Strona główna > Świat > Stany Zjednoczone wysyłają kolejne lotniskowce w stronę Półwyspu Koreańskiego

Stany Zjednoczone wysyłają kolejne lotniskowce w stronę Półwyspu Koreańskiego

W chwili obecnej nic nie wskazuje na to aby sytuacja w Azji Wschodniej miała się uspokoić. Jest wręcz przeciwnie – Stany Zjednoczone ściągają w okolice Półwyspu Koreańskiego kolejne lotniskowce, zaś Korea Północna zapowiada kolejne testy rakietowe.

a

W niedzielę w mieście portowym Sinp’o odpalono nieznany pocisk, który eksplodował tuż po starcie. Nieudany test rakiety a także groźby USA wcale nie zniechęcają Korei Północnej. Wiceminister Spraw Zagranicznych Han Song-Ryol ogłosił, że jego kraj będzie przeprowadzać jeszcze więcej testów rakietowych, przy czym wskazał, że to Amerykanie zachowują się prowokacyjnie i dążą do wojny. Polityk dodał, że agresja Stanów Zjednoczonych spotka się z atakiem nuklearnym.

aa

Wiceprezydent Mike Pence ogłosił w Korei Południowej, że era strategicznej cierpliwości dobiegła końca. W tym samym czasie, południowokoreańska agencja Yonhap powiadomiła, że Stany Zjednoczone wysyłają w punkt zapalny kolejne lotniskowce. USS Carl Vinson wraz z innymi okrętami wojennymi pojawi się w pobliżu Korei Południowej 25 kwietnia. Dwa kolejne lotniskowce, USS Ronald Reagan i USS Nimitz, zostaną rozmieszczone na Morzu Japońskim, również w przyszłym tygodniu.

Korea Południowa i USA mogą zorganizować wspólne manewry wojskowe z udziałem trzech lotniskowców. Prezydent Donald Trump oczekuje, że Chiny „zrobią porządek” z Kim Dzong Unem, lecz władze w Pekinie podobno domagały się spotkania z północnokoreańskim rządem ale ich prośba została zignorowana. Jak widać sytuacja jest wciąż bardzo napięta. Amerykańskie władze przypominały, że w kwestii Korei Północnej wszystkie opcje, w tym także operacja wojskowa, wciąż „pozostają na stole”.

Jeśli Korea Północna nie powstrzyma się od dalszych działań, które zagrażają stabilności na Półwyspie Koreańskim, kraj może popełnić rytualne samobójstwo. Zresztą jeśli wierzyć tamtejszej propagandzie, Pjongjang w razie wojny jest podobno w stanie zająć całą Koreę Południową i zniszczyć wszystkie wrogie wojska w ciągu 3 dni. Na samym końcu poniższego materiału wideo można przeczytać: „Departament Obrony USA i armia Korei Południowej tworzą symulacje komputerowe, lecz nie chcą udostępnić rezultatów opinii publicznej. Powody są zrozumiałe.”

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-asia-39623882

http://www.zerohedge.com/news/2017-04-17/us-deploys-two-more-aircraft-carriers-toward-kore…

Za: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/stany-zjednoczone-wysylaja-kolejne-lotniskowce-w-strone-polwyspu-koreanskiego

Data publikacji: 17.04.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *