Strona główna > Ukraina > Ukraina – Czy Zalewska to banderowska snajperka ?

Ukraina – Czy Zalewska to banderowska snajperka ?

Bianka Zalewska – dziennikarka, czy snajperka?

Czy to możliwe, że dziennikarka Bianka Zalewska walczy z powstańcami w szeregach ukraińskiej armii? Taką wiadomość podał wczoraj portal informacyjny z Noworosji. Tytuł artykułu był porażający: „Bianka Zalewska – snajper i sadystka z batalionu „Ajdar””.

Bianka Zalewska – banderowska bladź („Ukraina albo śmierć”)
Bianka Zalewska – banderowska bladź („Ukraina albo śmierć”)

Zdaniem Konstantina Dołgowa z Charkowa, obywatelka Polski służy w batalionie „Ajdar” jako snajper. Widziano ją na froncie ubraną w mundur wojskowy. Nie nosiła żadnych oznaczeń, że pracuje dla mediów. Nie miała napisu „Press” na mundurze. Do tego, podobno widziano ją z bronią w ręku. Mówi się też o tym, że brała udział w przesłuchaniach mieszkańców miasta Szczastie na terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej.

Swoje rewelacje Dołgow opiera na zeznaniach anonimowego człowieka torturowanego przez członków batalionu „Ajdar”. Według niego, Bianka Zalewska brała udział w przesłuchaniach jeńców wziętych do niewoli. Ten sam człowiek miał zaobserwować, że Zalewska nie pełni na froncie roli dziennikarki, ale pracuje tam jako snajper. Informacja wyszła na jaw po tym, jak nastąpiła wymiana jeńców i mężczyzna torturowany przez „Ajdar” znalazł się na wolności. Być może Ukraińcy sądzili, że ten świadek nie przeżyje? A on przeżył i opowiedział swoim, co widział.

Bianka Zalewska jest Polką urodzoną w Białej Podlaskiej, ukończyła wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Poznańskiego. Ostatnio pracuje dla ukraińskiej telewizji Espresso TV, z której serwisu korzystają polskojęzyczne media relacjonujące sytuację na Ukrainie.

Według tego, co mówi w wywiadach, na Ukrainie mieszkała od 2009 r. Wcześniej pracowała w biurze prawnym w Kijowie, a potem w biurze UEFA EURO 2012. W czasie demonstracji na Majdanie robiła reportaże dla polskiej telewizji. Jej nazwisko pojawiało się w relacjach z Majdanu obok nazwiska Marii Stepan. Pracowała też dla niezależnej telewizji „Republika” związanej z tygodnikiem „Do Rzeczy”. W tym roku była na froncie walk na Ukrainie wschodniej, a nawet została tam ranna.

Jesienią 2014 r. zasłynęła tym, że skrytykowała kibiców Legii Warszawa, którzy na meczu Legii z Metalistem Charków w Kijowie wywiesili polską biało-czerwoną flagę z naszym orłem. Były tam także przedwojenne godła Wilna i Lwowa oraz polskie nazwy tych miast. – Ci ludzie, który brali udział w kibicowaniu na tym meczu, to nie byli Polacy, to była po prostu grupa bandytów i recydywistów ściągniętych przez Rosję – powiedziała Zalewska w programie ukraińskiej telewizji (cytat za portalem Kresy.pl).

Działalność Zalewskiej na rzecz Ukrainy została doceniona przez władze tego państwa, gdyż 1 grudnia 2014 r. dostała Order świętej Olgi III Klasy. Przyznał go jej prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

W opublikowanym w sieci sprostowaniu (dotyczy wywiadu udzielonego jesienią dziennikarce „Wysokich Obcasów”) Zalewska upiera się, by przeciwników ukraińskiej władzy nie nazywać separatystami. Podkreśla: „ja używam słowa terroryści”.

Warto zwrócić uwagę na to, że we wspomnianym wywiadzie Zalewska używała określenia „peredowaja” (i tego nie sprostowała). „Peredowaja” to po rosyjsku linia wroga, pierwsza linia walk na froncie. Jak widać, terminologia wojskowa, i to w obcym języku, jest Zalewskiej bliska. Ciekawe, czego jeszcze nauczyła się na froncie?

Wywiad z Bianką Zalewską w „Wysokich Obcasach” nosił tytuł „Ukraińska dziennikarka: dopiero na froncie uświadomiłam sobie, że mogę umrzeć”. Napisali wyraźnie, że Bianka Zalewska to dziennikarka ukraińska, a nie polska. Jakieś wnioski?

http://ja-ruskiagent.blogspot.com

Czytaj także:
O tym, jak obywatelka Polski mordowała i torturowała ludzi w Donbasie
Admin

Za: http://marucha.wordpress.com/2014/12/27/bianka-zalewska-dziennikarka-czy-snajperka/#more-47792

Data publikacji: 27.12.2014

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *