Strona główna > Bez kategorii > Syria ogłosiła co będzie odpowiedzią na żydowską napaść.

Syria ogłosiła co będzie odpowiedzią na żydowską napaść.

Źródło: http://3rm.info/32454-siriya-obyavila-kakim-budet-otvet-na-izrailskuyu-agressiyu.html

Data publikacji: 1.02.2013

syr1

Władze Syrii ogłosiły w piątek, że rząd „odpowie na izraelską agresję konsolidacją frontu wewnętrznego”, mówi się w oświadczeniu przekazanym przez państwową agencję informacyjną SANA. „Masy ludowe powinny mobilizować wszystkie rezerwy i skupić się wokół walecznej Armii Syryjskiej”- mówi się w dokumencie. Rząd wzywa „tych wszystkich, którzy chwycili za broń przeciwko państwu ażeby stanęli po stronie wielkiego przełomowego dzieła, żeby włączyli się do politycznego procesu i narodowego dialogu, który uratuje Syrię i zapewni jej drogę ku przyszłości”- przekazuje ITAR-TASS. W oświadczeniu wskazuje się, że napastniczy rajd lotnictwa izraelskiego w dniu 30 stycznia na osrodek badawczo-naukowy Dżemrae pod Damaszkiem, wspomagany był przez formacje terrorystyczne, które swoimi atakami spowodowały szkody dla zdolności obronnej kraju”.

„Izrael odważył się na agresywną akcję dopiero po tym jak w rezultacie wywrotowej działalności terrorystów zostały uszkodzone radary i system obrony przeciwlotniczej”- zauważa się w dokumencie. Pisze się w nim także, że „bojówkarze niejednokrotnie probowali atakować a nawet zdobyć obiekt w Dżemrae”.

W ten sposób, podkreśla się w oświadczeniu Rady Ministrów Syryjskiej Republiki Arabskiej, „zbrojne ugrupowania ekstremistyczne, w rodzaju „Dżebhat an-Nusra” stały się bezpośrednimi wykonawcami turecko-izraelsko-katarskiego spisku”. To dowodzi także, w opinii rządu, że „Izrael jest inicjatorem wydarzeń w Syrii i odnosi największą korzyść z działań terrorystów walczących przeciwko interesom syryjskiego narodu”.

Jak donosi gazeta „Wzgliad”, w piątek władze Syrii skierowały do Rady Bezpieczeństwa ONZ żądanie potępienia izraelskiej napaści powietrznej na naukowo-badawczy ośrodek w pobliżu Damaszku. Przypomnijmy, że ONZ wcześniej odmówiła uznania, według jej opinii, nieudowodnionego faktu izraelskiej agresji. Oficjalny przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ, Eduardo del Buey, powiedział, że ONZ nie potwierdza doniesień o atakach sił powietrznych Izraela na obiekty pod Damaszkiem i ogólnie informację o naruszeniu przestrzeni powietrznej Syrii. Powołując się na kontyngent sił pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan w pobliżu syryjsko-izraelskiej granicy, zauważył on, że żołnierze nie odnotowali tam żadnych samolotów izraelskich. Jednakże wcześniej, odnosząc się do sił pokojowych ONZ w Libanie, del Buey powiedział, że żołnierze widzieli izraelskie samoloty i ich zwiększoną aktywność. Przedstawiciel ONZ zauważył wtedy, że „siły ONZ odnotowały mnóstwo wypadków naruszenia przestrzeni powietrznej kraju”.

Dowództwo Sił Zbrojnych Syrii poinformowało w nocy ze środy na czwartek, że Siły Powietrzne Izraela dokonały uderzenia i zniszczyły centrum naukowo-badawcze pod Damaszkiem, gdzie według niektórych danych, mogła znajdować się broń chemiczna. W rezultacie nalotu dokonano bardzo dużych zniszczeń materialnych, zginęło 2 pracowników zaś 5 odniosło rany, poinformowała strona syryjska. Ambasador Syrii w Libanie, Ali Abdel Karim, powiedział w związku z atakiem na centrum naukowo-badawcze, że władze jego kraju przygotują odpowiedź na działania lotnictwa izraelskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.