Strona główna > Rosja > Ukraina – Już tylko 42 miliony mieszkańców

Ukraina – Już tylko 42 miliony mieszkańców

Dane opublikowane w poniedziałek przez Państwową Służbę Statystki Ukrainy pokazują, że liczba mieszkańców tego państwa nieznacznie przekracza 42 miliony.

Najnowsze dane ukraińskiej służby statystycznej opublikował w poniedzałek portal Korrespondent.net. Zgodnie z nimi 1 lipca 2019 r. na Ukrainie mieszkało 42 010 100 ludzi. Oznacza to, że tylko w ciągu bieżącego roku zaludnienie Ukrainy zmniejszyło się o 143,1 tys. osób, a w porównaniu do 1 czerwca o 20,7 tys. Ostatni raz tak mało ludzi mieszkało na obecnym terytorium Ukrainy w latach 60 XX wieku.

Skalę depopulacji Ukrainy ukazuje porównanie z początkiem 2018 r. kiedy to na jej terytorium żyło jeszcze 42 386 400 ludzi. Nie należy jej wiązać tylko z masową emigracją zarobkową Ukraińców. Bardzo niekorzystny jest także bilans między urodzinami i zgonami. 100 zgonów przypadało w na Ukrainie w omawianym okresie zaledwie 49 żywych urodzeń.

Emigracyjną falę wywołał kryzys ekonomiczny jaki nastąpił na Ukrainie po rewolucji Majdanu i rozpoczęciu wojny w Donbasie. Największa część z emigrantów wyjechała do Polski, gdzie może mieszkać co najmniej 1,3 mln obywateli Ukrainy.

Pełniący obowiązki ministra spraw zarganicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział na początku bieżącego miesiąca, że w ciągu kilku lat na emigracji będzie przebywać już połowa wszystkich Ukraińców.

korrespondent.net/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/na-ukrainie-juz-tylko-42-miliony-mieszkancow/

19.08.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.