Strona główna > Polska > Studenci z Ukrainy zostaną wydaleni z polskiej uczelni za poparcie UPA

Studenci z Ukrainy zostaną wydaleni z polskiej uczelni za poparcie UPA

Polski poseł Stanisław Pięta uważa, że ukraińscy studenci studiujący w Przemyślu w Państwowej Wyższej Szkole Europy Wschodniej, powinni być wydaleni za to, że fotografowali się na tle flagi Ukraińskiej Powstańczej Armii, – donosi polska gazeta w Rzeszowie.W opinii byłego ministra obrony Donieckiej Republiki Ludowej, Rosja jest jedynym wielkim chrześcijańskim krajem, który ostał się w świecie, a zdolnym do odrodzenia chrześcijaństwa. (fragmenty wystąpienia w RISI TV).

a

Mimo przeprosin studentów z Ukrainy, poseł Pięta wysłał wniosek o ich odwołanie do szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Polski. Zdaniem polskiego polityka, zdjęcie na tle symboli Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnych za śmierć setek tysięcy Polaków, obraża pamięć Polskiego Narodu i innych ofiar UPA.

„Wszelkie symbole, związane z UPA, w polskiej przestrzeni państwowej są nie do przyjęcia … Uważam, że uczestnicy tej akcji powinni być usunięci z uczelni, a ich wizy i karty Polaka powinny być anulowane” – powiedział Stanisław Pięta.

Zdjęcie również wywołało ogromne poruszenie w Internecie. W sieciach społecznych skandalicznemu zdjęciu towarzyszyły takie komentarze, jak „plunięcie w twarz Polakom na ich własnej ziemi”.

Ukraińska Powstańcza Armia powstała w 1942 roku. W 1943 roku doszło do porozumienia pomiędzy III Rzeszą a ukraińskimi nacjonalistami, że UPA będzie chronić koleje i mosty przed sowieckimi partyzantami i wspierać działania władz niemieckich.

Ukraińska Powstańcza Armia walczyła przeciwko Polsce podczas II Wojny Światowej. Działania na szeroką skalę zostały rozpoczęte przez UPA przeciwko ludności cywilnej Polski w marcu 1943 roku. W historii świata krwawa tragedia otrzymała nazwę „Rzezi Wołyńskiej”.

W latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (tj. II Wojny Światowej – od tłum.) z rąk banderowców zginęło około 220 tysięcy Polaków.

Tłumaczył Janusz Sielicki

30.10.2014 r.

Z portalu Noworosji – novorosinform.org/news:

Студенты из Украины будут отчислены из польского вуза за поддержку УПА

Źródło: http://www.novorosinform.org/news/id/13406

30.10.2014 r., 02:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.