Strona główna > Bez kategorii > Świąteczne życzenia prezydenta Autonomii Palestyńskiej

Świąteczne życzenia prezydenta Autonomii Palestyńskiej

welcome to bethlehemPrezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas przesłał w środę w komunikacie prasowym świąteczne życzenia dla chrześcijan z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Abbas w dużej mierze poświęcił swój tekst obecnej sytuacji miejsca narodzin Jezusa.

Mahmoud Abbas w swoim komunikacie napisał, że rozejrzenie się po okolicach Betlejem napawa smutkiem. Miasto jest otoczone 22 osiedlami izraelskich osadników, przez co jego terytorium skurczyło się do zaledwie 13% swojej pierwotnej wielkości. Prezydent Autonomii Palestyńskiej podkreśla, że po raz pierwszy od 2000 lat istnienia chrześcijaństwa w jego ojczyźnie Święte Miasta Betlejem i Jerozolima będą całkowicie oddzielone przez ściany izraelskich osiedli i rasistowskie punkty kontrolne.

Mimo iż dziedzictwo, krajobraz i rola społeczna Betlejem są zagrożone, miasto tak jak przez 2000 lat pozostaje miejscem emanującym nadzieją i pokojem dla ludzkości. Abbas podkreśla, że tożsamość Betlejem jako miejsca narodzin Chrystusa nie jest jedynie kwestią historii i wiary; to tożsamość i dziedzictwo Palestyny, z którego jest ona dumna.

Prezydent Palestyny pisze również, że codzienna rzeczywistość brutalnej izraelskiej okupacji testuje wiarę w ludzkość każdego dnia, lecz zawsze ona powraca, dzięki czemu Betlejem nadal istnieje, co jest dużym sukcesem i dumą dla Palestyńczyków. Betlejem i jego mieszkańcy bowiem nadal trwają, mimo reżimu apartheidu, nielegalnego osadnictwa i ucisku ze strony izraelskich władz. Abbas pisze w komunikacie, iż mimo wspomnianych represji, Betlejem nadal się rozwija poprzez rozbudowę rządowych instytucji, rozwój infrastruktury, a także modlitwę. W każde piątkowe popołudnie odbywa się bowiem modlitwa mieszkańców Beit Jala przeciwko izraelskim próbom konfiskaty ziemi, na której znajduje się 58 drzew oliwnych, zasadzonych przez wieki przez rodziny palestyńskich chrześcijan.

Palestyńska głowa państwa podziękowała także wszystkim krajom, które poparły przyznanie jego państwu statusu nieczłonkowskiego państwa-obserwatora Organizacji Narodów Zjednoczonych. Abbas wyraził nadzieję, że podczas przyszłego Bożego Narodzenia Palestyna będzie wolna od ucisku i niesprawiedliwości, a jej ziemie doświadczą ponadczasowego przesłania miłości, sprawiedliwości i pokoju, a więc wartości, które Jezus przyniósł do Palestyny ponad 2000 lat temu.

MM

Źródło: Palestine News Network
Za: narodowcy.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.