SMACZNA I ZDROWA ŻYWNOŚĆ DOMOWA pod takim hasłem odbył się wczoraj protest przed Polską Ambasadą w Londynie jako wyraz solidarności z polskimi rolnikami.
Polacy i Anglicy skandowali: SMACZNA I ZDROWA ŻYWNOŚĆ DOMOWA! NIE DLA ŻYWNOŚCI KORPORACYJNEJ! POZWÓLCIE POLSKIM ROLNIKOM SPRZEDAWAĆ ICH ŻYWNOŚĆ!
W koszyczku z napisem „nielegalna żywność”, który przyniosła Jadwiga Łopata znaleźć można było najlepsze produkty z polskich gospodarstw: świeże niepasteryzowane mleko, wiejski chleb, dżemy, soki, przeciery, sery i wędzoną kiełbasę. Cała ta żywność nie spełnia aktualnych wymogów obowiązujących w Polsce dla przetwórstwa a więc, zgodnie z prawem, rolnikowi nie wolno jej sprzedawać, jeśli nie prowadzi firmy. Sprzedaż wyżej wymienionych produktów jest NIELEGALNA i GROZI WYSOKIMI KARAMI. Komu zależy na tym aby w Polsce najlepszej jakości żywność była nielegalna?
Polska jest obecnie związana najbardziej represyjnym prawem żywnościowym w całej Unii Europejskiej. Specjalnie wymyślono, w większości nieodpowiednie, przepisy sanitarno-higieniczne, aby uniemożliwić indywidualnym rolnikom wykonywanie w pełnym zakresie ich zawodu. Przepisy te nie przyszły z Brukseli, lecz z Warszawy!… komentował Sir Julian Rose, prezes ICPPC, rolnik i pisarz.
Chodzi o zniszczenie konkurencji w tym wypadku zagrożeniem dla agrobiznesu są małe i średnie gospodarstwa rodzinne, które są niezależne, produkują najlepszą żywność i jej nadwyżki chcą sprzedawać lokalnie… dodaje Jadwiga Łopata, inicjatorka ICPPC; Jadwiga ma też małe gospodarstwo pod Krakowem.
Ludzie chcą dostępu do żywności wytworzonej ręcznie, z sercem a nie wyprodukowanej w fabrykach przez maszyny. Rząd RP powinien działać w celu wspierania tego rodzaju produkcji, a nie hamować go… powiedziała Joanna Bojczewska, która od kilku lat mieszka w Londynie i chce wrócić do Polski aby założyć gospodarstwo ekologiczne.
Przedstawiciele Ambasadora RP w Londynie odebrali list od protestujących i zobowiązali się do pochylenia nad zawartymi w nim postulatami… a więc czekamy na odpowiedź.
Zdjęcia: http://icppc.pl/index.php/pl/broniz-zywnosci/534-protest-przed-ambasada-w-londynie.html
Zobacz także: http://landworkersalliance.org.uk/2014/02/poland-stop-criminalising-small-farmers/
*********************************
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU I PROSIMY O NAGŁOŚNIENIE!
CO?: Wydarzenie edukacyjno-informacyjne pt. DWA STOŁY – DWIE DROGI
GDZIE?: Warszawa, Krakowskie Przedmieście / Pałac Prezydencki, z przekazaniem listu do Prezydenta
KIEDY?: 25.02.2014 w godz. 12.30-15.00
ORGANIZATORZY i KONTAKT: Lena Huppert, Fundacja Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT, tel: 502085840 Edyta Jaroszewska-Nowak, EKOLAND i Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi-ICPPC, tel.: 609645386
DLACZEGO?:
Trwają protesty rolników. Trawa batalia o zmianę przepisów regulujących sprzedaż lokalną tak, aby polski rolnik, podobnie jak to ma miejsce w innych krajach UE, mógł sprzedawać swoje przetwory legalnie, bez groźby wysokich kar. Jest to jeden z postulatów protestujących rolników. Na jednym stole rolnicy zaprezentują swoją domową, dobrą, bezpieczną, tradycyjną i ekologiczną żywność, która w obecnym stanie prawnym jest nielegalna. Na drugim żywność wysokoprzetworzoną, pełną chemii i GMO, która jest LEGALNA. To właśnie ta żywność powoduje choroby a sposób jej produkcji dewastuje naturalne środowisko.
DODATKOWE INFORMACJE:
Dzisiaj, zgodnie z prawem, nie możemy kupić bezpośrednio od rolnika/wytwórcy, który nie prowadzi firmy, takich produktów jak: dżemy, konfitury, soki, przetwory domowe, przeciery, mąki, kasze, mięsa surowe (poza drobiem, zajęczakami i dziczyzną), wędliny, pasztety, oleje, mleko i przetwory mleczne, domowy chleb, domowe nalewki, cydry, wina Sprzedaż wyżej wymienionych produktów jest NIELEGALNA.
To oczywiście powoduje, że rolnicy nie mogą właściwie uprawiać swojego zawodu i nie mogą uczciwie zarobić na życie. Jednocześnie w sklepach sprzedawana jest legalnie przemysłowa żywność pełna dodatków chemicznych, których działanie może powodować poważne zaburzenia zdrowotne.
Dziękujemy za przysłanie informacji na redakcyjną pocztę.