Strona główna > Świat > UE może się rozpaść w każdej chwili prowadząc do III wojny światowej

UE może się rozpaść w każdej chwili prowadząc do III wojny światowej

Stephen Pollard z komentarzami Lashy Darkmoon

Lasha Darkmoon:  Ten bardzo ważny artykuł Daily Express opublikował 2 dni temu. Od tego czasu dzieją się dramatyczne rzeczy w Europie, sygnalizujące możliwy rozpad UE i poparcie dla ruchu Alt.Right, co widzimy w Brexit i fenomenie Trumpa (raczej fenomenie amerykańskiej naiwności/Red. W-P). 

a

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej przewiduje, że upadek UE może wywołać III wojnę światową [the fall of the European Union could spark World War Three]. To stało się bardziej realne w niedzielnym referendum we Włoszech. Tutaj większość Włochów zagłosowała za prawicową polityką i odrzuceniem programu masowej imigracji promowanej przez Angelę Merkel w Niemczech i Mr Junckera w Brukseli. Włoski „bunt mas” w niedzielę rozpoczyna ruch w kierunku włoskiego Brexitu. [LD]

Głosowanie za Brexitem w czerwcu było potrząsającym światem wydarzeniem politycznym. Dlatego zupełnie słuszne jest to, że konsekwencje tego głosowania zdominowały od tego czasu wiadomości.

Nie ma dnia bez wymądrzania się i spekulacji o tym jak – i kiedy – odejdziemy z UE. Ale nigdy opinia Harolda Wilsona, że tydzień to długi czas w polityce, nie oznaczała większej odwrotności. Miesiące upłyną zanim nie użyje się Art. 50, nie mówiąc o negocjacjach o konkretach naszego odejścia, i kiedy faktycznie odejdziemy.

Ale zanim to się wydarzy, może już nawet nie być UE z której nastąpi Brexit. Inne głosowania w Europie mają potencjał wytrącenia z torów całego projektu UE, czyniąc nieważnymi nasze konwulsje z tego powodu. W niedzielę Włosi idą głosować we własnym referendum.

Teoretycznie ich głos nie ma nic wspólnego z UE: jest z powodu serii reform konstytucyjnych. Ale taki jest stan polityki i niepokój głosujących w UE i taka jest sytuacja we włoskiej polityce, że głos na Nie ma bezpośredni wpływ na członkostwo tego kraju i przyspiesza śmierć samej UE.

Włochy od dawna są synonimem politycznego chaosu: od II wojny światowej miały 63 rządy, my mieliśmy 15. Proponowane przez włoskiego premiera Matteo Renzi zmiany mogłyby zmniejszyć senat z 315 do 100 i ograniczyć jego władzę, a także znieść wybory do senatu, z członkami pochodzącymi z samorządów lokalnych.

W istocie rządom byłoby łatwiej wprowadzać ustawy i mniej prawdopodobnie upadać.

Ale referendum poszerzyło się z głosowania w sprawach konstytucyjnych, bo Mr Renzi  przyrzekł, że jeśli przegra referendum – zrezygnuje. I oczekuje się, że przegra. Jeśli odejdzie, to jego najbardziej prawdopodobnym następcą będzie Beppe Grillo, lider Five Star Movement, największej partii we włoskim parlamencie.

LD: Mr Renzi przegrał i będzie musiał zrezygnować. Włosi maja dosyć, przede wszystkim, niekończącego się roju nielegalnych imigrantów z Afryki przepływających Morze Śródziemne  i osiedlania się w ich kraju wbrew ich woli. Oni chcą to zatrzymać.

Włosi są źli: źli z powodu endemicznej korupcji, klasy politycznej która wydaja się interesować tylko sobą, dziesiątków tysięcy imigrantów dostających się codziennie do kraju, i 11.4% bezrobociem. Nic dziwnego, że tam jest bunt. Five Star Movement założono 7 lat temu jako produkt tego gniewu: populistyczna rewolta przeciwko włoskim politykom.

Ten ruch sprzeciwia się nie tylko euro, ale i samej UE. Mr Grillo po raz pierwszy dostał się do świadomości jako komik. Jego wiece nazywają się „Jaffa”: po włosku „f*** off”. Ten ruch jest bardzo popularny. W tym roku wygrał wybory na burmistrzów w Rzymie i Turynie i w najnowszych badaniach ma około 30% – ogromna liczba w tradycyjnie podzielonym włoskim społeczeństwie.

BEPPE  GRILLO

a

“F**K  OFF!”

Mianowanie Mr Grillo na lidera Włoch wywołałoby szok w całej Europie. Włochy zawsze były jednym ze zwolenników UE.  Bruksela wpadłaby ‚w korkociąg’. I ten korkociąg rozpocząłby się już w niedzielny wieczór.

Rezygnacja Mr Renzi i prawdopodobne mianowanie Mr Grillo niemal na pewno rozpoczęłyby kolejny kryzys w strefie euro. Mr Grillo powiedział, że chce wyjścia Włoch z euro i wrócić do lira. Choć to może być rozsądną polityką, euro szalało na początku i nawet bardziej szaleje dzisiaj, sprawi, że rynki wymiany walut niemal się rozpuszczą.

W tym roku włoska giełda już spadła o 20%, więcej niż jakikolwiek inny indeks europejski. Tylko sektor bankowy spadł o 50% i po ujawnieniu złych kredytów balansuje na krawędzi. Szerszy spadek akcji może spowodować rozległy upadek banków.

Ale Włosi nie są jedynym narodem, którego głos w niedzielę mógł zniszczyć UE.

Kiedy oni głosują, będą to robić również Austriacy w ponownym głosowaniu na prezydenta, skoro ostatnie głosowanie uznano za nieważne. Obaj austriaccy kandydaci są ekstremistami. Jeden jest Zielony, a drugi, Norbert Hofer, jest ze skrajnej prawicowej Freedom Party.

Większość obserwatorów uważa iż wygra Mr Hofer. Jak Front Narodowy Marine Le Pen we Francji, Freedom Party przeszła zmianę by porzucić swoje pronazistowskie pochodzenie. W rzeczywistości Freedom Party  nie różni się od nowej wersji naszej BNP czy National Front.

LD:  „Większość obserwatorów uważa iż wygra Mr Hofer„. Większość obserwatorów się pomyliła. Austriacy zdecydowali się zagrać bezpiecznie i zagłosowali za status quo i „umiarkowaniem”. Alt.Right doznała chwilowej porażki.

W poniedziałek Austria może mieć faszystowskiego prezydenta (znowu, ma się ochotę pisać po jej doświadczeniu z Kurtem Waldheimem) i włoski rząd odrzucający niemal wszystko co było głównym włoskim nurtem w ostatnich dziesięcioleciach. W Niemczech badanie w tym tygodniu pokazało, że 42% głosujących chce  referendum o członkostwo w UE i 2 / 3 uważa, że UE „idzie w złym kierunku”.

I oczywiście we Francji Marine Le Pen wydaje się pewna walczyć o prezydencję w przyszłym roku, i może wygrać. Tak więc 3 główne kraje na których zbudowano UE – Niemcy, Francja i Włochy – wszystkie mogą zająć radykalnie różne stanowiska. Establiszment polityczny tutaj toczył walkę z Brexitem uważając, że referendum było jakimś rodzajem nieracjonalnej aberracji.

Nie było tak: było to głosowanie zwykłych wyborców, którzy mieli dosyć tego, że mówiło się im iż nie mają wyboru jak tylko iść z elitą UE. Teraz w całej Europie miliony wyborców mówią, że mają tego dosyć.

LD:  JEAN-CLAUDE Juncker, szef komisji  UE, dzisiaj przeżywał agonię z powodu wyników włoskiego referendum. „Żyjemy w niebezpiecznych czasach” – snuł ponuro, przewidując możliwość III wojny światowej podczas gdy Europa dalej się rozpada. [as Europe continues to fall apart]

Jeden z komentarzy pod artykułem:

Rich

December 6, 2016 at 6:09 pm

Moje przeczucie od dawna mówi mi, że cel UE i jej ekspansja na Europę wschodnią po upadku Związku Sowieckiego zorganizowano po to by stworzyć opcję dla takiego scenariusza od samego początku. Tak jak sprytni biznesmeni tworzą partnerstwa z planem rozwiązania ich od początku. Ale to są najlepsi na świecie szabrownicy i najlepsi na świecie oszuści. Oczywiście to się wydarzy. I czy ktoś zgadnie gdzie będzie wyznaczone pole bitewne? To będzie Polska i Ukraina. Przeznaczone na stracenie kraje, w których brudne czyny wykonuje się za bezcen.

Źródło: https://www.darkmoon.me/2016/eu-could-collapse-any-time-now-leading-to-wwiii/

Tłumaczenie: Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *