Strona główna > Zdrowie > Sztuczne słodziki są toksyczny dla bakterii jelitowych

Sztuczne słodziki są toksyczny dla bakterii jelitowych

Artykuł opublikowany w magazynie Molecules przez naukowców z Uni­wersytetu Ben-Guriona w Negew w Izraelu i Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze informuje, że sztuczne słodziki i suplementy odżywcze dla sportowców zatwierdzone przez FDA są tok­syczne dla bakterii jelitowych.

Wspólne badania wyżej wymienio­nych naukowców wykazały względną toksyczność sześciu sztucznych substan­cji słodzących (aspartamu, sukralozy, sacharyny, neotamu, adwantamu i acesulfamu potasu-k) oraz 10 suplemen­tów odżywczych przeznaczonych dla sportowców zawierających te sztuczne słodziki. Bakterie rezydujące w układzie pokarmowym stały się toksyczne po wystawieniu ich na działanie zaledwie jednego miligrama na mililitr sztucznych słodzików.

Sztuczne słodziki są stosowane w nie­zliczonych produktach spożywczych i na­pojach bezalkoholowych o obniżonej za­wartości cukru. Wiele osób spożywa ten dodatek, nawet o tym nie wiedząc. Ponadto sztuczne słodziki identyfikuje się jako nowe zanieczyszczenia środowi­ska i można je znaleźć w wodzie pitnej i powierzchniowej oraz w warstwach wo­donośnych wód gruntowych.

Źródło: ScienceDaily.com

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181001101932.htm

Tłum. Nexus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.