Strona główna > Polska > Syn członka Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w szeregach KOD

Syn członka Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w szeregach KOD

23 stycznia 2016 roku, Aleksander Gleichgewicht, aktualny przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu podczas manifestacji KOD powiedział:

Mój ojciec, Bolesław Gleichgewicht, ma 97 lat, przeprasza, że go dzisiaj tutaj nie ma, ale prosił mnie, żebym te serdeczne pozdrowienia Państwu przekazał.

Pozdrowienia przekazywał ur. w 1919 r., w Warszawie Bolesław Gleichgewicht.

Bolesław Gleichgewicht po demobilizacji_1945 r. /andsol.org/
Bolesław Gleichgewicht po demobilizacji_1945 r. /andsol.org/

Rodzice B. Gleichgewichta uważali się za „Polaków wyznania mojżeszowego”. Ojciec był w centralnym organie Bundu (żydowska partia socjalistyczna), a on sam był członkiem Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej. W 1941 roku został zmobilizowany do Armii Czerwonej. W latach 1946–1956 był członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Do Polski powrócił w 1956 roku.

W wyniku wewnątrzpartyjnych walk (październik 1956, marzec 1968) w wojnie pomiędzy frakcjami: „Żydów” (komunistów pochodzenia żydowskiego) a „Chamami” (komunistami pochodzenia polskiego) Natolińczycy („Chamy”) rozpoczęli antysemicką czystkę, której ofiarą stał się m.in. Bolesław Gleichgewicht, zwolniony po wydarzeniach marcowych w 1968 z pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Od tamtej pory odstawieni „od koryta” i innych przywilejów władzy członkowie i sympatycy frakcji Puławian („Żydów”) stali się walczącą o demokrację opozycją antykomunistyczną.

W grupie walczących z władzą komunistyczną znalazł się również Bolesław Gleichgewicht: od IX 1980 w „Solidarności”, współorganizator struktur w Wałbrzychu, 13 XII 1981 współorganizator strajku na UWr, następnie w ukryciu, poszukiwany listem gończym, w VIII 1982 zwolniony dyscyplinarnie z pracy; w XII 1982 ujawnił się, 22 IV 1983 skazany wyrokiem Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

W 1989. W wyniku umowy okrągłego stołu i podziału władzy pomiędzy jego beneficjentami –prześladowani przez „Chamów” komuniści żydowscy powracają w glorii i chwale do oficjalnego życia społeczno-politycznego. W nurcie zmian obecny był Bolesław Gleichgewicht – ROAD, UD, UW.

Syn Bolesława Aleksander Gleichgewicht „Odbudowujący żydowskie życie religijne i kulturalne we Wrocławiu” w wolnych chwilach poświęca się działalności w KOD.

a

„Symbolem pierwszych wolnych wyborów był Gary Cooper. Symbolem zmian dzisiejszych jest kaczy kuper!” Czerwiec 2016.

Za: http://www.ekspedyt.org/redakcja/2016/12/06/56291_syn-czlonka-komunistycznej-partii-zwiazku-radzieckiego-w-szeregach-kod.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *