Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Twarz malutkiej Laily Anwar al-Ghandour staje się obliczem rzezi jaka się odbyła w Gazie 14 maja 2018

Twarz malutkiej Laily Anwar al-Ghandour staje się obliczem rzezi jaka się odbyła w Gazie 14 maja 2018

Protesty z okazji 70. rocznicy Nakby, gdy Palestyńczycy biorą udział w pogrzebach po poniedziałkowych morderstwach  w Gazie.

Laila Anwar al-Ghandour, ośmiomiesięczna dziewczynka, zmarła z powodu wdychania gazu łzawiącego o świcie, mówi Ministerstwo Zdrowia Gazy, podkreślając międzynarodowy gniew wywołany morderstwami dokonanymi przez izraelskich żołnierzy na ponad 60 Palestyńczykach, którzy przystąpili do masowego protestu przeciwko otwarciu ambasady USA w Jerozolimie.

Laila była najmłodszą ofiarą śmiertelnych demonstracji w poniedziałek, które odbyły się w ramach przygotowań do 70 rocznicy Nakby czyli Katastrofy, w dniu, w którym państwo Izrael zostało ustanowione, 15 maja 1948 roku, zmuszając setki tysięcy Palestyńczyków do opuszczenia swoich domów.

Według Palestyńskiej Sieci Dialogu Laila i rodzina al-Ghandour są mieszkańcami dzielnicy al-Shati, znanej również jako Obóz Plażowy, w zachodniej Gazie.

We wtorek grupa aktywistów opublikowała zdjęcia rodziny Al-Ghandour żegnające Lailę.

Co najmniej ośmiu Palestyńczyków w wieku poniżej 18 lat znalazło się wśród zmarłych w proteście w poniedziałek. We wtorek Talal Adel, 16-latek, zmarł w poniedziałek po ciężkich obrażeniach.

Izraelska armia nałożyła blokadę lądową, morską i powietrzną na Strefę Gazy przez ponad DEKADĘ, odcinając terytorium Palestyny od świata zewnętrznego i pozostawiając wielu jego mieszkańców w stanie nędzy, w tym rodzinę al-Ghandour.

Przez ostatnie siedem tygodni Palestyńczycy w Strefie Gazy protestowali w ramach kampanii domagającej się prawa do powrotu dla uchodźców palestyńskich na tereny, z których zostali przymusowo WYPĘDZENI w 1948 roku.

Od kiedy protesty rozpoczęły się 30 marca, siły izraelskie zabiły co najmniej 108 Palestyńczyków w nadmorskiej enklawie i zraniły około 12 000 osób.

Rozlew krwi w Gazie kontrastował z wydarzeniami w Jerozolimie w poniedziałek, kiedy córka prezydenta USA Donalda Trumpa, Ivanka i zięć, Jared Kushner, dołączyli do premiera Izraela Benjamina Netanjahu inaugurującego otwarcie amerykańskiej  ambasady.

Obrazy emitowane w telewizji i rozpryskujące się w Internecie i mediach społecznościowych podkreślały wyraźną różnicę wizualną dwóch wydarzeń…..

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poprowadził międzynarodowe potępienie owych morderstw, oskarżając Izrael o „terror państwowy” i „ludobójstwo”, według agencji informacyjnej Anadolu. Erdogan ogłosił trzydniową żałobę narodową na cześć poległych.

Jeremy Corbyn, lider opozycji brytyjskiej i szef Partii Pracy, również przyłączył się do potępienia przemocy w Gazie, mówiąc: „…Nie możemy przymknąć oczu na tak bezmyślne lekceważenie prawa międzynarodowego”…

W odpowiedzi administracja Trumpa powiedziała, że to (niby) HAMAS, czyli palestyńska grupa rządząca Strefą Gazy, jest winna przemocy.

W mediach społecznościowych Kenneth Roth, dyrektor wykonawczy Human Rights Watch, powiedział, że „…obwiniając wyłącznie Hamas za zabójstwa na granicach Strefy Gazy, TRUMP DAJE izraelskim snajperom ZIELONE ŚWIATŁO, ABY ZABIJAĆ… „.

Zeid Ra’ad al Hussein, wysoki komisarz Biura Praw Człowieka ONZ, powiedział, że międzynarodowe prawo dotyczące użycia siły zdaje się „być ciągle ignorowanym”.

„…Wygląda na to, że każdy może zostać zabity lub ranny: kobiety, dzieci,dziennikarze osoby udzielające pierwszej pomocy, osoby postronne i praktycznie każdy, kto znajduje się w odległości około 700 metrów od ogrodzenia.”

Tłum. i opracowanie Renata

Źródło: https://www.aljazeera.com/news/2018/05/laila-anwar-al-ghandour-face-gaza-carnage-180515063150518.html

Jeruzalem świętuje, Gaza krwawi

To nie były zamieszki w Gazie. To była masakra

Rzeź Gazy 14 maja 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *