Strona główna > Bliski Wschód > Szef agencji ONZ rezygnuje ze stanowiska po odmowie wycofania raportu nazywającego Izrael: „systemem apartheidu”

Szef agencji ONZ rezygnuje ze stanowiska po odmowie wycofania raportu nazywającego Izrael: „systemem apartheidu”

Rima Khalaf, szef Komisji Gospodarczej i Społecznej ONZ w Azji Zachodniej (ESCWA) zrezygnowała wczoraj z piastowania swego urzędu, po tym jak została poproszona o wycofanie raportu agencji opublikowanego w tym tygodniu, a który stwierdza że Izrael nakłada reżim apartheidu na Palestyńczyków.

rima.khalaf

„Sekretarz generalny zażądał wczoraj ode mnie, że mam wycofać raport, a ja odmówiłam” Khalaf powiedziała dziennikarzom na konferencji prasowej w Bejrucie .

„Przewidywaliśmy, że Izrael i jego sojusznicy będą wywierać ogromną presję na Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby zrezygnować z publikacji raportu”. Powiedziała również, że ONZ usunęło raport ze swojej strony internetowej. Strona z raportem zatytułowanym „izraelskie praktyki wobec palestyńskich ludzi, działania apartheidu” została usunięta, jednak link do streszczenia raportu jest nadal aktywny na stronie ONZ: https://www.unescwa.org/sites/www.unescwa.org/files/uploads/israeli-practices-palestinian-people-apartheid-occupation-executive-summary-english.pdf

Na początku tygodnia Nikki Haley, amerykańska ambasador przy ONZ wydał specjalne oświadczenie wzywające ESCWA aby wycofało raport: „Sekretariat ONZ słusznie dystansuje się od tego raportu, ale musi iść dalej i usunąć go zupełnie z przestrzeni publicznej”, Haley powiedziała o współautorze raportu, Richardzie Falku: „Jest to człowiek, który wielokrotnie wypowiada stronnicze i głęboko obraźliwe komentarze na temat Izraela i forsował śmieszne teorie spiskowe, w tym te panujące wokół ataków terrorystycznych 9/11”.

Urzędnicy w Izraelu wykonali daleko idące zarzuty wobec raportu oraz jego autorów, oczywiście oskarżenia naładowane są antysemityzmem  i dokonują w nich porównań do nazistowskich propagandystów.

Rzecznik Izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Emmanuel Nachszon powiedział dla Mondoweiss ( http://mondoweiss.net/2017/03/agency-apartheid-organization/#sthash.QuKZZHyl.dpuf ): „Sprawozdania nie są zatwierdzone przez UNSG, każdemu radzę przed jego przeczytaniem zażyć tabletkę na nudności…” zrównał owy raport ONZ do nazistowskiej gazety Der Sturmer.

Ja’ir Lapid, lider centroprawicowej parii Yesh Atid Izraela, powiedział że raport ONZ kipi nienawiścią i jest przejawem antysemityzmu, według izraelskiego dziennika Israel Hayom, Lapid powiedział: „Zamiast bronić wolności, demokracji i wartości liberalnych, ONZ i jej agencje wspierają organizacje terrorystyczne. Czy to ma jakiś sens, że ONZ która obejmuje kraje członkowskie jak Syria i Sudan, powinna głosić i wspierać Izrael, jako te państwo które na Bliskim Wschodzie stoi na straży praw mniejszości oraz zapewnia pomoc humanitarną również dla swoich wrogów. USA i Europa muszą bardzo jasno określić, że będą one wstrzymywać wsparcie dla ONZ i jej agencji, o ile dalej będą podżegać innych przeciwko Izraelowi”.

Tymczasem Palestyńczycy oklaskiwali raport Khalafa, generalny koordynator Komitetu Narodowego BDS, Mahmuda Nawajaa oświadczył wczoraj: „Palestyńczycy są głęboko wdzięczni dyrektorowi ESCWA, dr Rima Khalaf, która wolała zrezygnować z godnością, niż zdradzić swoje wewnętrzne zasady, nie uległa izraelskiemu zastraszaniu. Nie boi się głośno mówić o trwającej kradzieży palestyńskiej ziemi oraz pogarszające polityki apartheidu, Palestyńczycy mają nadzieję, że raport ten będzie przełomem i zwiastuje zbliżający się świt nowej epoki, w której reżim Izraela i jego niesprawiedliwości zostaną zatrzymane za pośrednictwem sankcji i innych środków, jak to uczyniono z apartheidem w RPA”.

Kontrowersje wokół raportu zbiegają się z decyzją administracji Trumpa o zmniejszeniu zobowiązań amerykańskich na finansowanie agencji ONZ. Sekretarz Stanu, Rex Tillerson wysłał list do organizacji pozarządowych działających w Radzie Praw Człowieka ONZ odnośnie możliwości wyjścia przez USA z tych organizacji. Mark Toner, rzecznik Departamentu Stanu, został poproszony o odniesienie sie do owego listu, w tej sprawie powiedział: „nie przewidujemy zamierzeń idących ku odejściu z rady, jednak będziemy bardziej naciskać aby rada i jej członkowie byli bardziej odpowiedzialni i zachęca do większej przejrzystości”.

Źródło: http://mondoweiss.net/2017/03/resigns-refusing-apartheid/

Tłumaczenie Sobrius

Polskie źródło: https://www.nwo.report/nwo/szef-agencji-onz-rezygnuje-odmowie-wycofania-raportu-nazywajacego-izrael-systemem-apartheidu.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *