Strona główna > Historia > Tajemnica sfinksa z izrahella

Tajemnica sfinksa z izrahella

sfinks w izrahellu

sphinxTajemnica egipskiego sfinksa wykopanego w izrahellu

Tel Hazor w północnym izrahellu od dawna był skarbnicą archeologiczną, ale niedawne odkrycie fragmentów liczącego sobie 4000 lat egipskiego sfinksa było jednym z najbardziej nieoczekiwanych znalezisk.

Niewytłumaczalne znalezisko położone tak daleko od Egiptu, to łapy posągu sfinksa spoczywające na podstawie, jakie zostały wykopane, a odkryto na nim napisy w piśmie hieroglificznym króla Mycerinusa. Król ten rządził około 2500 roku pne i nadzorował budowę jednej z trzech piramid w Gizie, gdzie został pochowany.

Tylko raz w życiu można znaleźć coś takiego„, mówi Amnon Ben- Tor, dyrektor wykopalisk i profesor na Uniwersytecie Hebrajskim, który sponsoruje wykopaliska.

Jest to niezwykle istotne z wielu punktów widzenia, ponieważ jest to jedyny znany na świecie sfinks tego króla, nawet w Egipcie. To także jedyny monumentalny fragment egipskiej rzeźby, jaki znaleziono gdziekolwiek na obszarze Lewantu„, dodał odnosząc się do rejonu pokrywającego wschodni obszar od brzegów Morza Śródziemnego.

Ben-Tor mówi, że sfinks został celowo uszkodzony, podobnie jak około 10 innych posągów egipskich, które tutaj znaleziono wcześniej. Kiedy miasta padały łupem wroga, większości posągów odcinano głowy i ręce.

To samo stało się z tym tutaj. Stracił ręce„. Pełny rozmiar sfinksa jest szacowany na metr wysokości i ważył pół tony.

Zespół nadal będzie szukać jego reszty na powierzchni archeologicznej obejmującej ok. 200 hektarów – nawet jeśli ma to zająć 60 lat, czas potrzebny do dokonania pełnych wykopalisk.

Ale największe pytanie – jak sfinks dotarł do Tel Hazor – prawdopodobnie pozostanie tajemnicą.

http://www.youtube.com/watch?v=GgJLG-yHEDo

Może to był prezent, który król egipski wysłał do lokalnego króla Hazor. Może. Ale udowodnić to, wydaje się niemożliwe„.

Tel Hazor był stolicą Kanaan ok. 4000 lat temu, a jego populacja sięgała 20.000 osób. Położone na trasie łączącej Egipt z Babilonem, miasto prosperowało.

Wykopaliska rozpoczęły się w latach 50-tych, a obecnie uznawane są za miejsce światowego dziedzictwa UNESCO.

Przez większą część roku, ta odległa część izrahella jest cicha, lecz każdego lata, archeolodzy, studenci i wolontariusze zjeżdżają do Tel Hazor, aby dokonywać odkryć archeologicznych. Miejsce stało się ważne dla archeologii biblijnej, która ma na celu wyjaśnienie wydarzeń opisanych w Biblii.

Nie brakuje tutaj różnych artefaktów, odkrycia dokonywane są codziennie, w tym gliniane garnki i miski. Ale prawdziwym celem jest wykorzystanie ich do zrozumienia cywilizacji.

Dokumenty, które znaleźliśmy w Hazor mówią nam o ludziach, o ich nazwach, o ich kulturze, o ich kultach, o małżeństwach, o rozwodach, o ekonomii„, mówi Ben-Tor. „Wszystkie tych rzeczy nauczyliśmy się na podstawie wykopalisk w Hazor. Nie tylko znajdujemy nieme kamienie. Musimy sprawić, żeby te kamienie przemówiły. I to jest to, czym się zajmujemy„.

źródło: http://edition.cnn.com/2013/08/08/world/meast/israel-sphinx

przygotował: stophasbara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.