Strona główna > Bez kategorii > Syria Real News – 08 października 2012 r.

Syria Real News – 08 października 2012 r.

Erdogan mówi Turkom, aby szykowali się do wojny z Syrią, gdy zajdzie taka konieczność

źródło: http://www.presstv.ir/detail/2012/10/08/265491/erdogan-asks-turks-to-be-ready-for-war/

Z lewej Recep Tayyip Erdogan

Turecki premier, Recep Tayyip Erdogan wezwał naród do przygotowania się do możliwej wojny z sąsiednią Syrią, gdyby zaszła taka potrzeba.

“Musicie być gotowi, że w każdej chwili może wybuchnąć wojna, jeśli taka zajdzie konieczność. Jeżeli nie jesteście na to gotowi, nie jesteście państwem, jeżeli nie jesteście na to gotowi, nie jesteście narodem” powiedział w niedzielnym przemówieniu Erdogan.

Premier powtórzył, że Turcja nie chce wojny, lecz ostrzega Syrię, aby nie przeciągała struny.

„Nikt nie powinien próbować sprawdzać tureckiego zdecydowania i wrażliwości” stwierdził premier, którego kraj jest oskarżany o bycie kluczowym członkiem międzynarodowej koalicji próbującej dokonać destabilizacji Syrii.

Napięcia bardzo wzrosły między Syrią a Turcją, gdy Damaszek oskarżył Ankarę, że ta wraz z Arabią Saudyjską, Katarem, Francją i USA, wspierają śmiercionośne zamieszki, jakie już kosztowały życie wielu Syryjczyków, w tym wielu żołnierzy.

“Nikt nie powinien pytać…ale co się stanie, jeśli będziemy mieć wojnę. Powinniście być gotowi na tę chwilę i mieć w ręku wykaz zadań. To, co będzie konieczne zostanie zrobione, gdy stanie się konieczne”.

Uwagi Erdogana pojawiły się na tle ostrzału wzajemnego z obydwu stron.

W niedzielę, wojsko tureckie wystrzeliło pociski artyleryjskie w kierunku Syrii po tym,  jak pociski moździerzowe ze strony Syrii trafiły nadgraniczne miasteczko tureckie, Akcakale. W sobotę armia turecka już czwarty dzień z rzędu ostrzeliwała cele w Syrii. (…)

5 października, Erdogan powiedział, że Turcja nie jest daleko od wojny z Syrią wskutek nadgranicznej wymiany ognia. „Nie jesteśmy zainteresowani wojną, ale też nie jesteśmy od niej daleko” powiedział Erdogan w zebranego tłumu w Stambule.

4 października, parlament turecki zaaprobował nadgraniczne działania zbrojne przeciw Syrii, “jeśli zostaną uznane za słuszne”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.