Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina: Kłopoty z kultem „niebiańskiej sotni”

Ukraina: Kłopoty z kultem „niebiańskiej sotni”

Obóz polityczny, który przejął władzę w Kijowie wskutek inspirowanego z zagranicy zamachu stanu z lutego 2014 r. starał się uzyskać w oczach ukraińskiej opinii publicznej legitymizację dla swoich rządów za pomocą pospiesznie budowanego kultu nie tylko Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i ludobójców z UPA, ale również przypadkowych osób, które podczas przewrotu zostały zastrzelone na ulicach Kijowa przez nieustalonych dotąd sprawców (mimo nacisków politycznych ze strony rządu odpowiedzialnością za ich śmierć nie udało się obciążyć milicjantów z formacji Berkut). Zabitych zaczęto natychmiast kreować na męczenników „walki o wolność i demokrację” oraz tytułować patetycznie „Niebiańską Sotnią”.

a2

Po trzech latach rządów „EuroMajdanu” okazuje się, że narzucany przez władze, sztucznie skonstruowany kult „męczenników” nie przyjął się w ukraińskim społeczeństwie. 5 października przed południem samotny mężczyzna doszczętnie rozbił trzy płyty upamiętniające „niebiańską sotnię”, umieszczone na kijowskim placu Niezależności („Majdanie”, jak nazywają go polskie media). Sprawca został zatrzymany przez policję. Wiadomo jedynie, że pochodzi z Ługańska.

Nie był to pierwszy taki incydent w ukraińskiej stolicy. W maju bieżącego roku tablica z napisem „Bohaterowie nie umierają” na obelisku postawionym ku czci „niebiańskiej sotni” w jednym z parków Kijowa została oblana farbą. Wcześniej, w styczniu 2015 r., nieznani sprawcy dodali napis „BEZBOŻNA CZERŃ” na płaskorzeźbie ku czci „niebiańskiej sotni” w Równem na Wołyniu:

a000

(Na podstawie kresy.pl opracował A.D.)

Za: http://xportal.pl/?p=31114

Data publikacji: 5.10.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *