Strona główna > Bliski Wschód > Tajne konszachty Donalda Trumpa z CIA i Saudyjczykami

Tajne konszachty Donalda Trumpa z CIA i Saudyjczykami

Administrację Ronalda Reagana cechowała zaciekła walka z komunizmem niemal na wszystkich kontynentach. Szczególnie agresywną walkę z wpływami Związku Radzieckiego prowadzono w Ameryce Środkowej, gdzie CIA starała się obalić proradziecki rząd Sandinistów w Nikaragui.

donald-trump-cia-national-intelligence

1 grudnia 1981 roku kiedy to w Polsce komunistyczna junta wojskowa szykowała się do wprowadzenia stanu wojennego i spacyfikowania finansowanego przez CIA ruchu „Solidarność”, Ronald Reagan podpisał pierwsze rozporządzenie zatwierdzające pomoc finansową dla bojowników „Contras” walczących z rządem Sandinistów w Nikaragui.

reagan-casey
Ronald Reagan i dyrektor CIA Casey

Dopiero 3 miesiące po podpisaniu przez prezydenta USA dokumentu zatwierdzającego tajne środki finansowe dla „Contras” opinia publiczna w USA została o tym poinformowana. Od tej pory zarówno administracja Reagana jak i CIA zaczęły napotykać na opór ze strony kongresowej Komisji ds. Wywiadu. Lecz dopiero w 1984 roku Kongres odmówił zatwierdzenie kolejnych dziesiątków milionów dolarów, które miały zostać przekazane przez CIA do Contras. Stało się tak ponieważ CIA zaminowała nikaraguańskie porty i w wyniku eksplozji tych min zniszczone zostały francuskie i brytyjskie okręty.

Nicaragua's Contra rebels in 1990. The U.S. backed the Contras in the 1980s, which led to the ouster of the leftist Sandinista leadership. But the U.S. aid violated American law and contributed to the biggest scandal of President Reagan's administration.
Finansowani przez CIA bojownicy Contras

Od tej pory CIA musiała pozyskiwać fundusze na walkę z wpływami ZSRR w Ameryce Środkowej od osób prywatnych lub też rządów innych państw. Kluczową rolę w dalszym finansowaniu Contras odegrali wierni sojusznicy USA a więc Saudyjczycy.

50424787
Ronald Reagan i ambasador Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie Bandar ibn Sultan w Białym Domu

Już w czerwcu 1984 roku król Arabii Saudyjskiej Fahd ibn Abd al-Aziz Al Su’ud wyraził zgodę na przekazanie Amerykanom 8 milionów dolarów dla bojowników Contras. Zostały one przelane na tajne konto na Kajmanach. 22 czerwca 1984 roku Bandar ibn Sultan, ambasador saudyjski w Waszyngtonie spotkał się w Białym Domu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Robertem McFarlane’m. Obaj potajemnie ustalili warunki przepływu gotówki dla nikaraguańskich bojowników.

50425049
Od lewej: Robert McFarlane, Donald Regan, Bandar ibn Sultan

Jednak 8 milionów dolarów przekazane przez Saudyjczyków było tylko kroplą w morzu potrzeb CIA. Przez ostatnie kilka lat Kongres USA zezwalał CIA na przekazywanie Contras około 20-25 mln dolarów rocznie.

03---Reagan-and-Fahd---c27253-9
Ronald Reagan i król Fahd w Białym Domu, 11 luty 1985 r.

Wieczorem 11 lutego 1985 roku pod Biały Dom zjechało się sporo czarnych limuzyn z przyciemnianymi szybami. Najważniejszym gościem tego dnia w Białym Domu był król Arabii Saudyjskiej Fahd ibn Abd al-Aziz Al Su’ud. Ponadto byli tam również inni saudyjscy dygnitarze tacy jak minister spraw zagranicznych Faisal, saudyjski ambasador w Waszyngtonie Bandar ibn Sultan, syn króla Abdul Aziz Bin Fahd, minister ropy naftowej i zasobów mineralnych Ahmed Zaki Yamani oraz minister finansów i ekonomi narodowej Muhammad Aba Khail. W ów spotkaniu według amerykańskiego dziennikarza Steve’a Colla mógł wziąć również udział brat Osamy Bin Ladena, Salem.

Salem_Bin_Laden
Salem Bin Laden, brat Osamy Bin Ladena

Salem Bin Laden był jednym z głównych sponsorów afgańskiego „dżihadu” Osamy, wspieranego również przez CIA. Według autora książki „Rodzina Bin Ladenów” Colla, Salem był przyjacielem Ronalda Reagana. Jeden z adwokatów reprezentujących rodzinę Bin Ladenów w procesach po 11 września twierdził, że był w posiadaniu zdjęć, na których Reagan i Salem Bin Laden pozują obok siebie. Coll jednak nie ma pewności czy Salem był obecny podczas spotkania w Białym Domu 11 lutego 1985 roku. Według jego informacji podczas pobytu brata Osamy w Waszyngtonie miał on przekazać osobiście lub też przez pośrednika (króla Fahda) materiały filmowe z pracy Osamy Bin Ladena na froncie afgańskim.

Osama bin Laden - CIA Agent - Newspapper 1990s - Tim Osman
Wywiad z Osamą Bin Ladenem w The Independence

Wracając do spotkania w Białym Domu: Oprócz Saudyjczyków byli tam również obecni m.in. byli dyrektorzy CIA: Helms i Bush (ówczesny wiceprezydent), aktorka znana z serii filmów o „Obcym” Sigourney Weaver, baron naftowy z Teksasu Oscar Wyatt, prezes korporacji zbrojeniowej Lockheed Roy Anderson oraz Donald Trump ze swoją pierwszą żoną, Ivaną.

2/11/1985 Nancy Reagan and Sigourney Weaver in the State Dining Room during the state dinner for King Fahd of Saudi Arabia
Biały Dom, 11 luty 1985. Od lewej przy stole siedzą: Sigourney Weaver, król Fahd, Nancy Reagan oraz Donald Trump

Mogłoby się wydawać, że obecność Trumpa, już wtedy osobistości znanej i popularnej nie była niczym nadzwyczajnym. Jak się jednak okaże Trump odegra ważną rolę w finansowaniu operacji „Contras”. Ale o tym za chwilę. Wcześniej warto wspomnieć o kontaktach Trumpa z Salemem Bin Ladenem.

641_fifth_olympic_tower_building_nyc_condos
Olympic Tower w Nowym Jorku. W tym wieżowcu Salem Bin Laden miał swoje biuro

Salem Bin Laden prowadził biuro w Nowym Jorku przy 5 alei na Manhattanie. W Olympic Tower gdzie urzędował najbardziej wpływowy z synów Mohameda Bin Ladena, swój apartament miał również inny wpływowy Saudyjczyk, Adnan Khashoggi, międzynarodowy handlarz bronią, który odegrał kluczową rolę w przerzucie amerykańskiej broni do Iranu. Khashoggi, agent Mossadu, zwerbowany przez izraelskie służby specjalne na początku lat 80-tych dostarczał broń również do Nikaragui. Ten saudyjski biznesmen prowadził również interesy z Trumpem ale na początku wrócę do znajomości Bin Ladena z obecnym prezydentem USA.

article-1384019-00454A7400000258-351_634x424
Salem Bin Laden z rodziną

Do spotkania Trumpa z Salemem Bin Ladenem doszło dzięki niejakiemu Freemanowi. Robert Freeman to były bankier inwestycyjny, którego ojciec przyjaźnił się z saudyjskim królem Fajsalem.W tamtym czasie Freeman był wspólnikiem Bin Ladena. Do spotkania Trump-Bin Laden doszło w biurze Trumpa. Bin Ladenowie dysponowali niezagospodarowaną ziemią w pobliżu pałacu królewskiego w Rijadzie. Freeman uznał, że Trump ma niepowtarzalną szansę wybudowania tam jednej ze swoich siedzib, na wzór nowojorskiego Trump Tower. Trump wyraził zainteresowanie projektem, ale zażądał od Bin Ladena 25 tys $ oraz dwóch biletów lotniczych w pierwszej klasie do Rijadu. Bin Laden odmówił. Nie wiadomo czy doszło do kolejnych spotkań pomiędzy tymi dwoma biznesmenami.

158741999
Adnan Khashoggi z żoną na ślubie Trumpa z Marią Maples w hotelu Plaza w Nowym Jorku

Wracając do kontaktów Trumpa z handlarzem bronią i agentem Mossadu, Khashoggim: w 198o roku włoska stocznia w Viareggio zbudowała dla Khashoggiego 85-metrowy jacht, który saudyjski biznesmen nazwał imieniem swojej jedynej córki. Jej imię to Nabila i tak też nazywał się ten jacht. W 1988 roku jacht ten został sprzedany sułtanowi Brunei za 29 mln $. Następnie przywódca tego małego państewka sprzedał go Donaldowi Trumpowi.

nabila
Jacht Khashoggiego „Nabila”

Nie byłoby może w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że sułtan Brunei w 1986 roku zgodził się dostarczyć CIA 10 mln $ dla bojowników Contras. Ponadto przywódca tego małego kraju z wyspy Borneo współpracował z CIA już wcześniej, a w 1985 roku CIA dostarczyła mu przeszkolone przez Amerykanów służby bezpieczeństwa.

AP05030104123-978x1024
Sułtan Brunei i Bill Clinton

Jacht Nabila po zakupie go przez Donalda Trumpa został nazwany „Trump Princess”. Krótko potem jednak został on ponownie sprzedany. Kupił go Al-Waleed Bin Talal, saudyjski oligarcha. Warto dodać, że nie była to jedyna duża transakcja pomiędzy Trumpem a Talalem. Hotel Plaza, znany w Polsce z filmu „Kevin sam w Nowym Jorku” został sprzedany przez Trumpa Bin Talalowi za 325 mln $.

z37ybt6w4fnggcrg4wxey3j2qjzkkir4
Donald Trump i Macaulay Culkin w Hotelu Plaza. Scena z filmu „Kevin sam w Nowym Jorku”

Ale powrócę jeszcze na chwilę do Khashoggiego: Według pułkownika Mossadu Victora Ostrovsky’ego, który w dwóch swoich książkach zdemaskował zbrodniczą działalność izraelskich służb specjalnych, współpraca Mossadu z tym saudyjskim handlarzem bronią była dość specyficzna. Khashoggi nie otrzymywał żadnych pieniędzy jak typowi agenci Mossadu. Natomiast operował on pieniędzmi Mossadu. Zawsze kiedy znajdował się w trudnej sytuacji finansowej izraelskie służby udzielały mu pożyczki by mógł wybrnąć z kłopotów. Pieniądze te następnie lądowały na kontach różnych firm Khashoggiego.

18d15b988e49937b57a761e55ca69457
Adnan Khashoggi i Paris Hilton

Tak jak już wcześniej wspominałem Khashoggi był głównym pośrednikiem w handlu bronią pomiędzy USA, Izraelem a objętym międzynarodowym embargiem na zakup broni Iranem. W sumie według Ostrovsky’ego Izrael sprzedał Iranowi broń o wartości 500 mln $.

51pmfBLo38L._UX250_
Pułkownik Mossadu Victor Ostrovsky

Jednym z głowych pośredników pomiędzy Iranem a Izraelem był również dobry znajomy Khashoggiego, Manucher Ghorbanifar. Według Boba Woodwarda, amerykańskiego dziennikarza, który ujawnił aferę Watergate Ghorbanifar został zwerbowany przez CIA w roku 1974. Oto fragment książki Woodwarda „Tajne wojny CIA”:

Ghorbanifar był dobrze znany CIA. Był tajnym źródłem od 1974 roku. Ni to biznesmen, ni to polityk, był jednym z tych „aktorów” kręcących się wokół kulis wywiadu.

Nie jest znany do końca status Ghorbanifara w Mossadzie jednak Woodward określa go jako człowieka powiązanego z izraelskimi służbami:

Wiele z tych ostatnich informacji przypisano postaci powiązanej z irańskimi i izraelskimi służbami wywiadowczymi – Manucherowi Ghorbanifarowi, bogatemu irańskiemu handlarzowi bronią, który był tajnym źródłem CIA.

khashoggiGhorbanifar
Adnan Khashoggi i Manucher Ghorbanifar, 12 grudzień 1986 r.

Kończąc wątek Khashoggiego warto dodać że był on wujkiem Dodiego Al-Fayeda, kochanka księżnej Diany, który zginął razem z nią w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku. Ponadto ojciec Khashoggiego, Mohamed był lekarzem rodzinnym rodziny Mohameda Bin Ladena, ojca Osamy i Salema Bin Ladenów.

Mohammed-Bin-Laden-father-of-Osama-with-King-Faisal-in-1965
Mohamed Bin Laden i król Faisal w 1965 roku

A teraz już przejdę do sedna współpracy Trumpa z CIA w finansowaniu Contras: 2 kwietnia 1987 roku w dzienniku The Daily Pennsylvanian ukazał się artykuł o aferze Iran-Contra. Z artykułu wynika że Oliver North, członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Poindexter przekazali 10 mln $ od Donalda Trumpa do Adolfo Calero. Calero był nikaraguańskim biznesmenem, który zarządzał rachunkami bankowymi „Contras”. Pieniądze te zostały przeznaczone na zakup broni i mundurów dla nikaraguańskich rebeliantów walczących przeciwko Sandinistom.

trumpa cia
Artykuł z The Daily Pennsylvanian

Adolfo Calero był od 1963 roku tajnym źródłem CIA. W roku 1987 został przesłuchany w Kongresie Stanów Zjednoczonych w sprawie afery Iran-Contra.

źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Adolfo_Calero

https://en.wikipedia.org/wiki/Plaza_Hotel

https://en.wikipedia.org/wiki/Manucher_Ghorbanifar

https://en.wikipedia.org/wiki/Adnan_Khashoggi

http://articles.chicagotribune.com/1987-06-12/news/8702130389_1_swiss-supreme-court-iran-contra-sultan

https://en.wikipedia.org/wiki/Olympic_Tower

https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_5KR

http://www.gettyimages.fi/detail/news-photo/chief-of-staff-donald-t-regan-bantering-with-saudi-amb-news-photo/50425049#chief-of-staff-donald-t-regan-bantering-with-saudi-amb-prince-bandar-picture-id50425049

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1384019/Osama-Bin-Laden-family-Glamour-model-billionaire-patriarch-child-terrorist.html

https://catalog.archives.gov/id/6728674

https://www.washingtonpost.com/archive/lifestyle/1985/02/12/fahds-night-fanfare-fit-for-a-king/670e92d3-f181-48b9-9ffa-abe2a30ddedf/?utm_term=.ce969f04d6d2

https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2015/01/27/13-times-u-s-presidents-and-saudi-kings-have-met/?utm_term=.e01b6b9b1bc2

The growing complexity of Alex Jones’ Israeli Connections

https://drive.google.com/file/d/0B0o8tsZdcANzaHJKVGlvVlVBU3c/view

Victor Ostrovsky „Wyznanie szpiega”

Michael D’Antonio „Donald Trump: W pogoni za sukcesem”

Bob Woodward „Tajne wojny CIA”

Steve Coll „Rodzina Bin Ladenów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *