Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina coraz bliżej totalnej kontroli

Ukraina coraz bliżej totalnej kontroli

Ukraina wykonała następny krok ku ustanowieniu totalnej kontroli nad obywatelami. Rada Ministrów wniosła pod obrady projekt uchwały „O wprowadzeniu zmian i zasad dostarczania i otrzymywania usług telekomunikacyjnych”.

a65

W przypadku jego przyjęcia, w ciągu 6 miesięcy,  operatorzy telefonii komórkowej będą zobowiązani oferować abonentom swoje usługi tylko pod warunkiem zawarcia umowy albo rejestracji danych o użytkowniku.

Oprócz telefonii komórkowej pod działanie projektu uchwały podpadają i inne usługi, np. IP-telefonia i dostęp do sieci internetowej przez wyspecjalizowane salony i kluby a także przy pomocy domowej usługi Wi-Fi, oferowanej klientom w licznych kawiarniach, restauracjach, hotelach i na lotniskach.

Zauważmy, że ten pomysł nie jest nowy. 3 lata temu Państwowa Służba Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy już opracowała projekt ustawy o wprowadzeniu zmian w Prawie Ukrainy „O telekomunikacji”, według których powinno być zakazane oferowanie usług telekomunikacyjnych bez identyfikacji użytkowników.

Dokument trafił do Rady Najwyższej ale proces ustawodawczy to sprawa powolna i parlamentarna mitręga pozostawiła tę sprawę w szufladzie. Zauważmy, że w całym szeregu krajów, na przykład w Rosji i na Białorusi, ta procedura istnieje od początku, kiedy abonent i firma telefoniczna zawierają pomiędzy sobą obowiązkową umowę.

Z jego plusów trzeba wymienić łatwe odzyskanie karty SIM a z minusów to, że mieszkańcowi innego obszaru, a tym bardziej cudzoziemcowi, nie zawsze jest łatwo podłączyć się do najkorzystniejszego planu taryfowego.

Ale jest to wynikiem dążenia sprzedawcy do zbycia najmniej chodliwego towaru i przezwycięża się taką arbitralność sprzedawcy elementarnym odwołaniem się do wyższego menedżera.

Głównym celem przygotowywanego rozwiązania ukraińskiej Rady Ministrów jest udzielenie organom karnym możliwości identyfikacji użytkowników podczas prowadzenia działań w walce z dysydentami. Na ile taki system jest skuteczny?

Doświadczenie krajów w których istnieje praktyka obowiązkowego podpisywania umowy pokazuje, że karty SIM łatwo można kupić na podstawione osoby co jest wykorzystywane przez przestępców.

Jednym z najbardziej znanych przykładów jest wzięcie zakładników w Moskwie w 2001 roku w centrum rozrywki na Dubrowce kiedy terroryści zaopatrzyli się w środki łączności, które figurowały na innych.

Także na cudze dowody tożsamości rejestrują swoje numery telefoniczne liczne gwiazdy filmu i estrady, biznesmeni i politycy. Ale tutaj jest inna przyczyna. Od czasu do czasu spisy abonentów telefonicznych są kradzione przez nieuczciwych pracowników i sprzedawane są piratom komputerowym. Dlatego dzisiaj, za określoną kwotę pieniędzy, można poznać każdy numer i ustalić jego właściciela.

A teraz najbardziej interesujące. 90% wszystkich ukraińskich abonentów sieci komórkowych przypada na tych, którzy zakupili karty SIM bez podpisywania umowy. Jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że ogólna liczba aktywnych użytkowników sieci „Kijewstar” wynosi 20 milionów ludzi, 19 milionów klientów ma u siebie „MTS – Ukraina” i 7 milionów ma „Astelit”, to nietrudno policzyć ilość anonimowych abonentów tych firm.

W związku z tym rodzi się pytanie: jak można zmusić, z dnia na dzień, taką ogromną ilość użytkowników żeby zjawili się w biurze operatora i podpisali umowę na usługę?

Ideałem byłoby zaoferowanie nie korzystniejszych taryf ale rewolucyjnie różniących się od istniejących. Ale Ukraina przeżywa ciężkie czasy i cen nikt nie zamierza obniżać. W konsekwencji będą użyte metody „pałkarskie”. Albo się rejestrujesz albo do widzenia.

To prawda, że nie jest jasne kto będzie operatorom telefonii komórkowej rekompensował to, że znaczna część abonentów nie zdoła albo nie zechce się zarejestrować. Na ile skuteczne będą podobne środki w przypadku ich przyjęcia i czy w ogóle będą przyjęte to czas pokaże.

W świetle tego wszystkiego jest prawdopodobny wariant „donbaski” kiedy „MTS – Ukraina” po prostu zignorowała żądania rządu o odłączeniu abonentów na powstańczych terenach. Kilka milionów abonentów bliższe jest ciału niż jakieś tam prawa o walce z „terrorystami – separatystami”.

Za: http://3rm.info/main/56539-ukraina-vse-blizhe-k-totalnomu-kontrolyu.html

Data publikacji: 24.04.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.