Strona główna > Bez kategorii > Syria Real News – 23 sierpnia 2012 r.

Syria Real News – 23 sierpnia 2012 r.

źródło: http://worldmathaba.net/items/1495-syria-real-news-august-23-round-up

Obywatele syryjscy odmawiają, więc szeregi rebeliantów zasilają bojownicy al-Kaidy

Buntownicy w Syrii mówią, że coraz więcej obcych najemników przyłącza się do nich, gdyż syryjscy obywatele odmawiają udziału w działaniach zbrojnych przeciw swemu rządowi. Wśród zagranicznych ochotników do walk są w dużej ilości bojownicy znani z tego, że łączy się ich z terrorystami z al-Kaidy.

Wojska syryjskie zabijają wielu bandytów w okolicach stolicy

Syryjskie wojska rządowe zabiły wielu bandytów w okolicy Damaszku, stało się to po akcji zbrojnej mającej na celu rozbicie siatki przerzutu broni z północy kraju. Bandyci zostali zabici we czwartek w walkach w dzielnicy podmiejskiej Babila,

Armia syryjska niszczy ośrodek dowodzenia bandytów w Aleppo

(…) Centrum dowodzenia uzbrojonych band zostało zniszczone w dzielnicy Sayyed Ali w Aleppo we środę. W tym samym czasie wybuchały walki w innych miejscach miasta, gdyż uzbrojone bandy wciąż przenikają do miasta.

Free Syrian Army jest wciąż szkolona w tureckich obozach terrorystycznych

watch?v=aCo02_bEt3c&feature=player_embedded

Ambasador Syrii w Libanie: szmuglowanie broni na terytorium Syrii jest sprzeczne z “polityką odseparowania sie od konfliktu”

Syryjski ambasador,  Ali Abdul-Karim Ali, we czwartek ponowił życzenie władz Syrii o utrzymanie jak najlepszych stosunków z Libanem, wskazując że należy respektować braterskie związki między tymi krajami oraz umowy zawarte między nimi.

W wywiadzie dla al-Nour Radio, Abdul-Karim podkreślił, że szmuglowanie broni oraz uzbrojonych osób przez granicę syryjsko-libańską przeczy „polityce odseparowania się od konfliktu”, jaką przyjął rząd libański w obliczu wydarzeń w Syrii.

Dodał on, że zachodni eksperci oraz uzbrojeni bandyci przekraczają granicę państwową, część z nich jest aresztowywana, inni giną w walkach, ale w ten sposób odpowiedzialność za mordy cywilów syryjskich i żołnierzy spada w części na rząd libański.

Granica syryjsko-iracka zamknięta

Irak zamknął największe przejście graniczne z Syrią w prowincji Anbar; stało się to we środę, powiedziało źródło irackiej straży granicznej.

Irak zamknął przejście w Al-Qaim poprzez postawienie tam trzymetrowego muru betonowego. Doniesienia mówią o tym, że siły opozycji sprawują kontrolę nad przejściem po syryjskiej stronie (agencja Xinhua powołuje się na źródła). Źródła te nie wyjaśniają powodu zamknięcia przejścia ani tego, kiedy zostanie ponownie otwarte.

Wielkie święto na cześć uwolnionego więźnia politycznego, al-Maqta

Wioski na obszarze okupowanych Wzgórz Goaln zorganizowały we środę wielką imprezę powitalną dla uczczenia uwolnienia Symbolu arabkich i syryjskich więźniów w izraelskich więzieniach, Sudqi al-Maqt, który jest wolny po 27 latach uwięzienia pod zarzutem stawiania oporu izraelskiej okupacji.

(…)

W swoim przemówieniu, al-Maqt powiedział, że jego uwolnienie to tylko mały krok na drodze do wyzwolenia wszystkich więźniów z łap izraelskich oraz do wyzwolenia okupowanych Wzgórz Golan przez waleczną armię syryjską, która walczy obecnie o chwałę i godność.

Al-Maqt powiedział, że wierzy w możliwości Syrii pokonania zachodnio-syjonistycznego projektu oraz ich narzędzi w regionie, dzięki świadomości narodu syryjskiego.

Obywatele syryjscy z Golan w manifestacji poparcia dla Bashara Al Assada

watch?v=qfKbi2WCRao&feature=player_embedded

Premier: ceny wszystkich artykułów żywnościowych są w zasadzie w umiarkowanych cenach

Premier kraju, dr Wael al-Halki, powiedział że ceny artykułów żywnościowych w rządowych centrach handlowych mają umiarkowaną wysokość.

(…)

Dr al-Halki podkreślił, że gospodarka narodowa jest solidna i zdolna przeciwstawić się sankcjom gospodarczym przeciwko narodowi syryjskiemu.

Ponad 12.000. wyznawców chrześcijaństwa “głoduje” w Rableh

Ponad 12 tysięcy wyznawców greko-katolickich znalazło się w pułapce w miejscowości Rableh, na zachód od Qusayr, koło Homs. Brakuje żywności, a ludzie żyją „na chlebie i wodzie”, brakuje lekarstw.

Ten alarm podniosły lokalne źródła (Fides) i wezwały do poszanowania prawa humanitarnego, co podchwyciła prasa międzynarodowa w swych doniesieniach o sytuacji w Rableh.

Od ponad 10 dni Rableh jest przedmiotem ścisłej blokady prowadzonej przez uzbrojone grupy opozycyjne, które otaczają miasteczko ze wszystkich stron. Jeden z przywódców lokalnej parafii, B.K., proszący o anonimowość, powiedział Fides, że kilka dni temu 3 młodych mężczyzn zostało zabitych przez snajperów (…)

Bandyci w Syrii używają pojmanych więźniów w roli samobójców z bombami

watch?v=6y4Ss0ItqwU&feature=player_embedded

Cypr zażądał od Brytyjczyków wyjaśnień w sprawie użycia baz wojskowych dla operacji w Syrii

We czwartek Cypr zwrócił się oficjalnie do UK o złożenie oficjalnego wyjaśnienia w sprawie publikacji Sunday Times na temat domniemań o użyciu brytyjskich baz wojskowych na Cyprze do dostarczania danych wywiadowczych dla rebeliantów syryjskich, aby pomóc im w zadawaniu skutecznych ciosów armii syryjskiej.

Minister spraw zagranicznych, Erato Kozakou-Markoulli, powiedziała:

„To bardzo poważna sprawa, jeśli bazy te używane są do celów innych niż określone wyraźnie w Traktacie o ich utworzeniu”.

Markouli zażądała udzielenia odpowiedzi w ciągu jednego dnia.

Syria: nowy teren szkoleniowy dla al-Kaidy – James Foley

Syryjscy i zagraniczni bojownicy, występujący po stronie al-Kaidy, prężą muskuły, aby wyraźnie wkroczyć na arenę syryjskiego konfliktu, mówią analitycy i opozycjoniści syryjscy.  Niby podzielają oni pragnienie miejscowych buntowników w dziele obalenia reżimu prezydenta Assada, ale jednocześnie działają niezależnie i próbują wywołać rewolucję skierowaną na utworzenie państwa islamskiego.

Po 18-miesięcznych walkach, grupa pod nazwą Jabhat al-Nusra i jej ogniwa łączące się z al-Kaidą w transnarodową siatkę terrorystyczną, zdobywa coraz więcej siły i ochotników.

GlobalPost potwierdził znaczący udział terrorystów z Jabhat al-Nusra podczas walk w Aleppo, a także na scenie walk z ofensywą armii syryjskiej przeciw siłom rebelianckim.

Np. grupa bojowników w ważnej dzielnicy Aleppo, Salahadin, otwarcie działała pod sztandarem tego ugrupowania. Jednak, rebelianci szybko wyprowadzili dziennikarzy próbujących przeprowadzić z nimi wywiad.

Link: http://www.globalpost.com/dispatch/news/regions/middle-east/syria/120821/syria-al-qaeda-jahbat-al-nusra-aleppo-assad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.