Strona główna > Świat > Tajne wojny bombowe Trumpa i Bidena

Tajne wojny bombowe Trumpa i Bidena

Bez wiedzy Amerykanów, wojsko USA i ich sojusznicy codziennie bombardują i zabijają ludzi w innych krajach.

25 lutego, prezydent Biden rozkazał siłom powietrznym USA zrzucić siedem 500-funtowych / 226.7 kg bomb na wojska irackie w Syrii, rzekomo zabijając 22 ludzi. Jak można się spodziewać, amerykański nalot nie zdołał powstrzymać ataków rakietowych na bardzo niepopularne bazy USA w Iraku, o których zamknięciu Zgromadzenie Narodowe Iraku wydało rezolucję ponad rok temu.

Zachodnie media poinformowały o amerykańskim nalocie jako o odosobnionym i wyjątkowym incydencie, a amerykańska opinia publiczna, Kongres i społeczność światowa potępiły ataki jako nielegalne i niebezpieczną eskalację kolejnego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Ale bez wiedzy Amerykanów, wojsko USA i ich sojusznicy codziennie bombardują i zabijają ludzi w innych krajach. Ameryka z sojusznikami od 2001 zrzucili ponad 32.000 bomb i rakiet na ludzi w innych krajach (patrz tabela poniżej), w tym ponad 152.000 w Iraku i Syrii.

To jest średnio 46 bomb i rakiet dziennie, codziennie, co roku, przez prawie 20 lat. W 2019, ostatnim roku za który mamy dość kompletne dane, średnio zrzucono 42 bomby i rakiety dziennie, w tym 20 dziennie w samym Afganistanie.***

Więc jeśli te siedem 500-funtowych bomb były jedynymi zrzuconymi 25 lutego, to byłby to niezwykle spokojny dzień dla lotnictwa amerykańskiego i sojuszniczego, i dla ich wrogów i ofiar na miejscu, w porównaniu ze średnią dzienna w 2019 czy większości ostatnich 20 lat. Z drugiej strony, jeśli nieustanny amerykański nalot na kraje na Bliskim Wschodzie w końcu zaczął się zmniejszać w ostatnim roku, to bombardowanie byłoby niezwykłym wzrostem przemocy. Ale który z nich był, i skąd mamy wiedzieć?

Nie wiemy, bo nasz rząd nie chce byśmy wiedzieli. Od stycznia 2004 do lutego 2020, armia USA rejestrowała bomby i rakiety zrzucane na Afganistan, Irak i Syrię, i publikowała te liczby w comiesięcznych Airpower Summaries, dostępnych dla dziennikarzy i opinii publicznej. Ale w marcu 2020 rząd Trumpa nagle przestał je publikować, i rząd Bidena też ich nie publikuje.

Podobnie jak w przypadku ofiar w ludziach i masowego niszczenia, które powodują te setki tysięcy nalotów, amerykańskie i międzynarodowe media donoszą tylko o niewielkiej ich części. Bez regularnych podsumowań, obszernych baz danych dotyczących nalotów w innych strefach działań wojennych i poważnych badań śmiertelności w zaangażowanych krajach, amerykańska opinia publiczna i świat pozostają prawie całkowicie w ciemności na temat śmierci i zniszczeń, które wciąż sieją przywódcy naszego kraju w naszym imieniu.

Poniżej liczby nalotów od 2001 do chwili obecnej, podkreślające tajemnicę jaką zostały nagle owiane przez ostatni rok:

Liczba bomb i rakiet zrzuconych na kraje  przez Amerykę i sojuszników od 2001:

Liczba całkowita = 325.980 + bomby Trumpa i Bidena 2020-2021

***Inne kraje: Liban, Libia, Pakistan, Palestyna i Somalia.

[…]

źródło:

https://www.darkmoon.me/2021/trump-and-bidens-secret-bombing-wars/#more-153488

tłumaczenie: Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.