Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – grozi jugosłowiański scenariusz

Ukraina – grozi jugosłowiański scenariusz

Ukraina – grozi jugosłowiański scenariusz. 

a1e

Wszystkie procesy w geopolityce europejskiej od końca „zimnej wojny” wyraźnie pokazują nieustępliwość kursu Unii Europejskiej i NATO na maksymalne rozszerzenia strefy swoich interesów i wpływów kosztem osłabienia regionalnych liderów.

Na tle posuwania się NATO na wschód i wchodzenia nowych członków do Unii Europejskiej stają się coraz bardziej widoczne nieustające próby podziału i strategicznego wyniszczenia tych państw, które ze względu na swój status przeszkadzają w dominacji zachodnich sojuszy w Europie Wschodniej. Według serbskiego pisarza Slobodana Despoty ta „polityka chaosu”, wypróbowana przez NATO w Jugosławii, jest skierowana przede wszystkim na zniszczenie państwa wielonarodowego. Według niego, właśnie ta strategia przyczyniła się do przemiany największego państwa na Bałkanach – Jugosławii „w popiół z niedorzecznych etnicznych udzielni, przypominających Niemcy czasów braci Grimm”. W wywiadzie dla Głosu Rosji serbski pisarz analizuje sytuację na Ukrainie, ukazując uderzające podobieństwa do wydarzeń, które wywołały rozpad Jugosławii na początku lat 90., a także z „rewolucji buldożerów” w Serbii jesienią 2000 roku, gdy Slobodan Miloszević został obalony. Według Slobodana Despoty, scenariusz nie jest ani nowy, ani oryginalny:

Właśnie według tego scenariusza wykonywane są wszystkie neokolonialne operacje ostatnich czasów. W ogóle polega on na tym, aby sprowokować zamieszki w jakimś regionie, a następnie przyjść z pomocą „dobrym siłom” w przeciwieństwie do sił „zła”. W ten sposób Stany Zjednoczone zainstalowały się na terytorium, którym była wtedy Jugosławia, aby zbudować największą bazę wojskową poza granicami Stanów Zjednoczonych w samym sercu Kosowa. Po odegraniu aktywnego udziału w podziale Jugosławii, wspierając Chorwację i Bośnię, w pełni brali odpowiedzialność za swoje czyny. Na przykład, wspierając chorwackich „spadkobierców” nazistowskiego reżimu Ante Pavelicia doskonale wiedzieli, że Serbowie będą się bronić. W podobny sposób Amerykanie doprowadzili do władzy grupę islamistów w Sarajewie, której poglądy nie cieszyły się popularnością i były obce jugosłowiańskim muzułmanom.

Według Slobodana Despoty, podręcznikowy już „jugosłowiański scenariusz” obecnie jest aktywnie realizowany przez zachodnie siły na Ukrainie. Jednak Rosja zajmuje dziś zasadniczo inną pozycję, niż ćwierć wieku temu, kiedy nasz kraj nie był w stanie zapobiec rozpadowi Jugosławii. Dzisiaj od spójności tej polityki zależy, czy Ukraina podąży za swoim bałkańskim sąsiadem w stronę chaosu wojny domowej i rozpadu, czy będzie w stanie przetrwać i zapobiec temu, co ostatni prezydent Jugosławii Slobodan Miloszević nazywał „zagrożeniem neokolonializmu” ze strony Stanów Zjednoczonych i NATO.

Za: http://polish.ruvr.ru/2014_04_17/Ukrainie-grozi-jugoslowianski-scenariusz-9614/

Data publikacji: 17.04.2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.