Strona główna > Bez kategorii > Syria Real News – 03 października 2012 r.

Syria Real News – 03 października 2012 r.

Turcja ostrzeliwuje cele w Syrii po śmierci kilku jej obywateli

źródło: http://fromthetrenchesworldreport.com/turkey-hits-targets-inside-syria-after-border-deaths/22763/

(BBC) – turecka artyleria ostrzelała pozycje w Syrii po tym, jak kilka pocisków moździerzowych wystrzelonych z Syrii zabiło 5 osób w południowym miasteczku nadgranicznym w Turcji. Wśród zabitych znalazła się kobieta z trojgiem dzieci, gdy pociski uderzyły w Akcakale.

Odpowiedź turecka oznacza pierwsze bezpośrednie wmieszanie sie tego kraju w trwający 18 miesięcy kryzys syryjski. W tej sprawie zebrali się ambasadorowie NATO.

Sojusz military wydał oświadczenie, w jakim czytamy: “obstajemy przy stanowisku (członka NATO) Turcji i żądamy natychmiastowego przerwania takich aktów agresji wobec naszego sojusznika oraz wzywamy reżim syryjski do położenia kresu oczywistym naruszeniom prawa międzynarodowego”.

“Obrzydliwy atak”

Terytorium Turcji było już pod ostrzałem ze strony Syrii przy kilku okazjach od chwili wybuchu kryzysu zwróconego przeciw prezydentowi Assadowi, lecz środowy incydent jest najpoważniejszy w skutkach.

W oświadczeniu premiera Recepa Tayyipa Erdogana czytamy: „Nasze siły zbrojne w rejonie nadgranicznym odpowiedziały niezwłocznie na ten obrzydliwy atak zgodnie z procedurami przewidzianymi na tę okazję. Celem ognia artyleryjskiego były miejsca w Syrii oznaczone po namierzaniu radarowym”.

“Turcja nigdy nie pozostawi bez odpowiedzi takie prowokacje syryjskiego reżimu przeciw naszemu narodowemu bezpieczeństwu”.

Minister MSZ, Ahmet Davutoglu kontatował się w tej sprawie z Ban Ki-moonem, wysłannikiem ONZ do Syrii, Lakhdarem Brahimi oraz sekretarzem NATO, Andersem Fogh Rasmussenem.

(…)

Mr Rasmussen nieustannie powtarza, że NATO nie ma zamiaru interweniowania w Syrii, lecz jest gotowe bronić Turcji, jeśli zajdzie taka konieczność.

(…)

Akcakale było już ostrzeliwane kilka razy w ciągu minionych tygodni.

Dziennikarz BBC, Jim Muir mówi, że siły rządowe Syrii próbują odciąć zaopatrzenie dla rebeliantów poprzez odbicie przejścia granicznego Tall al-Abyad z rąk rebeliantów, którzy zajęli je miesiąc temu.

(…)

Panika

Agencja informacyjna Anatolia news donosi, że wściekli mieszkańcy miasta przemaszerowli w proteście pod siedzibę burmistrza w sprawie środowych wydarzeń.

Burmistrz, Abdulhakim Ayhan powiedział: “Nasz społeczność jest wściekła na Syrię” i dodał, że przypadkowe kule i pociski moździeżowe doprowadziły do paniki całe miasto.

(…)

Dwóch obywateli Syrii zginęło na ziemi tureckiej w kwietniu od przypadkowo wystrzelonych kul z terytorium Syrii.

W samej Syrii, co najmniej 34 osoby zostały zabite i dziesiątki innych jest rannych po serii wybuchów bomb podłożonych w środę w centrum syryjskiego miasta, Aleppo. (…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.