Strona główna > Bez kategorii > „Tajne źródła” kryzysu na Cyprze

„Tajne źródła” kryzysu na Cyprze

Za: http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=8516&Itemid=56

Data publikacji: 22.03.2013

21.03.2013

kry1Sytuacja na Cyprze jest tak burzliwie omawiana, ponieważ splatają się tam interesy różnych stron i światowych graczy. Na razie jedyną konsekwencją tego stał się wewnątrzpolityczny kryzys na samym Cyprze, paraliż krajowego systemu bankowego i panika na światowych rynkach papierów wartościowych. Daje to podstawy do spekulowania, że właśnie podobny rozwój wydarzeń mógł być początkowo ukartowany przez autorów „cypryjskiego planu” – uważa nasz sprawozdawca Piotr Iskanderow.

Wywołaniem paniki na światowych giełdach i rynkach walutowych mogli być zainteresowani dwaj kluczowi gracze – Międzynarodowy Fundusz Walutowy i słynny amerykański spekulant giełdowy George Soros. Finansista tłumaczy swój sukces informacyjnym oddziaływaniem na rynki, kiedy do ataku na tę albo inną walutę niezbędne są uzgodnione „informacyjne uderzenia” i jednoczasowe działania spekulantów walutowych rozchwiewających rynki finansowe. W ostatnich miesiącach Soros wyraźnie skupił swoje „informacyjne ataki” właśnie na walucie euro, przygotowując grunt dla wielomiliardowych spekulacji walutowych.

Naturalnego pragnienia niektórych polityków i finansistów do wypchania kieszeni kosztem podatników nie należy nie doceniać – powiedział były członek rady nadzorczej banków Credit Suisse Monaco i Credit Suisse Advirory Partners, szef oddziału nowych rynków banków Lombard Odier Arnooud Leclercq w wywiadzie dla „Głosu Rosji”:

Już w latach 2008-2009 było wiadomo, że wcześniej czy później Unia Europejska zacznie zabierać pieniądze podatnikom i właścicielom rachunków bankowych. Myślę, że niestety mamy do czynienia dopiero z pierwszym etapem. Wiele europejskich krajów znajduje się w absolutnie dramatycznej sytuacji. Taktycznie natomiast koniecznie trzeba uwzględniać, że nacisk wywierany na Cypryjczyków związany jest z pozycją Niemiec, gdzie jesienią odbędą się wybory: deklaruje się chęć okazania pomocy południowoeuropejskiemu krajowi – ale pod warunkiem niezmiernie surowego stosunku wobec niego.

W rozkręcającym się skandalu widać wątpliwą rolę Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Christine Lagarde już wywołała panikę apokaliptycznymi prognozami dotyczącymi przeszłości Europy – chociaż ona sama i jej organizacja powinni stać na straży stabilności gospodarczej – przypomniał „Głosowi Rosji” profesor rosyjskiej Akademii Finansowej Boris Rubcow:

Jeśli mówić o praktyce MFW to być może działania tej organizacji były spowodowane chęcią zwiększenia własnych zasobów finansowych. Jak wiadomo, MFW jest tą instytucją, która posiadając bardzo duże zasoby finansowe pochodzące z wpłat krajów członkowskich i która może okazywać – i rzeczywiście okazuje – pomoc znajdującym się w trudnej sytuacji państwom. Ale nie jest to jedyna międzynarodowa organizacja finansowa zajmująca się podobnymi działaniami. Christine Lagarde daje do zrozumienia: właśnie połączonymi wysiłkami, skupionymi wokół MFW, można osiągnąć dobre wyniki. Ale w tym celu trzeba powiększyć zasoby MFW.

Właśnie „w szczycie” obecnego kryzysu wokół Cypru Christine Lagarde zainteresowały się służby w jej rodzinnej Francji. W paryskim mieszkaniu szefowej MFW odbyły się przeszukania w ramach dochodzenia o potencjalne przekroczenie pełnomocnictw służbowych w 2008 roku. Wtedy Lagarde była ministrem gospodarki i finansów Francji. Sama dyrektor zaprzecza wszystkim oskarżeniom pod swoim adresem i nadal aktywnie zajmuje się Cyprem…

A. Artamonow, P. Iskanderow, W. Mirnyj

Za: http://polish.ruvr.ru/2013_03_21/Tajne-zrodla-kryzysu-na-Cyprze/

——————————–

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.