Strona główna > Bliski Wschód > Ukraina > Ukraina – Biden ogłosił początek szkolenia ukro-nazistów

Ukraina – Biden ogłosił początek szkolenia ukro-nazistów


Biden ogłosił rozpoczęcie szkolenia ukro-nazistów przez amerykańskich instruktorów.

a15

Poroszenko omawia z Bidenem, przez telefon, niemal każde wydarzenie na Ukrainie. W środę Poroszenko przeprowadził rozmowę telefoniczną z wiceprezydentem USA, Josephem Bidenem.

„Wiceprezydent wyraził zadowolenie z przyjęcia przez Radę Najwyższą implementacji środków dotyczących prawa o szczególnym statusie określonych obwodów wschodniej Ukrainy zgodnie z wymogami porozumień mińskich z września 2014 roku i lutego 2015 roku” – podkreśla się w oświadczeniu.

W Białym Domu podkreślono także, że politycy „omówili zbliżający się wielonarodowy program przygotowania gwardii narodowej Ukrainy, który będzie wspierany przez Stany Zjednoczone.

Dnia 17 marca Rada Najwyższa zatwierdziła wykaz rejonów Donbassu na które rozciąga się szczególny status lokalnego samorządu jednakże jego wprowadzenie odłożono do przeprowadzenia tam nowych wyborów zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy. Rada Najwyższa przyjęła także uchwałę mówiącą, że Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa uznane są za „tymczasowo okupowane terytoria”.

Zgodnie z tym dokumentem ten status będzie obowiązywał „do chwili wycofania wszystkich nielegalnych formacji zbrojnych i sprzętu wojskowego a także bojowników i najemników z terytorium Ukrainy i przywrócenia pelnej kontroli Ukrainy nad państwową granicą”.

W związku z tym szefowie Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, Alieksandr Zacharczienko i Igor Płotnickij, we wspólnym oświadczeniu podkreślili, że przez „odmówienie Donbassowi specjalnego statusu Kijów podeptał kruchy pokój miński i wprowadził sytuację w ślepy zaułek”.

„Poroszenko i Jaceniuk cynicznie okpili swoich partnerów z Unii Europejskiej, którzy włożyli tyle wysiłków na negocjacje. Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa oświadczają, że żadne kompromisy z Kijowem nie są możliwe dopóki nie będą anulowane wczorajsze, haniebne decyzje Poroszenko i Rady Najwyższej” – mówi się w oświadczeniu.

Także Biden w trakcie rozmowy z Poroszenko poinformował o decyzji prezydenta USA, Baracka Obamy, o realizacji, w najbliższym czasie, szkolenia dla 780 wojskowych z gwardii narodowej Ukrainy. Ponadto Biden poinformował, że w końcu marca na Ukrainę przybędzie pierwsza partia pojazdów wojskowych w celu wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy.

Za: http://3rm.info/main/55714-bayden-obyavil-o-nachale-trenirovok-ukrainskih-nacistov-instruktorami-ssha.html

Data publikacji: 19.03.2015

Przekład: RX