Strona główna > Polska > Twierdza Modlin sprzedana!

Twierdza Modlin sprzedana!

Zachęcam wszystkich czytelników Wolnej Polski do ściągnięcia i zapoznania się z plikiem ze strony Ministerstwa Skarbu Państwa na temat likwidacji i prywatyzacji polskich spółek:

http://prywatyzacja.msp.gov.pl/portal/pr/344/20796/Plan_prywatyzacji_na_lata_20122013.html

Polonuska.

aTo był jeden z najdłuższych przetargów w III RP. Po pięciu latach,  po dziewięciu przetargach, Agencji Mienia Wojskowego udało się sprzedać  zabytkową twierdzę. Budynek, który powinien być miejscem pamięci  narodowej, stanie się miejscem inwestycji deweloperskich.

Modlin leży 30 kilometrów od Warszawy u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry.  Pierwszy wykorzystał naturalne warunki obronne Modlina król szwedzki,  Karol X Gustaw, podczas potopu szwedzkiego zbudował obóz warowny, który  pozwalał kontrolować żeglugę wiślaną i stanowił bazę wypadową dla  wojska. Decyzję o budowie twierdzy obronnej w podjął w 1806 r. Napoleon,  sfinansowali ją mieszkańcy Księstwa Warszawskiego. W 1809 r. twierdzę  obsadzono armatami zdobytymi na Austriakach. Po przegranej wojsk  francuskich w wojnie z Rosją, carskim wojskom nie udało się zdobyć  Modlina, ale załoga poddała się z powodu braku żywności. Po wojnach napoleońskich Modlin znalazł się w granicach rosyjskich, chronił  zachodnią granicę państwa carów. W Powstaniu Listopadowym, twierdza była  świadkiem zwycięstwa polskich powstańców, którzy 4 grudnia 1830 r.  zajęli Modlin i bronili się do 9 października 1831 r. Później Rosjanie  aż do 1915 r. wielokrotnie rozbudowywali i umacniali twierdzę. W  sierpniu 1915 r. Modlin po kapitulacji Rosjan przeszedł w ręce Niemców,  po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w twierdzy tworzono polskie  formacje wojskowe, m.in. Korpus Kadetów. Twierdza była ważnym punktem  obrony podczas wojny z bolszewikami. W II RP mieściła się tu m.in.  Szkoła Podchorążych Broni Pancernych, Centrum Wyszkolenia Saperów,  testowano broń pancerną. W wojnie obronnej 1939 r. polska załoga broniła  się do 28 września, poddała się, kiedy skończyły się zapasy amunicji i  leków. Niemcy stworzyli w forcie miejsce kaźni, zamordowali około 20  tysięcy osób. W 1957 r. twierdzę wpisano na listę zabytków.

Dzieje przetargu

Pierwszy przetarg na sprzedaż twierdzy rozpisano w 2008 r. Cena  wywoławcza za kompleks budynków i 58-hektrowy teren wyniosła 220  milionów złotych, przy czym kupującym przysługiwała 50-procentowa  bonifikata przysługująca nabywcom zabytków. Okazało się, że nie była to  atrakcyjna cena dla kupujących, nie zgłosił się żaden chętny. AMW  próbowała szukać kupców nawet w krajach arabskich, reklamowano ją w  Dubaju, na targach nieruchomości. Na początku roku cenę obniżono do 56  milionów złotych, jednak dalej nie było nabywców, nikt nie zgłosił się  do przetargu. W końcu AMW zdecydowała się w dziewiątym przetargu obniżyć  cenę o 40%, do 35 milionów złotych. Zliberalizowano również zalecenia  konserwatorskie wobec twierdzy, pozwolono m.in. na nowy podział  historycznych wnętrz budynków, adaptację koszar i poddaszy na cele  mieszkalne i usługowe. Konserwator nie wydał natomiast pozwolenia na  wykorzystanie całych koszar w celach mieszkaniowych. Nowy właściciel  będzie mógł natomiast zbudować podziemne parkingi i zrekonstruować przy  współpracy z konserwatorem nieistniejące części twierdzy. W przetargu  wzięły udział dwie firmy. Po krótkiej licytacji wygrała firma  deweloperska z Poznania, Konkret SA, która nabyła twierdzę za 35,7  milionów złotych, faktycznie zapłaci 17,85 milionów złotych, ponieważ  przysługuje jej 50-proc. bonifikata. Z doniesień medialnych wynika, że w  twierdzy Modlin powstanie miasteczko, z biurami, hotelami, sklepami i  licznymi punktami usługowymi.

Kim jest nabywca?

Nabywcą jest poznańska firma deweloperska Konkret SA, która ma  doświadczenie w podobnych inwestycjach. W XIX-wiecznych budynkach Pułku  Ułanów Poznańskich w Poznaniu stworzyła luksusowy kompleks mieszkalny.  Prezesem Konkretu jest Wiesław Jan Prusiecki. W artykule z 2004 r.  opublikowanym w serwisie internetowym Poznań. Nasze Miasto znajduje się  wiele ciekawych informacji o tym biznesmenie. Według autora tekstu  Prusiecki „na początku lat 90. prowadził interesy ze środowiskiem  powiązanym z Mariuszem Świtalskim, założycielem „Elektromisu”. Świtalski  był m.in. twórcą marek Biedronka czy Żabka, założycielem banku  Posnania, który upadł w 1995 r., były właściciel tygodnika „Miliarder” i  klubu piłkarskiego Miliarder Pniewy, który w latach 90. grał w  ekstraklasie. Ciekawostką jest, że Świtalski pomagał Jerzemu Urbanowi w  tworzeniu tygodnika „Nie”.

Polskie państwo pod wodzą PO-PSL, żeby pokryć dziurę budżetową,  zamiast wprowadzać oszczędności w biurokracji czy nie organizować nikomu  niepotrzebnego szczytu klimatycznego jesienią, sprzedaje zabytkowe  budowle. Strach pomyśleć, co następnie będą chcieli sprzedać. Wawel?  Zamek Królewski w Warszawie? Warszawskie Łazienki?

Mateusz Rawicz
Artykuł ukazał się w najnowszym numerze tygodnika „Nasza Polska” Nr 35 (930) z 27 sierpnia 2013 r.

Za:http://naszapolska.pl/index.php/component/content/article/53-absurdy-postpu/3915-twierdza-modlin-sprzedana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.