Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Traktowanie psa w mieście – członek naszej rodziny. Jesteśmy przyjaciółmi!

Traktowanie psa w mieście – członek naszej rodziny. Jesteśmy przyjaciółmi!

Jeszcze kilkanaście lat temu psy traktowane były jako  przymusowy element każdego podwórka lub jako odstraszacz na potencjalnych, nieproszonych gości. Dziś są członkami naszych rodzin.

Dzisiejsze posiadanie psa znacznie różni się od tego sprzed kilunastu laty. Tak samo do psa inaczej podchodzi się w dużych miastach a na wsi. Dziś pies jest przyjacielem rodziny i dziecka – słyszymy od weterynarza z Vetpassion

Kiedyś nie poświęcano psu tyle uwagi co dziś. Nie pielęgnowano go i nie chodzono z nim do weterynarza w razie jakiegokolwiek urazu.

Dziś, szczególnie w dużych miastach zmieniła się mentalność ludzi względem czworonogów. Psy i koty zaliczane są do członków rodziny, są pielęgnowane tak jak na to zasługują i żyją w rodzinie na pełnych prawach domowników.

Duże miasto a wieś – do czego służy pies?

Zmiany, które zaszły w mentalności właścicielów psów są kamieniem milowym do moralnego traktowania zwierząt. Niestety zmiany te ciężko wprowadzić na wsiach, gdzie ludzie nadal żyją w bardzo konserwatywny sposób.

Dotyczy to w dużym stopniu zwierząt, zarówno hodowlanych jak i psów. Niestety większość właścicieli psów na wsiach, nie traktuje je jako członka rodziny. Psy te najczęściej żyją na podwórkach, nierzadko przywiązane 2 metrowym łańcuchem do budy, która jest ich całym światem.

Mimo mandatów karnych i interwencji różnych organizacji, ciężko jest zmienić mentalność ludzi wiejskich.

Sytuacja zmienia się całkowicie w dużych miastach. Tu, psy traktowane są z należytym szacunkiem i żyją pełnoprawnie w rodzinie. Są pielęgnowane, zaopatrzane przez lekarza i traktowane z miłością i szacunkiem.

Różnice między traktowaniem psa na wsi i w mieście wynikają z faktu zbiorowej mentalności. Jak wiadomo w małych i zamkniętych społeczeństwach ciężej zmienić zakorzenione od lat, często błędne przekonania.

Co znaczy przyjaciel rodziny?

Stwierdzenie, że pies jest przyjacielem rodziny, dla wielu wydaje się abstrakcją.Pies, mimo że jest zwierzęciem, czuje tak samo jak my. Odczuwa każdą emocję-smutek, radość, tęsknotę i szczęście.

Pies jest naszym przyjacielem, bo nigdy nas nie zawiedzie. Pies nie ocenia, nie widzi naszych wad, patrzy na nas przez różowe okulary. Jesteśmy jego wzorem, a swoją miłością za dobro będzie się odpłacał do końca swoich dni.

Pies obroni nas w razie niebezpieczeństwa, zaprzyjaźni się naszym dzieckiem, rozweseli w smutny dzień.

Jego przyjaźń jest bezcenna, liczona jedynie w machnięciach szczęśliwym ogonem.