Strona główna > Rosja > Ukraina – Anne Applebaum i Agnieszka Holland otrzymały ukraińskie ordery…

Ukraina – Anne Applebaum i Agnieszka Holland otrzymały ukraińskie ordery…

Pisarka i publicystka Anne Applebaum oraz reżyserka Agnieszka Holland znalazły się wśród osób odznaczonych przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderem Księżnej Olgi III stopnia.

Applebaum i Holland zostały nagrodzone za „znaczący wkład w kultywowanie pamięci o ofiarach ludobójstwa ukraińskiego narodu – Wielkiego Głodu” oraz działalność ukierunkowaną na pokazywanie prawdy o tym wydarzeniu, jak napisano w prezydenckim dekrecie podpisanym 22 listopada br.

Jak zauważył na Twitterze mąż Anne Applebaum, polityk PO Radosław Sikorski, jego urodzoną w USA żonę nagrodzono „jako Polkę”. Rzeczywiście w dekrecie Zełenskiego podano, że Applebaum pochodzi z Rzeczypospolitej Polskiej.

Ordery przyznano w związku z obchodzonym w sobotę na Ukrainie Dniem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu.

Anne Applebaum jest autorką książki „Czerwony Głód”. Według PAP Applebaum udowadnia w niej, że Wielki Głód był drugim największym ludobójstwem XX wieku. Agnieszka Holland nakręciła w tym roku film pt. „Obywatel Jones” (na Ukrainie będzie on wyświetlany pod tytułem „Cena prawdy”), opowiadający o brytyjskim dziennikarzu, który w latach 30. XX wieku był naocznym świadkiem Wielkiego Głodu i jako jeden z pierwszych opisał go zachodniej opinii publicznej.

Czwarta sobota listopada jest na Ukrainie obchodzona jako Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Politycznych Represji.

Według historyków sztucznie sprowokowany przez komunistyczne władze ZSRR głód spowodował śmierć około 4 milionów ludzi. Represje miały skłonić chłopów do poddawania się kolektywizacji. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933. Inne fale głodu dosięgnęły Ukrainę na początku lat 20. i w latach 1946-1947.

W 2006 roku Sejm i Senat RP uznały Wielki Głód za ludobójstwo.

CZYTAJ TAKŻE: Żona szefa polskiego MSZ chce odrodzenia nacjonalizmu na Ukrainie

Kresy.pl / president.gov.ua / PAP / BBC

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/anne-applebaum-i-agnieszka-holland-otrzymaly-ukrainskie-ordery/

25.11.2019

One thought on “Ukraina – Anne Applebaum i Agnieszka Holland otrzymały ukraińskie ordery…

  1. A jakiej narodowosci sa obydwie laureatki ? Kto stal za rozpetaniem Holodomoru ? Pani Apple- baum zbiera nagrody za opisywanie zbrodni swych pobratymcow ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.