Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – Chcemy tarczę antyrakietową

Ukraina – Chcemy tarczę antyrakietową

Przewodniczący ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow w wywiadzie udzielonym ukraińskiej agencji Ukrinform stwierdził, że Ukraina rozważa możliwość rozmieszczenia na swoim terytorium elementów tarczy antyrakietowej.

Ma to być, jego zdaniem, sposób na obronę Ukrainy przed zagrożeniem ze strony Rosji. Jak powiedział Turczynow – „By realnie przeciwstawić się szaleńcowi (…), potrzebna jest współpraca, systemowa koordynacja działań realizowanych wiodących krajów świata. To powinien być kompleks ekonomicznych, politycznych i wojskowych środków, w tym również znaczne wzmocnienie wspólnego systemu obrony przed zagrożeniem nuklearnym i rozwijanie dodatkowych pozycji systemu antyrakietowego”.

Ukraiński żyd Kogan, występujący publicznie pod nazwą Turczynow
Ukraiński żyd Kogan, występujący publicznie pod nazwą Turczynow

Turczynow dodał także – „Nie wykluczam, że dla obrony przed niebezpieczeństwem jądrowym, będziemy zmuszeni przeprowadzić konsultacje dotyczące rozmieszczenia części składowych systemu obrony antyrakietowej na terytorium Ukrainy”.

Deklaracja Turczynowa została już skomentowana przez rzecznika Kremla Dmitrij Pieskowa, który stwierdził, że rozmieszczenie amerykańskiego systemu antyrakietowego na terytorium Ukrainy może być ocenione tylko negatywnie, ponieważ stanowiłoby ono zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej, która zmuszona byłaby wówczas do podjęcia kroków zmierzających do zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

(na podst. wyborcza.pl oprac. B.W.)

Za: http://xportal.pl/?p=20929

Data publikacji: 20.05.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *