Strona główna > Rosja > Ukraina – Nacjonalistyczna akcja w Kijowie pod hasłem „Śmierć Rosji”

Ukraina – Nacjonalistyczna akcja w Kijowie pod hasłem „Śmierć Rosji”

W Kijowie przedstawiciele organizacji nacjonalistycznych przeprowadzili akcję pod hasłem „Śmierć Rosji”. Poleciały szyby w biurach rosyjskich przedstawicielstw. Policja nie reagowała.

Jak informuje korespondent UNIAN, uczestnicy akcji liczącej ponad 100 osób przeszli centralnymi ulicami miasta pod przedstawicielstwo Rossotrudniczestwo (rosyjskiej Federalnej Agencji do spraw , Rosjan mieszkających za granicą i międzynarodowej współpracy humanitarnej). Brali w niej udział członkowie OUN, Białego Młota, Zgromadzenia Społeczno-Narodowego, Czarnego Komitetu i Komitetu ds. Uwolnienia Więźniów Politycznych.

Przed rozpoczęciem marszu, przywódca „Ochotniczego ruchu OUN” Nikołaj Kochaniwskij wezwał uczestników, aby nie wdawali się w starcia z organami ścigania.

Rzeczywiście, mimo iż tłum obrzucił kamieniami przedstawicielstwa Sbierbanku i Alfa Banku oraz  budynek Rossotrudniczestwa,  nikogo nie próbowali zatrzymywać i nie podejmowali żadnych działań wobec aktywistów.

Uczestnicy marszu domagali się „wyrzucenia rosyjskich instytucji” z Ukrainy.

Maszerując z Majdanu Niepodległości, rzucali kamieniami w okna oddziału Alfa Bank na Chreszczatyku, który był strzeżony przez kordon funkcjonariuszy.

„Chcemy raz jeszcze przypomnieć naszemu odwiecznemu wrogowi, że ani w Kijowie, ani w Donbasie, ani w całej Ukrainie nikt ich nie oczekuje. Być może oczekuje na nich władza – instytucje finansowe moskiewskich okupantów, którzy działają (na Ukrainie), , siedziby kolaborantów Rossatrudniczestwo, – przeciwko którym protestujemy, i wzywamy wszystkich do wyrażania sprzeciwu” – mówił Kochaniwskij.

Uczestnicy marszu powybijali szyby w oddziale Sbierbanku, po czym obrzucili kamieniami siedzibę Rossotrudniczestwa i zostawili na niej napis „Śmierć Rosji”. Policja nie reagowała.

W niedzielę 18 lutego minęła czwarta  krwawych walk między demonstrantami a milicją, które trwały przez cały dzień.

W 2014 roku podczas zamieszek zginęło 20 osób, a rannych zostało 200. Był to jeden z najbardziej krwawych dni rewolucji, w której ogółem życie straciło około 100 ludzi. W wyniku protestów na Majdanie  obalili Janukowycza. Trzy dni po strzałach w Kijowie zbiegł on z kraju i do dziś ukrywa się w Rosji. Zleceniodawcy i sprawcy zabójstw demonstrantów dotychczas nie zostali ukarani.

Za: https://kresy24.pl/nacjonalistyczna-akcja-w-kijowie-pod-haslem-smierc-rosji-wideo/

Data publikacji: 19.02.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 8 =