Strona główna > Rosja > Ukraina – Historyk z Odessy: „Ukraina to wymysł polskich masonów”

Ukraina – Historyk z Odessy: „Ukraina to wymysł polskich masonów”

Wykładowca historii z prywatnej uczelni w Odessie, który twierdził m.in., że „Ukrainę wymyślili polscy masoni, by zemścić się na Rosji”, pod naciskiem studentów zrezygnował z pracy. – podało w piątek Hromadske.

Kilka dni temu ukraińskie media obiegło nagranie wykonane przez studentów Odeskiego Międzynarodowego Humanistycznego Uniwersytetu podczas wykładu historyka Antona Krawczyka. Słychać na nim, jak wykładowca mówi, iż „polscy masoni wymyślili projekt Ukraina”. Według niego stało się to w czasie, gdy mieszkańcy obecnej Ukrainy nazywali się Małorosjanami [oryg. małorosy – red.] „Aby zemścić się za śmierć najlepszych synów polskiego narodu, masoni wymyślili Ukrainę jako polityczny projekt, aby zemścić się na Rosji” – mówił Krawczyk.

Agencja Unian podawała także, powołując się na relacje studentów, iż historyk powoływał się na „ukrainofobiczną” literaturę, w której hymn Ukrainy jest nazywany „banderowskim”, ukraiński język „chłopskim” a sama Ukraina „mirażem i fikcją”. Naukowiec miał również zmuszać studentów do pisania referatów na podstawie książki zatytułowanej „Ukraina, której nie było”. Studenci uznali, że Anton Krawczyk „propaguje separatyzm” i zażądali, by zajęcia odbywały się z kimś innym.

Na nagraniu opublikowanym przez Hromadske słychać jeszcze inną wypowiedź Antona Krawczyka, przywołującego słowa Tarasa Szewczenki: Pojadę na Wołyń, a potem pojadę na Ukrainę. „A co, Wołyń to nie Ukraina? Okazuje się, że nie” – mówił historyk.

W sprawie wypowiedział się przedstawiciel ministerstwa szkolnictwa wyższego, którego zdaniem należy zastanowić się, czy nie doszło do podważania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

W piątek kanał Hromadske powiadomił, że wykładowca z Odessy sam złożył wypowiedzenie z pracy. Hromadske rozmawiało z rektorem odeskiej uczelni, który ujawnił, że przeprowadzono dochodzenie służbowe podczas którego Krawczyk tłumaczył się, że tylko cytował podręcznik. „Rozumiecie, historia to taka rzecz… każdy historyk traktuje ją tak, jak chce, ale biorąc pod uwagę ten rezonans, nauczyciel był bardzo oburzony, jemu też się to nie spodobało – napisał podanie o zwolnienie i jest już zwolniony” – mówił rektor Odeskiego Międzynarodowego Humanistycznego Uniwersytetu.

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie wydano książkę „Ukraina – praojczyzna ludzkości”

Kresy.pl / TSN / Unian / Hromadske

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/historyk-z-odessy-ukraina-to-wymysl-polskich-masonow-video/
18.10.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.