Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – kijowski reżim atakuje Sławiansk

Ukraina – kijowski reżim atakuje Sławiansk

aaa3Ukraina – kijowski reżim atakuje Sławiansk. Syrena obrony cywilnej zawyła w Sławiańsku. Samoobrona Sławiańska: ukraińska armia rozpoczęła atak. W centrum Sławianska toczy się bój.

Bój rozpoczął się w centrum Sławianska, są ranni. Zbrojne starcia pomiędzy kijowskimi siłowikami a zwolennikami federalizacji mają miejsce w centrum Sławianska, poinformował w piątek przedstawiciel miejscowej administracji. „Ukraińskie wojska przeprowadziły desant ze śmigłowców, dokonują totalnej czystki, bój przeniósł się już do centrum miasta”-powiedział współrozmówca agencji RIA Novosti. Według niego ciężki sprzęt pancerny znajduje się na obrzeżach miasta. Współrozmówca agencji zauważył, że są ranni ale na razie brak danych o ich liczbie.

Syrena obrony cywilnej została w Sławiansku włączona. Syrena obrony cywilnej w Sławiansku, która powinna zaalarmować mieszkańców miasta o rozpoczęciu operacji specjalnej kijowskiego reżimu, włączyła się w piątek rano.

Po kilku minutach wycia syrena ucichła. Jej dźwiękom towarzyszyły strzały, które następnie także ucichły, informuje RIA Novosti. Z jednego miejsca na obrzeżach miasta wznoszą się gęste kłęby dymu, najwyraźniej z płonących opon. Nad miastem krążą śmigłowce. Siły samoobrony Sławianska poinformowały, że ukraińscy żołnierze przeszli do działań aktywnych i prowadzą natarcie jednocześnie na kilka stanowisk blokujących. „Atak jest prowadzony jednocześnie na kilka stanowisk blokujących. Podjechało kilka samochodów pancernych BTR i BMD, także pojawiły się siły desantowe wysadzone ze śmigłowców które weszły do walki ze stanowiskami blokującymi. Niektóre siły zostały wysadzone w rejonie dworca kolejowego gdzie nie mieliśmy żadnych sił”-powiedział przedstawiciel służby prasowej samoobrony miasta. „W centrum miasta na razie jest spokój. Danych o rannych na razie nie ma”-dodał. Przypomnijmy, że mianowany przez Radę Najwyższą Ukrainy, p.o. prezydenta Ołeksandr Turczinow, wcześniej powiedział o wznowieniu operacji na wschodzie Ukrainy porównując mieszkańców regionu do terrorystów, którzy działają w Rosji. Prezydent Władimir Putin komentując wydarzenia powiedział, że wprowadzenie wojska przeciwko własnemu narodowi jest poważnym przestępstwem kijowskich władz. W czasie operacji specjalnej w Sławiansku zostały zniszczone trzy stanowiska blokujące, informowano także o śmierci 5 ochotników samoobrony. Dodatkowo poinformowano, że siłami jednostek MWD jest obsadzony i wzmocniony przyczółek na drodze Izium-Sławiansk. Ukraińskie stanowiska wojskowe, jak wcześniej już było wiadomo, w piątek 25 kwietnia pojawiły się w bezpośredniej bliskości Sławianska. W przeddzień armia ukraińska oświadczyła, że „otacza Sławiansk pierścieniem”.

Samoobrona Sławianska: ukraińscy żołnierze rozpoczęli atak. Ukraińscy żołnierze zdobyli barykadę na podejściu do miasta a także miejską stację telewizyjną, poinformował dowódca jednego ze stanowisk blokujących na podejściu do Sławianska. 

Według dowódcy stanowiska pospolitego ruszenia we wsi Byłbasowka leżącej na zachodzie Sławianska, w ich kierunku, z miasta Barwienko okręgu charkowskiego, wyszła rankiem kolumna 8 samochodów pancernych BTR i 6 autobusów z Gwardią Narodową, która zdobyła pierwszą barykadę w Byłbasowce, informuje RIA Novosti. „Tam nasi nie mieli granatników przeciwpancernych, tylko automaty. Automatami przeciwko BTR nic nie można zrobić dlatego postrzelaliśmy trochę i odeszliśmy. Teraz czekamy na nich na drugim stanowisku”-powiedział. Według informacji rozmówcy wojska ukraińskie zajęły centrum telewizyjne Sławianska na górze Karaczun na południe od Byłbasowki i Sławianska.

Za: http://3rm.info/46401-sirena-grazhdanskoy-oborony-vklyuchilas-v-slavyanske-samooborona-slavyanska-ukrainskie-voennye-nachali-ataku-v-centre-slavyanska-idet-boy.html

Data publikacji: 2.05.2014

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *