Strona główna > Zdrowie > Substancje chemiczne stanowią zagrożenie dla rozwoju mózgu dziecka

Substancje chemiczne stanowią zagrożenie dla rozwoju mózgu dziecka

Dziesiątki naukowców, pracowników służby zdrowia i promotorów zdrowia dzieci apeluje o zwrócenie większej uwagi na rosnącą liczbę danych wskazujących, że wiele pospolitych i powszechnie dostępnych związków chemicznych zagraża rozwojowi układu nerwowego płodów i dzieci w każdym wieku.

a

Profesor toksykologii dr Susan Schantz z Uniwersytetu Illinois oświadczyła, że podobnie jak ołów, rtęć i metale ciężkie, najbardziej niepokojącymi substancjami chemicznymi są fosforoorganiczne pestycydy stosowane w rolnictwie i domowych ogrodach, ftalany zawarte w środkach farmaceutycznych, tworzywach sztucznych i produktach higieny osobistej, środki zmniejszające palność, znane jako polibromowane etery fenolowe, oraz zanieczyszczenia powietrza powstające podczas spalania paliw kopalnych i drewna.

„Te związki chemiczne są wszechobecne, nie tylko w powietrzu i wodzie, ale w codziennych produktów konsumenckich, których używamy w naszych domach i nakładamy na nasze ciała” – powiedziała Schantz. – „Należy ograniczać ryzyko kontaktu z tymi toksycznymi substancjami chemicznymi, aby chronić dzieci”.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160701093942.htm

Tłum. Nexus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *