Strona główna > Bez kategorii > Stwierdzono, że związki chemiczne w marihuanie są skuteczniejsze niż leki na Alzheimera

Stwierdzono, że związki chemiczne w marihuanie są skuteczniejsze niż leki na Alzheimera

źródło: http://www.activistpost.com/2012/09/marijuana-compound-found-superior-to.html

autor: Sayer Ji, Activist Post

Czy aktywny składnik w marihuanie odpowiedzialny za swój charakterystyczny efekt haju, mógłby być pomocny w odwróceniu fali epidemii przyspieszającej chorobę Alzheimera?

Godne uwagi badanie w tej sprawie zostało opublikowane w magazynie medycznym, Molecular Pharmacology w 2006 r., i wynika z niego, że ta szkalowana od dawna ze wszystkich stron roślina zawiera związek chemiczny, jaki ma nie jedną, lecz dwie terapeutyczne właściwości, idealne do tego, aby przeznaczyć go zarówno do zwalczania symptomów zewnętrznych (problemy z pamięcią), jak też leczeniu przyczyny (płytka miażdżycowa mózgu) choroby Alzheimera.[i] Jest to odkrycie tym bardziej ironiczne, jeśli się weźmie pod uwagę przeważający do tej pory stereotyp, że używanie marihuany „przepala” mózg, co ma jakoby prowadzić do osłabiania czynników pamięci.

Badacze odkryli, że psychoaktywny składnik marihuany, Δ9-tetrahydrocannabinol (THC), zarówno „skutecznie hamuje enzym acetylocholinoesterazy (AChE), jak również zapobiega gromadzeniu się wywołanego przez AChE amyloidu β-peptydy (Aβ)”.

Na pierwszy rzut oka, zdolność THC do zapobiegania powstawaniu enzymu AChE nie jest niepodobna do mechanizmu działania większości leków na Alzheimera, dostępnych dziś na rynku. Leki, znane pod nazwą np. donepezil (handlowa nazwa Aricept), jakie mają za cel i powstrzymują wytwarzanie enzymu w mózgu acetylocholinoesterazy (AChE), skutkują zwiększeniem w mózgu poziomu tego neurotransmitera, co z kolei skuktuje symptomem zmniejszenia, tzn. poprawą pamięci. Donepezil, jest jednak pod ostrzałem różnych kontrowersji w związku z jego dobrze znanym związkiem z napadami padaczkowymi, jakie prawdopodobnie odzwierciedlają jego ukrytą, wewnętrzną neurotoksyczność. Jest to przecież w gruncie rzeczy środek chemiczny znajdujący sie w tej samej kategorii chemicznej co trucizny, środki owadobójcze, środki wojny chemicznej, jak np. gaz paraliżujący.

Z drugiej strony, zdolność THC do zapobiegania powstawaniu kojarzonego z acetylocholinoesterazą gromadzeniu się amyloidu β-peptydy (Aβ), tj. płytki miażdżycowej mózgu, wskazuje na to, że jak podkreślają badacze „bezpośrednio atakuje patologię choroby Alzheimera”.

Odkryli oni, że: “porównując to obecnie dopuszczonych na rynek leków wypisywanych na receptę przeznaczonych do leczenia choroby Alzheimera, THC jest o wiele lepszym inhibitorem gromadzenia się Aβ, a to badanie dostarcza wiedzy w sprawie poprzednio nie rozpoznanego mechanizmu poprzez który cząsteczki cannabinoidu mogą bezpośrednio oddziaływać na progresję tej choroby osłabiającej czynności mózgu”.

Co jest tak zachęcającego w tym badaniu, a co badacze opisali jako „godne odnotowania”:

THC jest w znacznym stopniu bardziej skutecznym inhibitorem wywoływanego przez AChE zjawiska osadzania się Aβ niż leki dopuszczone do leczenia choroby Alzheimera, jak  donepezil i tacrine, jakie redukują poziom gromadzenia się Aβ tylko o 22 % w pierwszym, i 7% w drugim przypadku, THC robi to z podwójnym skutkiem, jak wykazały podane badania. Dlatego inhibitory AChE, jak THC i jego analogi mogą dostarczać wniosków dla poprawy sposobów leczenia choroby Alzheimera, zwiększając poziom acetylocholiny poprzez powstrzymywanie degradacji neurotransmitera i redukowanie gromadzenia się Aβ, tym samym jednocześnie lecząc obydwa symptomy i postęp (progresję) choroby Alzheimera.

Oczywiście THC jest jednym z szerokiej gamy cannabinoidów znajdujących się w marihuanie. Jest już nie tylko obfita ilość informacji na temat właściwości neuroochronnych związków chemicznych w marihuanie, lecz jest także znaczna ilość badań klinicznych i/lub biomedycznych wskazujących na zdrowotną wartość tej rośliny w ponad 150 różnych dziedzinach zdrowia.

Uwagi:

[i] Lisa M Eubanks, Claude J Rogers, Albert E Beuscher, George F Koob, Arthur J Olson, Tobin J Dickerson, Kim D Janda . A molecular link between the active component of marijuana and Alzheimer’s disease pathology. Mol Pharm. 2006 Nov-Dec;3(6):773-7. PMID: 17140265

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.