Strona główna > Rosja > Szef Rady Bezpieczeństwa Białorusi o przemycie broni z Ukrainy: niestety, to prawda

Szef Rady Bezpieczeństwa Białorusi o przemycie broni z Ukrainy: niestety, to prawda

Nielegalny wwóz broni z Ukrainy to nie żaden wymysł, twierdzi Sekretarz Generalny Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisław Zas. – A wzmocnienie posterunków granicznych przez naszych sąsiadów poprawiłoby tylko tranzyt ludzi, powiedział Zas, występując podczas odbywającej się dziś w Mińsku międzynarodowej konferencji na temat zwalczania terroryzmu.

– Jeszcze nie tak dawno temu postanowiono wzmocnić posterunki na granicy z Ukrainą, w tym z powodu przemytu broni. Dziennikarze pytali mnie o jakie ilości chodzi, mówił 9 października Zas.

– Oglądaliście najnowsze wiadomości? Nie dalej jak dziś pojawiła się informacja o 28 pociskach w samochodzie Ukraińca, a informacje wciąż się pojawiają. To nie jest fikcja. Takie rzeczy nie są szczególnie nagłaśniane, bo my musimy sobie z nimi radzić, wyjaśnić skąd pochodzą, dokąd są kierowane, to jest praca operacyjna. Nie mogę podać dokładnej ilości, ale rosyjscy koledzy informują nas o tym – ujawniają broń, która przez nas do nich trafia i na odwrót. Proces jest skomplikowany.

Stanisław Zas zauważył również, że umocnienie punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą nie jest czymś niezwykłym;

– Mamy punkty kontrolne i nie zamykamy ich, a wręcz przeciwnie – poprawiamy. Poprawiamy tranzyt ludzi, którzy przyjeżdżają do nas z dobrymi intencjami. Ale chcemy normalnie budować granicę, aby nie było takich przypadków – powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Białorusi.

Przypomnijmy, że ostatnio Aleksander Łukaszenka poruszył kwestię przemytu broni i amunicji z Ukrainy na Białoruś: „Bardzo dużo jej odbieramy”, mówił. 24 września kontrabanda broni na ukraińsko – białoruskiej granicy była rzekomo powodem decyzji o jej wzmocnieniu.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy oświadczyła, że „nie zna faktów dotyczących przemieszczania broni”.

Łukaszenka kazał wzmocnić granicę z Ukrainą

Około 100 sztuk broni  skonfiskowali funkcjonariusze na ukraińsko-białoruskiej granicy, w ramach trwającej od czerwca wspólnej akcji służby granicznej tych państw pod kryptonimem „Rubież – 2018” (Granica-2018).  Zakończona w ubiegłym tygodniu akcja „Rubież” miała na celu przeciwdziałanie nielegalnej działalności na ukraińsko-białoruskiej granicy państwowej, czyli walkę z kontrabandą, nielegalną migracją, przemytwm narkotyków i broni. Ukraińska Straż Graniczna podsumowując … Czytaj dalej…

Za: https://kresy24.pl/szef-rady-bezpieczenstwa-bialorusi-o-przemycie-broni-z-ukrainy-niestety-to-prawda/

Data publikacji: 9.10.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *