Strona główna > Rosja > To Nie Życie – czyli – Jak Jest. Aleksander Czernikow

To Nie Życie – czyli – Jak Jest. Aleksander Czernikow

Rozważania o przyczynach „narodowej” miłości do Putina.

W ostatnich dniach przejechałem się po kilku uralskich miastach i wsiach. Wybory prezydenckie zbliżają się nieuchronnie. Wrażeń mnóstwo.

Interesującą cechą rosyjskiej prowincji –„głubinki” jest  to, że im gorsza tam ogólna sytuacja, tym bardziej kochają Putina. Trudno powiedzieć, czym to można wytłumaczyć. Być może strachem? Aby nie było jeszcze gorzej?

W czym tkwi fenomen nie starzejącej się popularności Władimira Putina? Pierwszą rzeczą, która zwraca na siebie uwagę – to, że kochają go przede wszystkim emeryci i proletariat, w szerokim znaczeniu tego słowa. Czyli pracownicy najemni, w tym – na „państwówce”.

Jeśli u człowieka siedem klas i emerytury – dziesięć tysięcy, to on obowiązkowo, będzie zwolennikiem Putina. Praktycznie w 100% przypadków. Dlaczego?

To prawdziwy fenomen świadomości społecznej w naszym kraju. Przecież Putin kraj podniósł! To, że emerytury starcza tylko na „komunałkę” i leki – nie ważne. Najważniejsze, że kraj w porządku! Fantastyczne poświęcenie! Dzięki niemu, Rosja stała się mocarstwem. I teraz nowo wybrany Prezydent Putin będzie mógł z tego czerpać korzyści przez następnych sześć lat.

Z czego składa się ta tajemnicza fraza: „Putin kraj podniósł”? W prawdziwym, otaczającym wyborcę życiu, zobaczyć ślady tego podnoszenia zupełnie niemożliwe.

O pracę trudno. Wiele przedsiębiorstw, często jedyne w okolicy, po prostu zniknęły z powierzchni ziemi. Sprzęt rozebrany na złom, budynki na cegły. Pozostało pustkowie, zarośnięte burzanem

Wynagrodzenie w 10-15 tysięcy liczy się za całkiem przyzwoite. To podstawa utrzymania. Chcesz zarobić więcej – jedź na wachtę na północ. Lub, jeśli zdrowie i wiek pozwalają – idź do wojska na kontrakt. Syria daleko. Innych wojen raczej nie ma, więc do wojskowej emerytury, teoretycznie – można dosłużyć.

Ale handel kwitnie wszędzie. Żadnych kolejek, żadnego deficytu. Alkohol na każdym kroku, w każdej postaci i ilości.

Komunalna sfera, jak ogromna wpół zatopiona Atlantyda, ledwo-ledwo daje oznaki życia. Tylko patrzeć jak pójdzie na dno ostatecznie.  Do wielu domów wejść strach – ze względu na stan ruiny.  Ale temu przecież, nie Putin winny. Prawda?

Rolnictwo w wioskach pozaczarnoziemiem (Нечерноземья) zniknęło prawie wszędzie. Często nawet i kury nie uświadczyć. Psy i koty – oto i wszystkie żywe istoty. Dawne pola zarosły lasem. Rzadko gdzie zobaczyć kopiec siana, a grunty orne – to po prostu egzotyka!

Pozostała zdolna do pracy ludność na wyrębie lasów lub pracuje w sąsiednich miastach. Jak kto może – od strażników do przeładunków. To swoisty powrót do przed rewolucyjnego „odchodniczestwa” (отходничествo)*1.

Ale do rewolucji do miasta uchodzili od bezrolności. A teraz opuszczonych pól, ile chcesz. Ale chętnych do ich uprawy, prawie nie ma.

Wrażenie z rosyjskiej prowincji jedno: życie z niej stopniowo uchodzi. Ruscy przez tysiąc lat oswajali ogromne eurazjatyckie obszary, a teraz porzucają je w zawrotnym tempie. Nikogo już nie dziwią opuszczone domy w wioskach. Sprzedać, nie ma komu. Nikt nie weźmie. Gospodarze rzucają i wyjeżdżają. Pracy nie ma. Pustynia… Ekonomiczna prawda.

Na czym więc polega wzrost kraju dzięki Putinowi? No jakże!  Ameryka? My Jej pokazaliśmy!

Oto w czym sprawa – jak się okazuje. Ameryce pokazaliśmy!. Oto i cały wzrost. Ekspozycja obrazu zewnętrznego wroga, którego, jeszcze chwila a rozerwiemy na dobre. Nic więcej nie trzeba.

Świadomość narodu na wskroś przeszyta dziwacznym połączeniem patriotyzmu i militaryzmu, na których można grać do woli. I nigdy nie dość.

A inteligencja? Jaka jej rola w obecnej rosyjskiej rzeczywistości?  –  Nie ma już dla niej żadnej roli w prowincjalnym  życiu. Złudzeń nie ma. Wielu po prostu żałuje, że kiedyś wybrali dla siebie misję nauczyciela lub lekarza.

Nieco wyższe  samopoczucie u inżynierów. Bez nich produkcja nie ruszy, dlatego  z nimi trzeba się liczyć i dzielić. Ale i oni doskonale rozumieją całą doraźność swojego położenia.

Jakie wnioski? Po 18-tu latach Putina postrzega się jako swego, ludowego prezydenta. Tego, który był od zawsze. Nie inteligent, choć kandydat nauk. On taki sam jak ty. I dlatego prosty i zrozumiały dla rodaków. A dość twardy charakter Putina, spełnia oczekiwania.

Ale to nie prezydent rozwoju, życia we wszystkich jego przejawach. To prezydent „nieżycia”(нежизни). Powolnego umierania i ugasania . I z każdym rokiem kraj coraz bardziej wpada w lej całkowitego unicestwienia. Pod aprobujące oklaski zwycięskiej większości.

Zadziwiająca sytuacja, kiedy patriotyczne poglądy, wykorzystuje się do wprost przeciwnych celów. Taka jest dzisiejsza Rosja. Kraj „nieżyzni” (нежизни) !

Aleksander Czernikow
Александр Черников

———————–

Przypisy:

*1. „odchodniczestwo” (отходничествo).
Wychodny (oтхожий ) przemysł (również отходничество) — czasowa, najczęściej sezonowa praca chłopów w imperium Rosyjskim poza miejscem stałego zamieszkania, gdy trzeba „odchodzić”, odejść ze wsi lub miejscowości. Ludzi, uchodzących na zarobki, nazywano „odchodnikami”( отходниками). „Odchodzenie” stanowiło w imperium Rosyjskim jeden z istotnych źródeł dochodów ludności wiejskiej. Będąc ściśle związane z wewnętrzną migracją, „отходничество” występuje i w post-radzieckiej Rosji.
(Wikipedia)

———————

Na YouTube:

Video-besit. Самый нежный сторонник Путина.
Najbardziej oddany wielbiciel Putina

https://www.youtube.com/watch?v=ZzCPu6MP8g4
Признание в любви Владимиру Путину
Wyznanie miłości do W. Putina

https://www.youtube.com/watch?v=3itSGtmYJMo
Дядя Вова мы с тобой.(Пробирает до мурашек) Оригинальная, версия патриотической песни.
Dziadku Wowa my z tobą. (wyzwala ciarki). Oryginalna wersja patriotycznej pieśni.

————————–
źródło:
https://publizist.ru/blogs/110796/23883/-
Нежизнь как она есть. Размышления о причинах народной любви к Путину
Александр Черников
13.03.2018

————————–

wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie przetłumaczonych tekstów:

dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *