Strona główna > Bez kategorii > Syria Real News – 22 października 2012 r.

Syria Real News – 22 października 2012 r.

Turcja zgadza się na rozwiązanie w sprawie Syrii, którego Assad jest częścią

źródło: http://www.almanar.com.lb/english/adetails.php?eid=71931&cid=31&fromval=1&frid=31&seccatid=71&s1=1

Dobrze poinformowane irańskie źródła ujawniły, że turecki premier Recep Tayyip Erdogan zgodził się podczas spotkania z irańskim prezydentem Mahmoudem Ahmadinejadem w Baku na rozwiązanie kryzysu syryjskiego w sposób, jaki wyklucza usunięcie Bashara Al-Assada.

Wg gazety Al-Akhbar nie jest to “związane z miłością, jaką darzy on syryjskiego prezydenta, ale raczej skutek wyboru ostatniej szansy”.

Libański dziennik napisał, że “porozumienie brzmi tak, jak wzywał Erdogan przedstawiając propozycję systemu porozumień albo komitetów współdziałania, jako wstępu do „Syryjskiego Taef” oczekiwanego po wyborach prezydenckich w USA, a jakie koncentrują się na sprawach obecnie zaognionych, z prawem do dołączenia do nich”.

Źródło wskazuje, że “Amerykanie i ludzie z Zachodu ogólnie osiągnęli wspólną zgodę w tym, a czego Turcja jest świadoma, że nie są zdolni obalić Assada z wielu przyczyn, z których najważniejsza to wewnętrzna syryjska niezłomność, a także czerwona linia, jaką zarysowały Rosja, Chiny i Iran, z jakiej wynika brak zgody na porozumienie o wykluczeniu Assada”.

“Irak wspiera kierunek tej trojki i podejmuje silne działania na tym polu, część z nich została ogłoszona, inne są przedstawiane pod stołem. Środki karne przeciwko Ankarze oraz interes na dostawie broni z Rosji są tylko ułamkami tego poparcia” przekazało źródło gazecie Al-Akhbar.

Źródło odniosło się do najnowszego oświadczenia rosyjskiego ministra MSZ, Ławrowa podczas kolacji z ministrem UE, w czasie której miał on bezpośrednio powiedizeć, że „Assad nigdy nie odejdzie”.

Wskazano, że spotkanie między Ahmadinejadem a Erdoganem trwało 40 minut w kuluarach szczytu the Economic Cooperation Organization, a potwierdzono też, że “ Ahmadinejad przypomniał o irańskiej postawie w sprawach dotyczących regionu. Powiedział Erdoganowi, że USA chcą dokonać zmian w regionie, lecz pod warunkiem, że nie powtórzą się modele z Afganistanu, Iraku ani Libii. Waszyngton jawnie upoważnił Arabię Saudyjską i Katar do kierowania regionem wg zasad nowego systemu amerykańskiego, wszczynania kryzysów regionalnych, wyznaczania grup do obalenia tego albo innego regionalnego przywódcy”.

W sprawie Syrii miał powiedzieć, że “Waszyngton upoważnił Turcję do działania, oddał jej sprzęt polowy i logistyczny, Arabia Saudyjska i Katar dostarczyły finansów, broni i islamskich bojowników, których USA i ich sojusznicy chcą ewakuować z Zatoki. Więc albo uda im się obalić syryjski reżim i będzie to sukces tej grupy albo nalezy się ich pozbyć z Syrii, gdzie używa się ich w charakterze drewna na opał, a to też jest sukces”.

Zachód ma nadzieję odnieść sukces w obaleniu Assada przed wyborami w USA, nawet jeśli ma do tego dojść za pomocą zabójstwa.

“Jeśli tego celu nie osiągną, jak o tym świadczy rozwój wydarzeń, USA zażądają od innych mocarstw, jak Rosja i Chiny osiągnięcia pozorumienia w sprawie Syrii. Przez to Waszyngton osiągnąłby swój pierwotny cel, jakim jest osłabienie kraju, rozdarcie jego struktury społecznej, uderzenie w podstawy reżimu, zniszczenie ich struktur oraz zniszczenie gospodarki” dodaje gazeta.

Źródło irańskie zapewnia, że “Turcja jest teraz niewątpliwie świadoma, że w końcu zostanie sama w tej bitwie, szczególnie jeśli dojdzie na naruszenia granicy syryjsko-tureckiej. Ani USA ani Europejczycy ani nawet NATO nie będą interweniować w celu wsparcia nowych Ottomanów. Podobnie byłoby w razie zawarcia porozumienia”.

Gazeta wspomina o poprzednim planie porozumienia przygotowanym przez Iran, jaki zawierał propozycję wstrzymania ognia, podjęcie dialogu narodowego między wszystkimi partiami, za wyjątkiem uzbrojonych gangów, wskazując na to, że „Turcy są świadomi, iż projekt irański jest tylko wtórny, wobec tego że uprzednio wsparły go Rosja i Chiny…a został też zaaprobowany przez egipskiego prezydenta Mohammada Mursi”.

W tym kontekście gazeta donosi, że Erdogan na spotkaniu z Ahmadinejadem w Baku powiedział, że „dopóki sytuacja jest taka, jaka jest, trzeba formować komitet porozumiewawczy złożony z Iranu, Turcji, Egiptu albo Iranu, Turcji, Rosji”, ale nie otrzymał odpowiedzi od irańskiego prezydenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.