Strona główna > Bez kategorii > Tabela nędzy w Polsce! Tylko usiąść i płakać!

Tabela nędzy w Polsce! Tylko usiąść i płakać!

Źródło: http://pieniadze.fakt.pl/Wszystko-drozeje-Straszna-drozyzna-Jakie-sa-pensje-Polakow-Bieda,artykuly,188501,1.html

Data publikacji: 19.11.2012

Pozornie wszystko jest w najlepszym porządku – rosną ceny żywności, paliwa i innych towarów, rośnie także pensja minimalna. Niestety, wszystko wygląda dobrze jedynie na papierze. – Od lat zarabiam 1,5 tys. zł, dokładnie tyle samo, bez względu na inflację czy inne wskaźniki – mówi Lucyna Cag (62 l.), bukieciarka z Zabrza. I tak ma większość z nas od wielu lat nie otrzymała podwyżki, a rosnące rachunki i ceny w sklepach powodują, że w portfelu na koniec miesiąca zostaje niewiele. Albo nic.

tabela

 

Kiedy Platforma doszła do władzy litr benzyny kosztował niewiele ponad 4 zł. Dziś na stacji paliw ceny zbliżają się do 6 zł. Ale drożeje wszystko. O 10, 20, a nawet 40 proc. – tak podskoczyły ceny od 2007 r. Ale rządzący nie mają sobie nic do zarzucenia, bo w statystykach wzrasta pensja minimalna rośnie. Pięc lat temu wynosiła 934 zł, a dziś już 1,5 tys. zł.

Kto więcej zarabia?

Niestety, to co w dokumentach, nie zawsze przekłada się na rzeczywistość. Prawda jest bowiem taka, że większość z nas nie dostała podwyżki od wielu lat. Fatalną sytuację finansową Polaków potwierdza raport Komisji Europejskiej. Urzędnicy z Brukseli obliczyli, że nawet 2 mln pracujących Polaków nie może związać końca z końcem ze względu na nędzne zarobki i rosnące ceny.

Lucyna Cag pracuje w kwiaciarni, a jej pensja wynosi 1,5 tys. zł i od lat nie drgnęła nawet o złotówkę. – Nie dostałam podwyżki od lat, a życie kosztuje coraz więcej – przyznaje Faktowi pani Lucyna.

Ceny rosną szybciej

Eksperci ostrzegają, że siła nabywcza pieniądza maleje, ponieważ ceny rosną szybciej niż pensje. Te drugie często pozostają takie same lub nawet maleją.
– Osoby zarabiające mniej wydają na jedzenie większą część swoich dochodów niż osoby lepiej uposażone. Kryzys ekonomiczny najbardziej uderza w najbiedniejszych – podkreśla w rozmowie z Faktem ekonomista Marek Zuber.

<<< W czym jestem gorszy od …

<<< Tak się woził oszust z Amber …

[Bartłomiej Łęczek, AKA, MG]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.