Strona główna > Bez kategorii > Stańmy przeciw Zachodowi

Stańmy przeciw Zachodowi

Źródło:http://nsnbc.wordpress.com/2012/01/31/mugabe-at-a-u-lets-stand-up-to-west/

Tłum. i opracowanie Pisanka

W dniu 29 stycznia 2012 roku, w Addis Ababie, stolicy Etiopii, odbył się 18. szczyt UA (Unii Afrykańskiej). Robert Gabriel Mugabe, prezydent Zimbabwe (który na pomoc osaczonej Libii wysłał weteranów i żołnierzy), w przemówieniu, które wygłosił, ostrzegł, że imperializm jako czynnik wtórnej kolonizacji Afryki może stać się rzeczywistością.

Powiedział: UA powinna zakwestionować bezpodstawne – „humanitarne” – bombardowania Libii przez Sojusz Północnoatlantycki (NATO). UA nie powinna spieszyć się z akceptacją Narodowej Rady Tymczasowej (NRT) Libii, uwzględniając okoliczności bezdusznej zbrodni przeciw Muammarowi Kaddafiemu i społeczeństwu libijskiemu oraz zniszczenie kraju. Wkrótce po eliminacji przywódcy Libii, likwidacji części współpracowników, usunięciu części zwolenników, Amerykanie i Europejczycy (w sposób bezpardonowy, cyniczny, wyrachowany) zaczęli dzielić się surowcami. Kto może temu zaprzeczyć?

Stwierdził: Czy to nie Ameryka i Europa ruszyły w poszukiwaniu i wykrywaniu środków, zasobów i znowu zjawiły się na kontynencie afrykańskim? Mają kryzys ekonomiczny. Mają wyczerpane środki. Afryka stale dysponuje bogactwem zasobów. Afryka wciąż dysponuje mnóstwem zasobów. Posiadamy więcej diamentów, więcej gazu, więcej minerałów, więcej oleju, więcej ropy, więcej złota. Zarządzamy naturalnymi zasobami. Stąd jesteśmy w niebezpieczeństwie, zagrożeniu. W mojej głowie jest postać Muammara Kaddafiego, ściskającego ręce, tych, którzy okazali się mordercami, zabójcami. Czy to nie Ameryka i Europa potrzebować będą więcej środków, które mogą bezwarunkowo, bezwzględnie zechcieć znaleźć na kontynencie afrykańskim?

Powiedział: Dawniej zmagaliśmy się z imperializmem, kolonializmem, walczyliśmy i zwyciężyliśmy. Teraz jednak zapadła cisza. Z powodu milczenia Muammarowi Kaddafiemu odebrano życie, jego dziecko, Saif Al Islam, jest ścigane, tropione jak zwierzę na polowaniu, społeczeństwu libijskiemu wyrządzono krzywdę, szkodę. NATO sprawdziło, że jesteśmy bezzębnymi buldogami i może się zbliżyć. Toteż nie ma mandatu Komisji Bezpieczeństwa i Pokoju UA do uznania NRT. Najpierw należy zastanowić się, co się stało. Potem trzeba zadecydować, uznać czy nie uznać NRT. To była Libia. Kto będzie kolejny, następny?

Stwierdził: Z pewnością nie reprezentujemy właściwie afrykańskich ojców założycieli, którzy, pozbawieni instrumentów, narzędzi, środków, przeciwstawili się nieprzyjaciołom, sprzeciwili się wrogom. Skoncentrujmy się na samych sobie i innych. Jak bardzo uwikłaliśmy się w nieodpowiednie zależności z innymi? Jak bardzo zaangażowaliśmy się w niestosowne związki z innymi? Wy inni! Pozwólcie nam samym o siebie zadbać! Pozwólcie nam samym o siebie zatroszczyć się! Czy nie dzieje się z nami to, co zrobiono z Muammarem Kaddafim, co zrobiono z Libią i Libijczykami? Wy „wybawiacie” nas! Wy „zbawiacie” nas! I my wam bardzo dziękujemy, jesteście bowiem tymi, którzy to zrobili!

Robert Gabriel Mugabe (poruszony, rozemocjonowany, wzruszony), przy aplauzie delegatów (gromkich oklaskach) schodził (upomniawszy się o los bohaterów, ciemiężonych, męczenników) z podium. Mustapha Abdul Jalil (Prezes NRT), przy bojkocie delegatów (opuszczających posiedzenie), wchodził (bełkocząc, siny, wściekły) na podium.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.