Strona główna > Świat > Trump : Jesteśmy na Bliskim Wschodzie z powodu Izraela i ropy naftowej

Trump : Jesteśmy na Bliskim Wschodzie z powodu Izraela i ropy naftowej

W wywiadzie udzielonym The Washington Post we wtorek, prezydent Donald Trump wymienił Izrael oraz ropę jako powody, dla których Stany Zjednoczone mają wojska na Bliskim Wschodzie.

Jak relacjonuje WP, w trakcie wywiadu „Trump poruszył równiez pomysł usunięcia amerykańskich oddziałów z Bliskiego Wschodu, powołując się na niższą cenę ropy naftowej jako powód wycofania się. ‚Czy zamierzamy pozostać w tej części świata? Jednym z powodów pozostania tam jest Izrael’, powiedział Trump.  ‚Ropa jest coraz mniejszym powodem, ponieważ produkujemy więcej ropy niż kiedykolwiek wcześniej. Więc, rozumiecie, nagle dochodzimy do punktu, w którym nie trzeba tam pozostawać.’”

Jak wynika z książki Boba Woodwarda „Fear”,  po bardzo destrukcyjnej kampanii bombowej USA-NATO, która zmusiła Państwo Islamskie do opuszczenia stolicy w mieście Rakka, w Syrii, w październiku 2017 r., zespół bezpieczeństwa narodowego Trumpa nalegał, aby utrzymywać wojska amerykańskie w Syrii w nieskończoność. Podczas briefingu dla dziennikarzy w Pentagonie w listopadzie 2017 r., sekretarz obrony James Mattis oświadczył, że zapobieganie powrotowi Państwa Islamskiego jest „długoterminowym celem” amerykańskiej armii, a siły amerykańskie pozostaną w Syrii, aby pomóc w stworzeniu warunków dla dyplomatycznego rozwiązania. „Nie zamierzamy wycofać się, zanim proces genewski na nowo nie nabierze tempa” – powiedział wówczas Mattis.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak żydowska potęga w USA podtrzymuje izraelską narrację

kresy.pl / the washington post

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/trump-jestesmy-na-bliskim-wschodzie-z-powodu-izraela-i-ropy-naftowej/

Data publikacji: 28.11.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *