Strona główna > Bez kategorii > Syria Real News – 10 października 2012 r.

Syria Real News – 10 października 2012 r.

źródło: http://alethonews.wordpress.com/2012/10/10/confirmed-pentagon-deploys-special-forces-to-jordan-syria-border/

Wiadomość potwierdzona: Pentagon wysyła siły specjalne na jordańsko-syryjską granicę

Sekretarz Obrony USA, Leon Panetta potwierdził, że na granicę jordańsko-syryjską zostały wysłane wojska USA, aby zwiększyć zdolności wojskowe na wypadek eskalacji w tym niestabilnym rejonie.

“Mamy grupę naszych wojsk, która buduje warunki dla stworzenia w tym miejscu kwatery głównej oraz dla zapewnienia, że relacje między USA a Jordanią są trwałe, a zatem możemy zająć się wszelkimi możliwymi konsekwencjami wydarzeń odbywających się w Syrii” powiedział Panetta.

Komentarze Panetty pojawiły się w czasie konferencji ministrów obrony NATO w Brukseli, gdzie Panetta oświadczył, iż USA współpracuje z Jordanią w monitorowaniu składów broni chemicznej i biologicznej, a także świadczy Jordanii pomoc w przyjmowaniu uchodźców syryjskich, którzy przekraczają granicę tego państwa.

USA wcześniej używały Jordanii jako bazy dla innych związanych z działaniami zbrojnymi celów w Syrii. W maju tego roku, Waszyngton przeprowadził w Jordanii ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem ‘Operation Eager Lion’, w jakich brało udział ok. 12 tysięcy żołnierzy z różnych krajów na poligonach, których miejsca nie ujawniono.

Administracja Obamy odrzuca oskrżenia syryjskich mediów, że ćwiczenia były groźbą wobec prezydenta Assada i twierdzi, że działania były skupione na pomocy uchodźcom, taktyce antyterrorystycznej oraz przechwytywaniu przez flotę statków z przemytem.

Po zakończeniu operacji mały kontyngent wojsk USA pozostał na miejscu dla stworzenia swojego ośrodka w Ammanie, tworząc warunki do przybycia kolejnych sił do tego kraju.

“Pracowaliśmy w ścisłym związku z naszymi jordańskimi partnerami nad różnymi sprawami związanymi z Syrią od jakiegoś czasu” powiedział sekretarz prasowy Pentagonu, George Little. Odnosząc się do problemów Waszyngtonu związanych z syryjskimi składami broni chemicznej i biologicznej, powiedział że USA planowało „różne ewentualności, zarówno jednostronne, jak też wespół z naszymi regionalnymi partnerami”.

Syryjski konflikt przybrał nieoczekiwany zwrot w zeszłym tygodniu, gdy ogień z moździeży skierowany został na sąsiednią Turcję z terytorium Syrii, co wywołało wzburzenie Turków i rozkaz rządu odpowiedzi ogniowej w kierunku Syrii. Turcja przemieściła w rejon graniczny 25 nowych F-16 dla wzmocnienia sił nadgranicznych, a w ubiegłym tygodniu NATO obiecało pomoc na wypadek, gdyby konflikt rozszerzył się na ten kraj członkowski.

Od wybuchu zamieszek przeciwko prezydentowi Assadowi w zeszłym roku, zginęło ponad 20 tysięcy ludzi, a ok. 700 tysięcy uciekło z Syrii do krajów sąsiednich, szacuje ONZ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.