Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – W Kijowie Prospekt Bandery zamiast Bulwaru Moskiewskiego

Ukraina – W Kijowie Prospekt Bandery zamiast Bulwaru Moskiewskiego

Jedna z głównych arterii komunikacyjnych północnej części Kijowa, Prospekt Moskiewski zmieni nazwę. Już wkrótce ruchliwa, sześciopasmowa ulica nazywać się będzie Prospekt Stepana Bandery. Z taką właśnie inicjatywą wystąpił Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej.
a88

  – Nasz instytut wsparła Komisja ds. Zmian Nazw przy Radzie Miasta Kijowa. Od lata uważała ona, że nazwa „Prospekt Moskiewski” jest niewłaściwa – stwierdził prezes ukraińskiego IPN-u Władimir Wiatrowicz.

 Zmiana to efekt wielkiej akcji desowietyzacji nazw. Od roku 2010, za sprawą prezydenta Juszczenki, Bandera jest bohaterem narodowym  Ukrainy. Natomiast w kwietniu ubiegłego roku ukraińska Rada uznała członków UPA bojownikami i wolność i niezależność Ukrainy.

 W ramach akcji desowietyzacji znikają radzieckie nazwy placów, ulic, instytucji. Coraz częściej zastępują je ukraińscy bohaterowie narodowi. Z mapy Ukrainy mają zniknąć nazwy aż 877 miejscowości. Najwięcej zmian nastąpi w centrum i głównie na wschodzie kraju. Zachodnia część Ukrainy rozwiązała te kwestie znacznie wcześniej, w latach 80. i 90. Najlepiej poradził sobie z tym obwód iwano-frankowski przy granicy z Polską. Na mapie odpowiednika ukraińskiego IPN-u nie ma tam ani  jednej nazwy, która wymagałaby natychmiastowej zmiany.

Źródło TASS

ChS

Za: http://www.pch24.pl/kijow–prospekt-stepana-bandery-zamiast-bulwaru-moskiewskiego,41630,i.html

Data publikacji: 5.03.2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.