Strona główna > Świat > Sygnały krachu gospodarczego: 16 faktów podkreślających finansową zapaść na całym świecie

Sygnały krachu gospodarczego: 16 faktów podkreślających finansową zapaść na całym świecie

Wraz z wejściem w drugą połowę 2015 roku większość świata ogarnęła panika finansowa. Ceny akcji spadają w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych. Grecja jest na skraju historycznej niewypłacalności, a Portoryko oraz Ukraina grożą zwłoką ze spłatą swoich długów, jeśli ich wierzyciele nie zgodzą się na ustępstwa. To pierwszy raz od czasu kryzysu z roku 2008, kiedy w jednym momencie zostaje uwolnionych tak wiele czynników powodujących finansowy chaos. Czy to możliwe, że rozpoczął się wielki kryzys finansowy 2015 roku? Poniżej 16 faktów na temat kolosalnego spustoszenia finansowego, jakie ma miejsce w tej chwili na całym świecie…

a

 1. W poniedziałek [29 czerwca] amerykański indeks giełdowy DOW stracił 350 punktów. Było to największą jednodniową stratą w ciągu ostatnich dwóch lat.
 2. W Europie wielki spadek indeksów giełdowych. Niemiecki indeks DAX stracił 3,6 procenta, a francuski CAC 40 stracił 3,7 procenta.
 3. Włochy są uważane za kolejny, po Grecji, najbardziej niespokojny finansowo kraj w strefie euro; w poniedziałkowym krachu włoskie akcje straciły ponad 5 procent.
 4. Greckie akcje odnotowały w poniedziałek zdumiewający 18-procentowy
 5. Z początkiem tygodnia jesteśmy świadkami największego w ciągu ostatnich siedmiu lat jednodniowego wzrostu spreadu rentowności obligacji europejskich.
 6. Chińskie akcje już spełniają oficjalną definicję bycia w „bessie” (ang. bear market – rynek niedźwiedzia) – indeks Shanghai Composite już stracił ponad 20 procent w stosunku do najwyższego punktu z tego roku.
 7. Ogólnie rzecz biorąc, chiński krach na giełdzie jest najgorszym, jaki widzieliśmy w ciągu ostatnich 19 lat.
 8. W poniedziałek Standard & Poor po raz kolejny obniżył rating kredytowy dla Grecji oraz publicznie oświadczył, że Grecja ma teraz 50-procentowe szanse na opuszczenie strefy euro.
 9. We wtorek Grecja ma dokonać spłaty kolejnej raty kredytu w wysokości 1,6 miliarda euro. Jeden z greckich urzędników stwierdził, że nie jest to możliwe.
 10. Greckie banki zostały całkowicie zamknięte, dzienny limit wypłaty gotówki został ustalony na 60 euro. Nie wiadomo, kiedy limit ten zostanie zniesiony.
 11. Rentowność 10-letnich obligacji greckich przekroczyła 15 procent
 12. Amerykańscy inwestorzy są bardziej zagrożeni niestabilnością Grecji, niż się powszechnie sądzi. New York Times wyjaśnia…

Pytanie, co się stanie, gdy giełda zostanie ponownie otwarta, jest szczególnie ważne dla znanych inwestorów funduszy hedgingowych – takich jak David Einhorn lub John Paulson – którzy wspólnie umoczyli ponad 10 miliardów euro, czyli 11 miliardów dolarów, w greckich obligacjach rządowych, akcjach bankowych oraz wielu innych inwestycjach.Nicholas L. Papapolitis, tutejszy prawnik korporacyjny, pracował na okrągło przez cały weekend, pocieszając i przymilając się do swoich rozgorączkowanych klientów funduszy hedgingowych.

Jak powiedział pan Papapolitis ochrypłym głosem i z przekrwionymi oczyma, „ludzie zaczynają panikować, postawili naprawdę dużo na Grecję”.

 1. Gubernator Portoryko ogłosił, że długi zgromadzone przez tę niewielką wyspę są „niespłacalne”.
 2. W sumie rząd Portoryko jest winny reszcie świata około 72 miliardów dolarów. Bez restrukturyzacji zadłużenia niewypłacalność Portoryko jest nieunikniona. Właściwie, jak podaje CNN, może się to zdarzyć przed końcem tego lata.
 3. Ukraina już ogłosiła, że może „zawiesić spłaty zadłużenia”, jeśli jej wierzyciele nie zgodzą się na przyjęcie 40-procentowego „obcięcia długu”.
 4. W tym tygodniu Bank Rozrachunków Międzynarodowych opublikował nowy raport, według którego banki centralne na całym świecie są „bezbronne” w powstrzymaniu kolejnego światowego kryzysu finansowego.

Bez wątpienia kolejny wielki kryzys finansowy jest już spóźniony. Na całym świecie akcje są solidnie przewartościowane, a rynki finansowe całkowicie straciły kontakt z rzeczywistością gospodarczą. Wielu wierzy, że kolejna katastrofa, która nadejdzie, będzie gorsza niż ta z 2008 roku. Rozważmy na przykład słowa Jima Rogersa…

„W Stanach Zjednoczonych, od początków Republiki, mieliśmy spowolnienia gospodarcze co cztery do siedmiu lat. Od ostatniego kryzysu na rynkach minęło już sześć, a nawet siedem lat, termin kolejnego już minął”.

Zdaniem Rogersa niskie stopy procentowe spowodowały znaczy wzrost cen akcji. Uważa on, że wiele aktywów jest wycenionych ponad ich fundamentalną wartość dzięki polityce monetarnej, tworzonej przez Rezerwę Federalną (obniżanie stóp procentowych płaconych przez banki za pożyczanie pieniędzy jako sposób do zwiększenia aktywności gospodarczej). Zwolennicy polityki Rezerwy Federalnej twierdzą, że takie środki są dobre dla inwestorów, ale Rogers jest innego zdania.

„Fed może nam wmawiać, że nie mamy się czym martwić i że korekta lub załamanie gospodarcze już nigdy się nie powtórzy. To brednie! Kiedy to sztuczne morze płynności środków finansowych się skończy, zapłacimy ogromną cenę. Kiedy wystąpi kolejny problem gospodarczy, będzie on o wiele gorszy, ponieważ obecny dług jest o wiele większy”.

Oczywiście Rogers nie jest osamotniony w tym, co mówi. Paul B. Farrell w swoim niedawno opublikowanym artykule wyraził podobne poglądy…

95 milionów amerykańskich inwestorów jest w dużym niebezpieczeństwie. Pamiętacie 10-bilionowe straty podczas kryzysu i recesji w latach 2007-2009? 8-bilionowe straty po krachu związanym ze spółkami z branży informatycznej i pokrewnych sektorów w latach 2000-2003 (dot-com boom)? Jest to trzecia duża recesja tego stulecia. Tak, Ameryka znowu straci biliony dolarów.

Zwłaszcza z prognozami takimi jak korekta do 4000 punktów indeksu DOW Marka Cooka oraz ostrzeżeniem Jeremiego Granthama o 50-procentowym spadku w okresie wyborczym (2016), wraz z negatywnymi zwrotami na rynkach akcji podczas pierwszego okresu prezydentury nowego prezydenta, aż poza rok 2020. Początek wkrótce.

Dlaczego Ameryka jest tak wrażliwa na uderzenie kolejnej recesji? To proste. Rozdawanie tanich pieniędzy przez Fed zabija Amerykę. Nadejście kolejnego spowolnienia, korekty i krachu będzie porównywalne do tego z roku 2008. Economist ostrzega: „świat będzie w zbyt fatalnej sytuacji, aby cokolwiek z tym zrobić. Rzadko kiedy tak wiele dużych gospodarek jest tak nieprzygotowanych do zarządzania recesją”, niezależnie od tego, co jest jej przyczyną.

Zbyt długo było stosunkowo spokojnie w świecie finansów i wielu ludzi dało się złapać na fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Brak równowagi bazowej zawsze istniał i z biegiem czasu pogarszał się.

Jestem przekonany, że zmierzamy do globalnej zapaści finansowej, przy której, ostatecznie, to, co się stało w 2008 roku, będzie wyglądało jak niedzielny piknik.

Globalne zadłużenie jest na niespotykanym dotąd, najwyższym poziomie, wielkie banki na całym świecie zachowują się bardziej lekkomyślnie niż kiedykolwiek wcześniej, a rynki finansowe są na najlepszej drodze do ogromnej katastrofy.

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu wszystko się trochę uspokoi, ale nie liczyłbym na to.

Wchodzimy na nieznane terytorium, a to co nadejdzie, będzie szokiem dla świata.

Michael Snyder

16 Facts About The Tremendous Financial Devastation That We Are Seeing All Over The World

Źródło polskie/tłumaczenie: https://pracownia4.wordpress.com/2015/07/06/sygnaly-krachu-gospodarczego-16-faktow-podkreslajacych-finansowa-zapasc-na-calym-swiecie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 1 = 5