Strona główna > Zdrowie > Toksyczne jedzenie? Izrael na czele listy krajów stosujących trujące pestycydy

Toksyczne jedzenie? Izrael na czele listy krajów stosujących trujące pestycydy

Na pola uprawne Izrael zrzuca więcej chemikaliów niż robi to jakikolwiek inny kraj, niektóre z tych mieszanek stanowią toksyczne mieszaniny zakazane w związku z niszczeniem warstwy ozonowej, poinformowała w środę gazeta Maariv.

EU supports boycott Israel movement

Według statystyki Centralnego Biura Statystycznego w zakresie praktyk rolniczych, od 2008 do 2010 r., Izrael użył więcej pestycydów niż jakikolwiek inny kraj w OECD, forum 34 głównie zachodnich krajów. Dane liczbowe wskazują, że owoce i warzywa w Izraelu mogą być jednymi z najbardziej toksycznych spośród krajów zachodnich.

Ze statystyk wynika, że Izrael wylewa 3,5 tony pestycydów na każdy kilometr kwadratowy,  a jest to wartość 88 razy większa niż w Szwecji, która używa ich najmniej, stosując zaledwie 40 kg na tej samej powierzchni.

Następnym w kolejności największych użytkowników toksyn jest Japonia, stosująca 1,5 tony na kilometr kwadratowy. To mniej niż połowa izraelskiej wielkości, choć Japonia jest na pierwszym miejscu, gdy brać pod uwagę wielkość populacji, i jest to 4,95 tony na tysiąc obywateli. Na drugim miejscu jest Izrael, 0,98 tony na tysiąc mieszkańców, podczas gdy w Szwecji używa się zaledwie 0,11 tony na tysiąc obywateli.

Rocznie w Izraelu sprzedaje się około 7.000 ton pestycydów, w postaci 670 różnych mieszanek, nie wliczając w to konserwantów i chemii służącej przyspieszaniu wzrostu warzyw oraz wydłużeniu okresu wegetacji.

Oprócz niebezpieczeństwa, jakie dla konsumentów stanowią substancje rozpylone na polach w Izraelu, są one szkodliwe dla środowiska. Protokół z Montrealu, traktat międzynarodowy opracowany w celu ochrony warstwy ozonowej, nakazuje wycofanie z użycia metylo-bromków, które są obecne w 570 rodzajach pestycydów sprzedawanych w Izraelu.

Według Maariv, ministerstwo rolnictwa zajmuje się przeglądem przepisów dotyczących stosowania pestycydów i zamierza wprowadzić nowe, bezpieczniejsze produkty. Ministerstwo zajmuje się też promowaniem przyjaznych dla środowiska metod radzenia sobie ze szkodniki, jakie mają być wolne od chemikaliów, takich jak pułapki na owady i urządzeń do odstraszania much.

Źródło: http://www.timesofisrael.com/israel-tops-charts-for-poisonous-pesticide-use/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.