Strona główna > Świat > Ukraina > Uciekinierka ze Sławiańska wspomina, jak przy niej dokonano egzekucji maleńkiego syna i żony ochotnika pospolitego ruszenia

Uciekinierka ze Sławiańska wspomina, jak przy niej dokonano egzekucji maleńkiego syna i żony ochotnika pospolitego ruszenia

Dziś mija dokładnie tydzień od dnia, jak żołnierze junty kijowskiej weszli do opuszczonego przez powstańców pospolitego ruszenia Sławiańska. Tym właśnie czasem datowana jest historia, którą opowiedziała nam kobieta, przebywająca w obozie dla uchodźców w województwie Rostowskim. Mówiła o publicznej egzekucji.

a

Kobieta – Galina ze Sławiańska, matka czworga dzieci, urodzona na Zachodniej Ukrainie, gdzie niezadowolenie krewnych wywołało to, że jej mąż poszedł do pospolitego ruszenia. Rozmowa z Galiną pozostawiła skomplikowane uczucie. Umysł nie może pojąć, jak coś podobnego jest w ogóle możliwe w naszych czasach, w środku Europy. Serce nie wierzy, że coś takiego jest możliwe.

Galina Pyszniak: „Centrum miasta. Plac Lenina. Nasza Rada Miasta – to jedyny plac, dokąd można spędzić wszystkich ludzi. Na placu zebrano kobiety, ponieważ mężczyzn nie ma. Kobiety, dziewczęta, starcy. I to się nazywa egzekucją. Wzięto trzyletnie dziecko, chłopczyka maleńkiego, w spodenkach, koszulce t-shirt, i jak Jezusa przybito na tablicę ogłoszeń. Jeden przybijał, dwóch trzymali. I to wszystko na oczach matki. Matkę trzymali. I matka patrzyła, jak dziecko krwawi. Krzyki. Piski. I jeszcze robili nacięcia, aby dziecko cierpiało. Było to niemożliwe do zniesienia. Ludzie tracili przytomność. A później, po tym jak po półtorej godzinie męczarni dziecko zmarło, wzięli matkę i przywiązali nieprzytomną do czołgu i trzykrotnie plac okrążyli. Jedno okrążenie placu – to kilometr”.

Julia Czumakowa: „Pani, szczególnie po tym wywiadzie, grozi wielkie niebezpieczeństwo. Czy mam rację?”

Galina Pyszniak: „Jestem jak zdrajczyni Ojczyzny, ponieważ pochodzę z Zakarpacia. Moja matka powiedziała mi: jak przyjdziesz, to sama cię zastrzelę. I Gwardia Narodowa rozstrzela. Mam dwa artykuły na rozstrzelanie. O siebie się nie boję. Żal mi dzieci. Gdyby nie dzieci, to wzięłabym broń i poszła do pospolitego ruszenia. To nie jest ukraińska armia, to nie są wyzwoliciele, to są bestie. Kiedy weszli do miasta, to nie było w nim ani jednego powstańca z pospolitego ruszenia. Strzelali na miasto. Zajmowali się grabieżą. Stare babcie opowiadały, że faszyści tak nie robili. To była grupa SS „Gałyczyna” (pol. – Galicja, ros. – „Галитчина”). Są miejscowi. I nad swoimi się znęcali. Żony gwałcili, a dzieci zabijali. To ożyli ich prawnuki. Odrodzili się z powrotem.

Julia Czumakowa: „Nie boi się Pani mówić o tym?”

Galina Pyszniak: „A niech cały świat wie, jak oni znęcali się nad ludźmi, ponieważ nikt nie wierzy. Nikt nic nie wie. I oto te bomby fosforowe. Te miny odłamkowe. Dzieci przychodziły, przynosiły i jeżyki i kolce i czego jeszcze tam nie znajdowano. I trupy leżały, nie było już miejsca, aby je gromadzić. Kostnica nie była czynna. Odór rozkładających się ciał. W to nikt nie uwierzy, bo tam nikt nie był, niczego nie widział. Dla nich to kompletna bzdura. Dzisiaj w nocy strzelano, moje dziecko nawet uchem nie poruszyło, dlatego że już się przyzwyczaiło. Chłopczyk siedem lat:. „Mamo, co? Bombardują?”. Mówię:” Tak, synku”. „Dalej, dalej, spij”.

Julia Czumakowa: „Pani tak śmiało odkryła swoją twarz, powiedziała swoje imię. Czy Pani się nie boi?.”

Galina Pyszniak: „Ponieważ przez trzy miesiące stałam się jak kamień”.

Julia Czumakowa: „Jaką Pani ma nadzieję? Przecież jest zrozumiałe, że kiedyś to się skończy?”.

Galina Pyszniak: „Dajcie nam wolność. Rosjan nie ma. Rosjanie nie walczą. To zwykli robotnicy – górnicy – pracownicy powstali, ponieważ byli u kresu. Jak długo można krew wysysać z ludzi. Wszyscy jesteśmy jednej krwi. Nie trzeba nas dzielić. Tak, są i miedzy nami źli ludzie. Nie powiem, że wszyscy jesteśmy jednością, ale jesteśmy ludźmi. Zawsze nie trzeba iść na wojnę, ale porozumiewać się słowem. A dobre słowo zawsze zwycięża”.

Julia Czumakowa: „Dziękuję Pani bardzo, że zgodziła się Pani opowiedzieć nam te rzeczy. I powodzenia”.

Tłumaczył Janusz Sielicki

14.7.2014 r.

Źródło: http://www.1tv.ru/news/world/262978

http://www.youtube.com/watch?v=p4Cs2mtf7iY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *