Strona główna > Świat > Stany Zjednoczona pomagają Państwu Islamskiemu w Iraku

Stany Zjednoczona pomagają Państwu Islamskiemu w Iraku

Teheran (FNA- Fars News Agency): Były minister transportu Iraku, Salam al-Maliki podkreślił, że Waszyngton jest po tej samej stronie co ISIL i zażądał, aby powszechne siły zbrojne jego kraju przyspieszyły wykorzenianie terrorystów z prowincji Al-Anbar. „Są solidne dowody na to, że Stany zaopatrywały ISIL w broń i wywiad” powiedział w środę dla FNA Al-Maliki.

a

Zauważył, że ostatnie oświadczenie urzędników ze Stanów sygnalizują, że chcą one przedłużyć walkę w celu odbicia prowincji Anbar. Jednakże, Al-Maliki powiedział, że irackie siły zbrojne przygotowują się do nowych operacji w Fallujah i Ramadi w prowincji Anbar. W zeszłym miesiącu wysoki urzędnik irakijskiego wywiadu ujawnił, że amerykańskie helikoptery zrzucają broń i inną pomoc dla terrorystów z ISIL na zachodzie prowincji al-Anbar: „Bojownicy obecni na czole frontu walk przeciwko ISIL zawsze widzą amerykańskie helikoptery latające nad kontrolowanymi przez ISIL obszarami zrzucając uzbrojenie i pilną im pomoc” powiedział FNA proszący o anonimowość urzędnik. Lecz helikoptery mogły być równie dobrze wysłane z Turcji lub Izraela, powiedział. Dodał, że dodatkowo oprócz zrzucanej pomocy helikoptery przerzucają przywódców ISIL i rannych członków z pól walki do niektórych szpitali w Syrii lub innych krajach, które wspierają grupę terrorystyczną.

Urzędnik ostrzegł, że dłuższe takie wsparcie przedłuży konflikty w Anbar dodając, że irakijska armia i powszechne siły zbrojne oczyszczą teren prowincji Anbar z terrorystów, amerykańskie helikoptery przerzucą przywódców ISIL w inne regiony aby zapobiec dostępowi irakijskich sił zbrojnych do sekretów ISIL. Dziesiątki irakijskich żołnierzy zostało zabitych przez ISIL w dwóch śmiertelnych zasadzkach w prowincji Anbar w piątek. Ten niespokojny region, gdzie terroryści w większości są pod kontrolą, długo był punktem zapalnym walk. Siły zbrojne stacjonujące w prowincji nadal postawione są w stanie gotowości i zostały poinstruowane podczas wizyty przez ministra obrony Khlida al-Obaidi aby kontynuować walki z „uwagą i precyzją” aby uniknąć „nieusprawiedliwionych strat”.

W istotnym wydarzeniu w marcu grupa irakijskich sił zbrojnych znana jako Al-Hashd Al-haabi zestrzeliła helikopter amerykańskiej armii, który transportował uzbrojenie dla ISIL w zachodnich częściach regionu Al-Baqdadi w prowincji Al-Anbar. Ponadto w lutym wyższy prawodawca ujawnił, że irakijska armia zestrzeliła dwa brytyjskie samoloty podczas dostarczania uzbrojenia dla terrorystów z ISIL w prowincji Al-Anbar. „Komitet Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Parlamentu Iraku ma dostęp do fotografii zestrzelonych obu samolotów, które są brytyjskie i rozbiły się podczas dostarczania uzbrojenia dla ISIL”, powiedział al-Zameli.

Źródło: http://www.veteranstoday.com/2015/09/09/us-helping-isis-in-iraq/

Tłum. Work Buy Consume Die

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *