Strona główna > Świat > To się narobiło: Czarny Jezus czczony w jednej z najstarszych angielskich katedr

To się narobiło: Czarny Jezus czczony w jednej z najstarszych angielskich katedr

St. Albans Cathedral w Hertfordshire, jeden z najstarszych angielskich kościołów, dostaje nowy malowidło zgadzające się z duchem czasów. Ma 2.7 m szerokości i jest kopią „Ostatniej Wieczerzy” Da Vinci. 

Jest na nim model z Jamajki, Tafari Hinds, pozujący jako Jezus, jego autorką jest Lorna May Wadsworth.

 

„Kościół nie ma mocnej pozycji by uczyć innych o sprawiedliwości, rasowej czy innej” – mówi ks. dr Jeffrey John, rektor St Albans w oświadczeniu. „Ale nasza wiara naucza, że wszyscy jesteśmy stworzeni tak samo na obraz Boga, i że Bóg jest Bogiem sprawiedliwości”. Dr John dodał, że ołtarz przekształcono na sanktuarium czarnego Jezusa bo „czarne życie jest ważne”.

Jest to reakcja na wezwania Justina Welby, Arcybiskupa Canterbury i szefa Kościoła Anglii, by przemyśleć przedstawianie Jezusa przez kościół jako białego człowieka.

 

Jezus był blisko-wschodnim człowiekiem, nie białym. Ważne jest byśmy to pamiętali. Ale Bóg którego czcimy w Chrystusie jest uniwersalny, i nadzieja jaką oferuje jest dobrą nowiną dla nas wszystkich. Poniżej niektóre z moich ulubionych obrazów Chrystusa z całego świata. Jakie są twoje?
Szczerze mówiąc, nie mam nic przeciwko temu. Nie chcę już by biali ludzie utożsamiali się z obrzezanym rabinem. W pełni popieram ludzi, którzy mówią, iż starożytni Izraelici naprawdę byli czarnym ludem, skoro Chrześcijańska Tożsamość to absolutny rak.

Być może to będzie pobudką dla oszukanych Białych Chrześcijan, którzy widzą iż nie są chciani przez ich kościół, i może (może) zrozumieją, że nie powinniśmy miłować wrogów i nadstawiać im drugiego policzka, kiedy „wybrańcy” Jahwe dokonują na nas ludobójstwa.

 

http://www.renegadetribune.com/black-jesus-now-worshiped-in-one-of-britains-oldest-cathedrals/

tłumaczenie: Ola Gordon

2 thoughts on “To się narobiło: Czarny Jezus czczony w jednej z najstarszych angielskich katedr

 1. Już abstrahując od tego obłędu którego nie powstydziliby się autorzy Protokołów Mędrców Syjonu, to autor popełnia błąd pisząc, iż „Jezus był blisko-wschodnim człowiekiem, nie białym”. Jezus był/jest synem Boga, Bogiem na Ziemi, i pewno w tym boskim planie chodziło o to, by nie przypisywać mu cech stricte biologicznych, szufladkując jako przedstawiciela tego czy tamtego ssaka z gatunku homo sapiens. Mówi o tym zresztą Nowy Testament wg którego Jezus po zmartwychwstaniu miał przybierać różne formy:

  https://www.biblista.pl/ukryte/pytania/295-pytania-do-biblii/1816-191-dlaczego-jezus-by-nierozpoznawany.html

 2. II Księga Henocha 10:
  Ci mężczyźni zaprowadzili mnie w stronę północy i pokazali mi tam bardzo straszne miejsce, a tam były wszelkiego rodzaju tortury i udręki, okrutna ciemność i nie oświetlona ciemność. Nie ma tam jasności, lecz czarny ogień świeci wiecznie wraz z rzeką ognia, której płomienie unoszą się nad całym miejscem. Ogień tutaj, zamarznięty lód tutaj wysycha i się zamraża.
  Jest to bardzo okrutne miejsce uwięzienia, ciemni i bezlitośni aniołowie niosący narzędzia okrucieństwa i torturujący bez litości.
  I powiedziałem: „Biada, biada! Jak bardzo straszne jest to miejsce.” Ci mężowie mówili do mnie: „Henochu, to miejsce zostało przygotowane dla tych, którzy nie wielbią Boga, którzy na Ziemi praktykują grzechy przeciwko naturze. Ci, którzy praktykują z dziećmi sodomiczne zepsucie. Ci, którzy uprawiają zaklęcia i czary, wróżby, czynią handel z demonami i którzy chwalą się swymi niegodziwymi czynami – kradzieżą, kłamstwem, oszczerstwami, pożądaniem, urazą, cudzołóstwem i morderstwem.
  Dla tych, którzy potajemnie kradną dusze ludzi, którzy chwytają ubogich za gardło zabierając ich dobytek sami się bogacą na nich kradnąc ich majętności, ci, którzy są w stanie zapewnić pożywienie. Dla tych, którzy powodują śmierć z głodu i kiedy są wstanie zapewnić im odzienie, są oni w stanie odebrać im ostatnią odzież powodując ich nagość.
  Dla tych, którzy nie szanują ich Stwórcy lecz kłaniają się bezdusznym bożkom, które nie mają duszy, nie mogą ani widzieć ani słyszeć, próżnych bożkom, tworzących obrazy i oddają pokłony podstępnym dziełom rąk – dla tych wszystkich jest przygotowane to miejsce pośród tych, jako ich wieczna nagroda.”

  II Księga Henocha 66:
  Nie kłaniajcie się niczemu,co jest uczynione przez człowiek,ani niczemu stworzonemu przez Boga,a więc nie popełniajcie odstępstwa przeciwko Panu wszelkiego stworzenia.Żaden rodzaj czynu nie jest ukryty przed obliczem Pana.

  Księga Wyjścia 23:
  (24) Nie kłaniaj się ich bogom ani im nie służ. Nie czyń tak jak oni, ale doszczętnie zburz i potłucz ich pomniki.
  (32) Nie zawieraj przymierza ani z nimi, ani z ich bogami.
  (33) Nie będą mieszkać w twojej ziemi, by cię nie zwiedli do grzechu przeciwko mnie; bo jeśli będziesz służył bogom ich, będzie to dla ciebie sidłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.