jaceniuka już kilkakrotnie podnosił. Drugi projekt ustawy o tym, że opłaty powinny przynosić zysk dla przedsiębiorstw socjalno-mieszkaniowych.

Teraz przedsiębiorstwa socjalno-mieszkaniowe są głównie komunalne i są dotowane z budżetu, to znaczy działają bez zysku albo z niewielkim zyskiem. Przyjęcie ustawy, odrzuconej przez Radę Najwyższą, pozwoli jeszcze kilkakrotnie podwyższyć opłaty za usługi socjalno-mieszkaniowe ale teraz już decyzjami samych przedsiębiorstw, którym, jak się proponuje, udzieli się takiego prawa.

Przyjęcie tej ustawy uczyni atrakcyjną pracę w ukraińskim systemie mieszkaniowym dla zagranicznych firm, podkreślił wcześniej premier Ukrainy Jaceniuk.

W przypadku przyjęcia projektów ustaw Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Ukrainie będą jeszcze kilkakrotnie podniesione opłaty, sfera socjalno-mieszkaniowa przejdzie w ręce firm zagranicznych, które rozpoczną eksmitowanie Ukraińców z mieszkań za niepłacenie. Ukraina w ramach wspólnego programu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oczekuje, że otrzyma drugą transzę w wysokości 1,7 miliarda dolarów USA.

Za: http://3rm.info/main/56945-vypolnenie-trebovaniy-mvf-mozhet-sdelat-bolshinstvo-ukraincev-bezdomnymi-ministr-finansov.html

Data publikacji: 15.05.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *