Strona główna > Bez kategorii > Trybunał Obrachunkowy chce audytu rezerw złota

Trybunał Obrachunkowy chce audytu rezerw złota

źródło: http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/goldreserven-der-bundesbank-rechnungshof-will-eine-pruefung-des-goldschatzes-11934174.html

Złoto Bundesbanku z Frankfurtu jest regularnie sprawdzane. To, które jest w innych krajach nikt nie sprawdza.

Bundesbank ma w złocie rezerwy warte 133 miliardy euro, ale dużej części tego złota nikt na oczy nie widział. Federalny Trybunał Obrachunkowy zamierza teraz przeprowadzić inwentaryzację.

Trybunał zabrał się obecnie do dokonania prawidłowej inwentaryzacji niemieckich rezerw złota, jakie znajduje się w depozycie za granicą. W jednej z wiadomości Reutersa z poniedziałku pojawiło się doniesienie o raporcie parlamentarnej komisji budżetowej żądającej od Trybunału złożenia wyjaśnień w zakresie szczególnie wysokiej wartości rezerw.

Na te rezerwy składają się również 3396 tony złota o wartości 132,9 miliardów euro. Bundesbank trzyma te sztabki we własnych skarbcach we Frankfurcie, jak też w 3 innych miejscach za granicą: Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, Banku Narodowym w Paryżu i w Bank of England w Londynie.

„To nigdy nie zostało zbadane przez Bundesbank”

„Biorąc pod uwagę wysoką wartość rezerw przechowywanych w zagranicznych bankach złożonych z zasobów złota oraz fakt, że nigdy nie zostało to należycie odnotowane, Trybunał winien podjąć działania, aby informacje otrzymywane z zagranicznych banków centralnych w sprawie zasobów złota okresowo poddawać należytej fizycznej próbie”, mówi raport.

Już w maju pojawiły się głosy krytyki, że należy polegać na czymś więcej niż tylko to, co przedstawi zagranica, a „Bundesbank nigdy fizycznie albo przez innych niezależnych audytorów nie sprawdzał swoich rezerw pod kątem ich autentyczności i wagi”. Bundesbank polegał wyłącznie na pisemnych potwierdzeniach depozytariuszy.

Rezerwy Bundesbanku są niewystarczające

W swojej opinii przedstawionej dla Bundesbanku, wskazuje się, że nie uznał on do tej pory za konieczne pobieranie próbek ze zdeponowanych zapasów. To nie jest prawnie wymagane i nie stosuje się wobec zagranicznych depozytów. Pogląd ten potwierdza również Institut der Wirtschaftsprüfer (IDW).

Bundesbankowi zalecono zatem (przez Trybunał Obrachunkowy) podjęcie negocjacji z trzema zagranicznymi bankami centralnymi w sprawie prawa do dokonywania fizycznej kontroli rezerw. Wraz z postawieniem tej kwestii, daje się Bundesbankowi taką możliwość. Ponadto postanowiono, że w ciągu najbliższych trzech lat z Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku będzie co rok dostarczane do Niemiec do 50 ton złota celem dokonania dokładnych badań.

W raporcie, kilka punktów jest niejasnych. W dokumencie nie wyjaśniono, ile dokładnie niemieckiego złota posiada każdy z tych zagranicznych banków centralnych. A przecież nie powinny być one traktowane jako poufne informacje handlowe depozytariusza. Raport krytykuje również Trybunał, że Bundesbank nie posiada udokumentowanych koncepcji składowania rezerw, jakie możnaby weryfikować co do podjętych decyzji w sprawie już dokonanego wyboru. Bundesbankowi zalecono sporządzenie takiej koncepcji, zgodnie z treścią raportu.

Rezerwy złota są częścią oficjalnych rezerw Republiki Federalnej. Z informacji znajdującej się w siedzibie głównej Bundesbanku na rezerwy trwałe składają się 82.857. sztabek złota złożonych w zamkniętych kontenerach po 50 sztuk, które są przechowywane w 4 oddzielnych schowkach. Część (6183 sztabek) znajduje się luzem na półkach, w oddzielnym skarbcu- tzw. komorze złota. Aby zabezpieczyć to złoto: „Zamknięcie skarbca ma dwa zabezpieczenia, wewnętrzne zamknięcia, a komora złota ma zamek potrójny”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.