Strona główna > Bez kategorii > Syria Real News – 27/28 sierpnia 2012 r.

Syria Real News – 27/28 sierpnia 2012 r.

źródło: http://worldmathaba.net/items/1523-syria-real-news-august-27-28-round-up

Turcja zamyka granice dla syryjskich uchodźców

Turcja zamknęła granicę z Syrią zostawiając tysiące Syryjczyków błąkających się bez celu na terenach przygranicznych. Rząd turecki uzasadnia swą decyzję brakiem możliwości udzielenia schronienia Syryjczykom w przepełnionych obozach. We wtorek, media tureckie przedstawiły wypowiedzi władz, że liczba uchodźców szukających schronienia w tureckich obozach przekroczyła 80 tysięcy i kraj nie jest przygotowany na przyjęcie kolejnych.

Czy Turcja zamknie również swą granicę z Syrią, aby uniemożliwić przemyt broni i terrorystów do tego kraju? (…)

Samochód pułapka wybucha w stolicy, są zabici

Kilka osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych po wybuchu bomby umieszczonej w samochodzie na przedmieściach Damaszku, doniosła państwowa stacja tv. (…)

Masakra w Darayya: o zabitych terrorystach mówią, że to byli cywile

https://www.youtube.com/watch?v=-JBQpkjRKSY&feature=g-all-u

“Terroryści, w większości nie-Syryjczycy, zostali zabici w okolicach Darayya. Ich ciała zostały spalone i umieszczone przez ich towarzyszy w meczecie, gdzie potem sfilmowano ich jako cywilów zamordowanych przez Armię Syrii. Kłamliwe media dzisiaj robią za Natowskie media propagandowe, kłamią i będą kłamać dopóki masy nie uwierzą w te ich kłamstwa…”

Ban Ki-moon wzywa do niezwłocznego śledztwa w sprawie „masakry w Daraya”

Sekretarz ONZ potępił „domagającego się potępienia i brutalnego aktu zbrodni” w mieście Daraya, wzywając do śledztwa w poszukiwaniu dowodów zabójstwa ponad 300 ludzi u ubiegły weekend. Żadna ze stron walczących w Syrii nie przyznała sie do tego czynu.

Śmigłowiec armii syryjskiej spadł w Damaszku

Śmigłowiec w płomieniach rozbił się we wschodnim Damaszku w poniedziałek na oczach świadków (…) syryjska tv potwierdziła upadek maszyny w rejonie meczetu w dzielnicy Al-Qabun, lecz nie przedstawiła więcej innych szczegółów.

Staraja się rozerwać Syrię: Francja i jej partnerzy pracuja nad utworzeniem “stref buforowych”

Prezydent Francois Hollande potwierdził, że jego rząd pracuje ze swymi partnerami nad mozliwym utworzeniem stref buforowych wewnątrz Syrii. […] Uwagi Hollande’a dotyczące stworzenia takich stref pojawiają się po ubiegłotygodniowym spotkaniu z tureckim ministrem Ahmetem Davutoglu, który również wzywał ONZ do utworzenia strefy buforowej dla uchodźców w północnej Syrii.

Francja deklaruje przed opozycją syryjską, że powinna ona utworzyć rząd, który zostanie uznany przez władze francuskie

Prezydent Hollande wystosował apel do opozycji syryjskiej, aby sformowała rząd, mówiąc że jego kraj uzna ten rząd za uprawniony do reprezentowania Syrii. Wystąpienie Hollande’a – pierwsze, jak dotąd, w tym stylu – tworzy nowy typ dyplomatycznej presji na reżim prezydenta Bashara Assada.

Link: http://rt.com/news/france-syria-opposition-government-679/

Syria mówi, że Assad jest integralną częścią rozwiązania kryzysu

Syryjski prezydent, Bashar al-Assad jest integralna częścią rozwiązania kryzysu, a jego rezygnacja nigdy nie będzie przedmiotem dyskusji z opozycją, powiedział wiceminister spraw zagranicznych, Fayssal Mekdad. Pragnienie utrzymania Assada jako szefa państwa wynika z „suwerennej woli narodu syryjskiego”, powiedział Mekdad w wywiadzie podczas szczytu państw NAM w Teheranie. Komentarze takie kontrastują z uwagami poczynionymi przez wicepremiera, Qadri Jamila, który w ubiegłym tygodniu powiedział, że odejście Assada może być omawiane, jeśli do stołu negocjacyjnego zasiądą buntownicy. Opozycja i USA utrzymują stanowisko, że prezydent powinien opuścić swój urząd.

Władze syryjskie uwalniają 378 więźniów jako część programu reform

(…) byli oni uwięzieni za udział w antyrządwych demonstracjach. Wg oficjalnej agencji informacyjnej SANA, uwolnieni w poniedziałek nie mają krwi na rękach, a wypuszczono ich z kwatery policji w Damaszku i w położonym na zachodzie kraju, Homs. Syria zwolniła z więzień tysiąc zatrzymanych w ciągu kilku mijających miesięcy jako część programu reform prezydenckich na podstawie dekretu amnestyjnego ze stycznia dotyczącego przestępstw popełnionych podczas wielomiesięcznych zamieszek w tym kraju.

Armia syryjska zabija i aresztuje bandytów w Aleppo i al-Qamishli

(…) zgineło kilkunastu bandytów, a kolejnych 11 zostało aresztowanych w Aleppo. Nowe walki wybuchły w Homs i Hama, gdzie buntownicy podłożyli bomby w starożytnym zamku. (…)

Siły bezpieczeństwa oczyściły miasto al-Hrak w płd-zach prowincji Dara’a. Wojsko wyrzuciło bandytów z miasta w poniedziałek.

Media zachodnie: armia syryjska rozrzuca ulotki nad Damaszkiem

Wiele zachodnich mediów doniosło we wtorek, że śmigłowce armi syryjskiej rozrzuciły tysiące ulotek nad Damaszkiem, rzekomo zawierających wiadomość dla rebeliantów, żeby złożyli broń albo „czeka ich nieuchronna śmierć”.

Rosja nie zakończy swej obecności wojskowej w Syrii

Rosja nie ma zamiaru zakończyć swej obecności wojskowej w Syrii pomimo wzrastającej skali przemocy, mówi dowódca rosyjskiej armii. Szeg sztabu, gen. Nikołaj Makarow we wtorek zaprzeczył doniesieniom, że Moskwa prowadzi ewakuację swej bazy morskiej w Syrii i ściąga do kraju wojskowy personel.

“Czemu jesteście tak zatroskani o Syrię?” „Wszystkie plany, jakie mamy realizować, są wykonywane i nikt nie ma zamiaru stąd się ruszać”.

Turecki Komitet Ludowy: Syria to model w walce z imperializmem

Komitet Spraw Międzynarodowych przy tureckim Froncie Ludowym potwierdza, że to co dzieje się Syrii to nie jest kwestia wewnętrznej walki politycznej, ale wynik zewnętrznej agresji, w której imperializm uzywa swych pionków, aby narzucić Syrii kontrolę.

(…) to imperialistyczny atak w czystej postaci, zaplanowany i wykonywany teraz przez różne pionki, gdy jednoczesnie „burżuazyjne” media przedstawiają to, co się tam dzieje jako walkę między narodem a rządem.

(…)

NAM: tak dla amerykańsko-syryjskiej dyskusji i nie dla środków karnych wobec Syrii

W końcowym oświadczeniu szczytu NAM w sprawie kryzysu syryjskiego ogłoszono, że państwa niezaangażowane udzielają sweg opoparcia dla misji wysłannika ONZ do Syrii. Wezwano również do dialogu amerykańsko-syryjskiego i odrzucono amerykańskie środki karne wobec Syrii.

Iran optymistyczny w sprawie sukcesu misji nowego wysłannika ONZ do Syrii

Iran uważa, że nowy misja z ramienia ONZ/Liga Arabska do Syrii ma większe szanse powodzenia niż poprzednia. (…)

Tunezja z radością przyjmuje irański plan na rozwiązanie kryzysu syryjskiego

Tunezyjscy urzędnicy podkreślili swoje poparcie dla irańskiego planu zażegnania kryzysu syryjskiego, który przewiduje rozwiązanie problemów poprzez wspólne rozmowy rządu syryjskiego i opozycji bez mieszania się do nich zagranicznych nacisków.  (…)

Państwa członkowskie organizacji NAM: przeważająca część świata, media Zachodu wciąż ukrywają fakty o ich konferencji w Teheranie

Dyplomatyczne zabiegi: Iran starać się będzie zmaterializować egipską propozycję w sprawie Syrii

(…) “Egipska propozycja w sprawie Syrii jest gorąco akceptowana przez Iran i będziemy się starać ją zmaterializować”

(…)

Terroryści-idioci spalili flagę Holandii sądząc, że jest to flaga Rosji

https://www.youtube.com/watch?v=UDZ83_LgdKA&feature=player_embedded

Libia, Syria, a teraz Liban?  – Konstantin Garibov

Wzmagający się ogień walk w Syrii może się rozprzestrzenić na sąsiedni Liban, doniosła we wtorek turecka gazeta Milliyet. Gazeta szczególnie mocno podkreśliła fakt, że obecny konflikt między sunnitami a szyitami w północnym Libanie został zażegnany wyłącznie z udziałem wojska. To może doprowadzić do bardzo prawdopodobnego zbrojnego konfliktu w Libanie w najbliższej przyszłości. Link: http://english.ruvr.ru/2012_08_28/Libya-Syria-and-now-Lebanon/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.