Strona główna > Bez kategorii > Syria Real News – 20 sierpnia 2012 r.

Syria Real News – 20 sierpnia 2012 r.

źródło: http://worldmathaba.net/items/1476-syria-real-news-august-20-round-up

Starcia syryjskich sił bezpieczeństwa z buntownikami w Damaszku

W dzielnicy Mazzeh w Damaszku wybuchły ciężkie walki między syryjskimi siłami bezpieczeństwa a buntownikami. (…) Konfrontacja miała miejsce w poniedziałek również w Aleppo opodal stacji tv, gdzie trwa impas w walkach między armią syryjską a grupami uzbrojonych terrorystów.

Syryjskie śmigłowce rozrzucają nad Aleppo ulotki wzywające do pokoju

Syryjskie śmigłowce rozrzuciły nad Aleppo ulotki wzywające mieszkańców do nie udzielania schronienia rebeliantom i ostrzegające buntowników z Free Syrian Army, że mają ostatnią szansę, aby się poddać. Niektóre z tych ulotek zawierają coś w rodzaju przepustek przeznaczonych do przekroczenia posterunków przez tych, którzy zdecydują się poddać.

“Posiadacz tego dokumentu ma prawo przejść przez posterunki sił bezpieczeństwa, aby się poddać. Okaziciel tego dokumentu będzie traktowany należycie i oddany rodzinie po przeprowadzeniu odpowiedniej weryfikacji”. Inne częściej spadające ulotki drukowane w różowym kolorze na białym papierze wzywają rebeliantów, aby złożyli broń.

Hollande jest dla Syrii tym, czym Sarkozy był dla Libii

Główny żydowski produkt eksportowy – psychopaci z genetycznie wrodzonym syfem mózgu

“Nie może być żadnego politycznego rozwiązania w Syrii bez odejścia Bashara al-Assada,” powiedział Hollande nowemu wysłannikowi pokojowemu ONZ do Syrii, Lakhdarowi Brahimi’emu, podczas spotkania, co znalazło swój wyraz w oświadczeniu wydanym przez Pałac Elizejski. Link: http://www.nowlebanon.com/NewsArticleDetails.aspx?ID=429319

Syria mówi, że komentarze Brahimi’ego, że w kraju toczy się “wojna domowa” przeczą rzeczywistości

W poniedziałek władze syryjskie nie pozostawiły suchej nitki na komentarzach nowego międzynarodowego wysłannika pokojowego, Lakhdara Brahimi’ego, który nazwał trwający w Syrii 17-miesięczny brutalny konflikt mianem – wojny domowej.

“Mówienie o wojnie domowej w Syrii przeczy rzeczywistości i coś podobnego odnaleźć można jedynie w głowach różnego rodzaju konspiratorów”, czytamy w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych opublikowanym przez agencję SANA.

Brahimi w niedzielę powiedział, że nie mamy do czynienia z “powstrzymaniem rozwoju wojny domowej” w Syrii, lecz raczej z koniecznością położenia jej kresu, gdyż kraj już boleśnie odczuwa „najokrutniejsze skutki” konfliktu.

L. Brahimi

Rosyjska gazeta: władze Libii wysyłają broń, w tym rakiety przeciwlotnicze dla syryjskiej opozycji

Rosyjska gazeta “Komerasnt” stwierdza, że obecne władze Libii wysyłają dla tzw. FSA w Syrii broń, w tym rakiety przeciwlotnicze Igła. Transport odbywa się poprzez port Tripoli w Libanie.

Zachodnie media również podkreśliły, że co najmniej 7 statków wyładowanych bronią dotarło do Libanu z Libii.

W publikacji z poniedziałku, gazeta dodała, że statki libijskie załadowane wyrzutniami rakiet, karabinami maszynowymi i przenośnymi zestawami do odpalania rakiet przeciwlotniczych dotarły do Tripoli zanim zacumowały w tajnym miejscu dla dokonania wyładunku, utworzonym dla tzw. FSA w północnym Libanie.

Gazeta wyjaśnia, że w rejonie wód Libanu stale znajduje się morski patrol ONZ, lecz „Widocznie takie starania nie przyniosły do tej pory rezultatu”.

Eksperci wojkowi twierdzą, że część libijskiej broni już znalazła się w Syrii i jest używana przez uzbrojone milicje przeciw rządowi, dodają też że kraje zachodnie nie próbują powstrzymywać państw regionu przed wysyłaniem broni dla wrogów rządu syryjskiego.

Turcja proponuje utworzenie strefy buforowej

Turecki minister spraw zagranicznych, Ahmet Davutoglu, ostrzegł że Ankara w poniedziałek złoży w ONZ propozycję ustanowienia strefy buforowej wewnątrz terytorium Syrii. Wezwał ONZ do utworzenia obozów dla uchodźców – strefy buforowej „w ramach terytorium Syrii”, aby gromadzić Syryjczyków uciekających ze swego kraju wskutek trwającego konfliktu. Nie dodał tylko, że do eskalacji dochodzi m.in. wskutek wspierania przez samą Turcję uzbrojonych bandytów.

Kto naprawdę jest zaangażowany w wojnę w Syrii – Boris Volkhonsky

The Sunday Times opublikował artykuł, z którego wynika że wywiad brytyjski śledzi ruchy syryjskich wojsk rządowych, aby przekazywac dane o ich rozmieszczeniu rebeliantom w celu dokonywania udanych ataków. Gazeta zacytowała oficjela syryjskiej opozycji, który powiedział, że władze brytyjskie „wiedzą i aprobują to w 100 %”. Wywiad brytyjski działa w tym rejonie z dwóch baz położnonych na Cyprze, a dane wysyła się przez Turcję do wojsk tzw. Free Syrian Army. Wg tego oficjela, najwartościowsze są informacje dotyczące ruchów wojsk lojalnych wobec prezydenta al-Assada w rejonie miasta Aleppo. Dane wywiadowcze otrzymywane przez uzbrojonych bandytów od Brytyjczyków umożliwiają im oprócz innych oczywiście spraw, również robienie zasadzek na wojsko i kolumny transportowe, jak w przypadku ataku na 40 czołgów w dolinie niedaleko od Saraqib.

„Odcieliśmy ich i zniszczyliśmy wielu z nich powtarzając ataki przy pomocy wystrzeliwanych z granitników pocisków” powiedział oficjel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.