Strona główna > Rosja > Synod UKP PM: Jesteśmy jedynym legalnym Kościołem Prawosławnym na Ukrainie

Synod UKP PM: Jesteśmy jedynym legalnym Kościołem Prawosławnym na Ukrainie

Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) zajął stanowisko wobec powstania na Ukrainie nowego Kościoła prawosławnego pod egidą Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Zgodnie z oczekiwaniami uznano nową strukturę za nielegalną.

Jak podała służba prasowa UKP PM, nadzwyczajny synod jej biskupów odbył się w poniedziałek na terenie Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Przedmiotem obrad synodu był, jak to określono, „tak zwany synod zjednoczeniowy”, który odbył się w sobotę w Soborze Sofijskim w Kijowie oraz przejście z UKP PM do nowo utworzonego Kościoła dwóch biskupów – metropolity perejesławsko-chmielnickiego Aleksandra i metropolity winnickiego Symeona.

Po synodzie jego rezultaty przedstawił metropolita boryspolski i browarski Antoni. Jak powiedział, biskupi UKP PM uznali, że na soborze zjednoczeniowym „połączyły się dwie niekanoniczne [nielegalne – red.] struktury” i dla UKP PM nie ma to „żadnego znaczenia”. Ich zdaniem „na Ukrainie jest tylko jeden kanoniczny Kościół – ten, na czele którego stoi metropolita Onufry [UKP PM – red.]”.

Metropolici Aleksander i Symeon zostali uznani za rozłamowców – zwolniono ich z pełnionych funkcji i zabroniono im pełnienia posługi kapłańskiej. Jednocześnie wezwano ich do powrotu na łono UKP PM. „Nasz Kościół, jak kochająca Matka, z nadzieją czeka na ich powrót” – oświadczono. Oprócz tego po raz kolejny zarzucono Patriarchatowi Konstantynopolitańskiemu, że uniemożliwia przywrócenie jedności prawosławnych na Ukrainie – „na długo, jeśli nie na zawsze”.

Jak pisaliśmy, w sobotę W Kijowie przy aktywnym udziale prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki odbył się sobór zjednoczeniowy kilku działających na Ukrainie wspólnot prawosławnych – Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP) oraz dwóch biskupów jedynego kanonicznego (legalnego) na Ukrainie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, który obrał zwierzchnika nowo powstałego Kościoła – metropolitę Epifaniusza. Po zakończeniu soboru Poroszenko ogłosił powstanie zjednoczonego Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Obecnie ukraińskie media nazywają go Prawosławnym Kościołem Ukrainy.

Kresy.pl / news.church.ua / RISU

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/synod-ukp-pm-jestesmy-jedynym-legalnym-kosciolem-prawoslawnym-na-ukrainie/

17.12.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *